Yalçınkaya gazetecilerin sorunlarını TBMM'ye taşıdı

MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA, BAŞBAKAN’A SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, sadece sarı basın kartı sahibi olan gazetecilere iade edilen yıpranma hakkının, Anadolu basınında görev yapan binlerce basın emekçisine neden verilmediğini sordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle hazırlamış olduğu soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, sarı basın kartı olmayan gazetecilerin haksızlığa uğradığını, uygulamanın meslekte ayrımcılık yarattığını ifade etti.

ANADOLU BASININDA ÇALIŞAN GAZETECİLER YOK SAYILDI

İlk kez 1961 yılında “212 Sayılı İş Kanunu” ile basın emekçilerine verilen yıpranma hakkının, 2008 yılında teknolojik gelişmeler bahane edilerek “5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ile kaldırıldığını belirten Milletvekili Yalçınkaya, 10 Ocak 2013 tarihinde yeniden yapılan bir değişiklikle, yıpranma hakkının sadece basın kartı sahibi olanlara tanındığını ifade etti. Bu durumun özellikle Anadolu Basınında görev yapan gazetecileri yok saydığını ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, yapılan yasa değişikliği ile büyük bir haksızlığa ve adaletsizliğe neden olunduğunu savundu.

YASA YENİDEN DÜZENLENMELİ, EŞİTSİZLİK ORTADAN KALKMALI

Sarı basın kartı sahibi olmadan yıllardır çalışan binlerce basın emekçisini, yapılan düzenleme dışında tutup yıpranma haklarının verilmemesi nedeniyle meslekte ayrımcılık yaratıldığını belirten Milletvekili Yalçınkaya, yapılan düzenlemenin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade etti. Sosyal-kültürel konularda kamuoyunun aydınlatılmasına ışık tutan ve her biri ayrı ayrı kamu görevi yapan basın çalışanlarının yıpranma hakkının hepsini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, yaratılan eşitsizlik ortamının ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

SARI BASIN KARTI OLMAYAN GAZETECİLER NEDEN YARARLANAMIYOR?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, çalışma şartları oldukça zor olan basın çalışanlarına sadece 3 yıl erken emekli olabilme imkânı getirecek olan bu yasanın neden sadece sarı basın kartı olanların yararlanabileceği şekilde düzenlendiğini soran Milletvekili Rıza Yalçınkaya, sarı basın kartı sahibi olmayan gazetecilerin; bu Kanun kapsamından yararlanmasını engelleyen durumun ne olduğunun açıklanmasını talep etti.

DÜZENLEME, TÜM BASIN EMEKÇİLERİNİ
KAPSAYACAK ŞEKİLDE NEDEN YAPILMADI?

“10 Ocak 2013 tarihinde, o günün çalışan gazeteciler günü olması nedeniyle; Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu görüşmeleri esnasında bir jest yapılarak, basın kartı sahibi gazetecilerin yeniden yıpranma payına kavuşması amacıyla bir değişiklik önergesi verildiğini ve bu önergenin de kabul edildiğini dile getiren Milletvekili Yalçınkaya “Yapılan bu jest, neden tüm basın emekçilerini kapsayacak şekilde düzenlenmedi” diye sordu.

TÜM BASIN EMEKÇİLERİNE YIPRANMA HAKKI VERİLECEK Mİ?

Yapılan düzenleme ile Anayasa’da açıkça belirtilen “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde Kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar”, ibaresine aykırı hareket edildiğini, bu durumun basın camiasında ayrımcılığa sebebiyet veren bir yaklaşım olarak algılandığını ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, son olarak; tüm basın emekçilerine yıpranma hakkı verilmesi konusunda yeni bir adım atılmasının düşünülüp düşünülmediğini sordu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.