Yalçınkaya: İnkumu yolunu kim yapacak?

Önergesinde; Bartın’da hiçbir kurumun sahip çıkmaması nedeniyle bakımsız ve düzensiz bir şekilde kullanılan İnkumu yolunun akıbetini soran Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Yeniçağ-Mengen ve Mengen Dorukhan arası duble yoluna da değindi. Yalçınkaya, 4 yılda tamamlanmasına karşın 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde köstebek yuvasına dönen yol içinde devletin ne kadar zarar ettiğini sordu.

İNKUMU YOLUNU MECLİSE TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, hiçbir kurumun sahip çıkmaması nedeniyle bakımsız ve düzensiz bir şekilde kullanılmakta olan ve her sezon on binlerce vatandaşımızın gelip geçtiği Bartın ilimizin turizm beldesi İnkumu yolunu Meclis’in gündemine taşıdı. Yol güzergâhı boyunca yolun birçok bölgesinde çökme meydana geldiğini ve yola kayaların düştüğünü belirten CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, bir an önce onarılmayı ve asfaltlanmayı bekleyen yolun hangi kuruma ait olduğunu sordu.

SAHİPSİZ YOL, HEM CAN HEM DE MAL GÜVENLİĞİ TEHLİKE SOKUYOR

Gerek Karayolları, gerek İl Özel İdaresi ve gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere hiçbir kurumun Bartın-İnkumu yolunu sahiplenmediğini ve yolun hem bakımsız hem düzensiz bir şekilde kullanımına devam edildiğini ifade eden Rıza Yalçınkaya, 2003- 2011 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarına da dikkat çekti. Yaşanan trafik kazaları nedeniyle vatandaşın mal ve can güvenliğinin tehlikeye girdiğini belirten Yalçınkaya “Bu durum İnkumu’nda oturan, yaşayan, ticaret yapan vatandaşlarımıza da zarar vermekte ve ilimizin turizm gelirlerine büyük sekte vurmaktadır” ifadesinde bulundu.

YALÇINKAYA, BAKAN YILDIRIM’A İNKUMU YOLUNU’NUN KİME AİT OLDUĞUNU SORDU

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, Bartın-İnkumu karayolu bakım ve onarım işinin hangi kuruma ait olduğunu soran CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, ‘Kimsenin sorumluluk almadığı yolun vatandaşlarımızın mal ve can güvenliği açısından trafik güvenliğine uygun hale getirilebilmesi için çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sorduğu soruya cevap istedi. Yalçınkaya’nın İnkumu yoluyla ilgili bir diğer sorusu ise “Bartın ilinin en önemli ekonomik girdilerinden biri olan turizmin gelişebilmesi ve turizmcilerimizin önemli oranda kazanç sağlayabilmesi için sahil kenarlarındaki tatil yerlerine kolaylıkla ve güvenli bir şekilde amacıyla bu yolları karayolları ağı içerisine almayı düşünüyor musunuz?” şeklinde oldu.

YENİÇAĞA-MENGEN-DORUKHAN ARASI DUBLE YOLUNU DA ATLAMADI

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, İnkumu yolu dışında Yeniçağa-Mengen-Dorukhan arası duble (çift) yolu da sordu. Yalçınkaya, Yeniçağa-Mengen duble yoluyla ilgili bilgiler verdiği önergede “Bolu-Zonguldak-Bartın illerimizi yakından ilgilendiren, Ankara-İstanbul gibi büyük şehirlere çıkış ve giriş noktası olan Yeniçağ-Mengen-Dorukhan arası duble yolun çalışmaları yaklaşık 4 yıl sürmüş, bu yol çalışmaları nedeniyle birçok trafik kazası meydana gelmiş, vatandaşlarımız mal ve can kaybı mağduriyetiyle karşı karşıya kalmıştır” ifadelerine yer verdi.

6 AYDA KÖSTEBEK YUVASINA DÖNEN YOLUN DEVLETE MALİYETİ NE KADAR?

Dört yıllık bir çalışma sonunda büyük paralar harcanarak yapılan yolun, aradan çok kısa bir zaman geçmesine rağmen şimdiden kullanılamaz hale geldiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bakan Binali Yıldırım’a; Yeniçağ-Mengen, Mengen-Dorukhan arası duble yolunun yapımına hangi tarihte başlanıp, hangi tarihte tamamlandığını sordu. Kısa sürede köstebek yuvasına dönen yolun toplam yapım maliyetini de soran Yalçınkaya, ayrıca önergede yer verdiği “Yüklenici firma kimdir? Kontroller ve hak edişler kimler tarafından yapılmıştır?” gibi sorularında cevaplanmasını talep etti.

YÜKLENİCİ FİRMAYA YAPTIRIM UYGULANACAK MI?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, yüklenici firmaya ve devleti zarara uğratan yolun kabulünü yapıp hak edişlerin ödenmesini sağlayan görevlilerle alakalı da soru soran CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Yolun yeniden onarılması ve yapılması hususlarında yüklenici firmaya bir yaptırım uygulanması düşünülmekte midir? Bu yolun kabulünü yaparak devleti zarara uğratan ve hak edişlerin ödenmesini sağlayan görevliler hakkında yasal bir işlem yapılması düşünülmekte midir?” diye önergede yerlerini aldı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BARTIN SEVDALISI 9 yıl önce

Siyasi olarak aynı görüşte olmasak da doğrularda birleşmeliyiz.sayın vekille siyasi olarak aynı görüş de değilim ancak söyledikleri ok gibi doğru kim karşı çıkabilirki,her nedense Bartın hizmetleri hep en sondan alıyor.taaa anavatan iktidarında başlanan, kozcağız perşembe yolu daha bitmedi kirazlık barajı öyle,evet hizmet geldi ama diğer illere göre yeterli değil,bunu normal zekalı herkes farkedebilir,bazıları kızsa da gerçek ortada,milletimiz bunları bildiği için akparti vekilini ilimizde teke düşürdü bu uyarı yetmezmi,saygılarımla

Avatar
Turgut 9 yıl önce

Size katılmamak mümkün değil.Hizmetleri sonradan almasının en önemli sebebi etkili devlet adamı yetiştirememiş olmasıdır.
Bende Rıza bey ile aynı siyasi görüşü paylaşmıyorum fakat bir yerde yanlış veya eksik birşey varsa asgari müştereklerde birleşmek lazım.
Yeterince iyi bir temsil olmayışı,var olanların yeteri etki yapamamalarına memleketimizin yumşak mizaçlı insanları da eklenince Bartının hali ortada.Memketim insanı İyiye iyi demez,kötüye kötü demez öyle ortadaaan ortadan gider.Yeni teşvik yasasında Bartından daha gelişmiş iller 5.derecede yasadan yararlanırken biz 4.dereceden teşvik yasasından yararlanıyoruz,bu haksızlığa Bartından çıt yok.Esnaf odaları,sanayi odaları süt dükmüşer hepsi çıt yok.2 tane Vekilimiz var mecliste biri iktidar öteki mualefet ikisinden çıt olmadığı gibi yediğimiz kazığı bize avantaj olarak servis edenler bile mevcut.
Daha fazla lafa hacet yok.Çöken çaycuma köprüsü bile bölgemizin kaderini,unutulmuşluğunu anlatmaya yetiyor.
Saygıl