Yalçınkaya israfa el attı

Türkiye de bir yılda yaklaşık 300 milyar doların israf olduğu belirten Yalçınkaya, hazırladığı araştırma önergesinde; ülkede 12 milyon 751 bin yoksulun bulunmasına rağmen günde yaklaşık 6 milyon adet ekmeğin israf edildiğinin altını çizdi.

İSRAFI VE BİLİNÇSİZ TÜKETİMİ GÜNDEME GETİRDİ

Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergeleri ve kanun değişikliği tekliflerinin yanı sıra hazırladığı araştırma önergeleriyle de dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, bu kez Türkiye’de ciddi boyutlara ulaşan ‘bilinçsiz tüketim’ ve ‘israf alışkanlığı’ gibi konuları gündeme getirdi. Tüm dünyanın önemsediği, sıkıntı duyduğu ve çözüm bulmaya çalıştığı bilinçsiz tüketim ve israf alışkanlığının Türkiye’de de azımsanmayacak derecede ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine göre ülkede 12 milyon 751 bin yoksulun bulunmasına rağmen israf’ın çok büyük boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

TÜRKİYE’DE YILDA 300 MİLYAR DOLAR İSRAF OLUYOR

Türkiye de bir yılda yaklaşık 300 milyar doların israf olduğu belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, ülke kaynaklarının heba olduğu böylesi önemli bir konuda hükümetin gerekli çalışmayı ve araştırmaları yapıp acilen önlem alması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de büyük rakamlara ulaşan yoksul sayısını azaltabilmek için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çeken Yalçınkaya “Türkiye de farkında olarak veya olmayarak büyük savurganlıklar yapılmakta ve ülke kaynakları heba edilmektedir. Yapılan araştırmalarda israfın yaklaşık 300 milyar dolara yaklaştığı Türkiye’de, enerji, tarım, gıda, su ve ilaç gibi en temel alanlardaki savurganlığa yönelik araştırmaların yapılarak çözüm önerileri üretilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

GÜNDE YAKLAŞIK 6 MİLYON EKMEK ÇÖPE GİDİYOR

Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, Türkiye çapında yapılan araştırmalara yer vererek istatistiki verilere değinen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Günde yaklaşık 6 milyon adet ekmek israf olmakta. Yıllık 450 bin ton buğdaya eşit olan bu israf, ekonomimize 900 milyon lira civarında kayıp sağlamakta. İsraf edilen suyun mali boyutu ise 3 milyar lira civarında. Yıllık enerji kaybının yaklaşık 17 milyar lira, ilaçtaki kaybın ise 500 milyon dolar olduğu raporlarda belirtilmektedir. İsrafın önüne geçmek adına, bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve çözüm önerileri bulunmaktadır. Ülke olarak bu çalışmaları da iyi bir şekilde değerlendirerek dikkate almamız gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

YILDA 220 MİLYON TON YİYECEK HEBA EDİLİYOR

Konunun önemine dikkat çeken Rıza Yalçınkaya, Avrupa ülkelerinin de israfı önlemek amacıyla; yiyeceklerin çöpe atılmasını önlemek ya da geri dönüşüm işleminin hızlandırılmasını sağlamak amacıyla akılcı çözüm arayışları içerisinde olduğunu ifade etti. Dünyada yaklaşık 10 milyon insanın açlıktan ve yetersiz beslenmeden öldüğünü belirten Yalçınkaya, 1 milyon 300 bin ton yiyeceğinde çöpe gittiğini vurguladı. Dünyada 800 milyondan fazla kişinin kronik olarak açlık çektiğini dile getiren Yalçınkaya, ayrıca “Her beş saniyede bir çocuk açlığa bağlı nedenlerle yaşamını yitirmektedir. Açlığa bağlı sorunlardan ölenlerin sayısı savaşta ölenlerden fazladır. Gelişmiş ülkelerde yılda 220 milyon ton yiyecek heba edilmektedir” diye bilgiler verdi.

İSRAFIN ÖNLENMESİNE YÖNELİK ARAŞTIRMA ÖNERGESİNİ MECLİS BAŞKANLIĞINA SUNDU

Heba edilen 220 milyon ton yiyeceğin, Afrika ülkelerinin yıllık toplam gıda üretimine denk geldiğini hatırlatan Rıza Yalçınkaya “Dünyada açlık istatistiklerine ilişkin verilere baktığımızda Türkiye’nin de bu konuda gerçekçi kararları bir an önce almasının gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır. Gelecek nesillere de doğru tüketim bilincinin kazandırılması açısından konunun önemi büyüktür. Bu nedenlerle; Türkiye de israfın önlenmesine yönelik araştırmaların yapılarak bir an önce gerekli önlemlerin alınması amacıyla TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince ‘Meclis Araştırması’ açılmasını arz ederim” ifadeleriyle konuyu Meclis’e taşıdı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Rıza YalçınkayaTBMM
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.