Yalçınkaya: Liman alanında tarih yatıyor
KONUYU BAKANLIĞA TAŞIDI

HEMA Dış Ticaret A.Ş’nin; Amasra ilçesine bağlı Gömü Köyü mevkiinde gerçekleştirmek istediği HEMA Limanı projesi için üzerinde çalıştığı 100 bin metrekarelik alanın tarihi açıdan oldukça önemli olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne yazdığı yazıyla söz konusu alanda yerinde incelemeler yapılıp tarihi ve kültürel dokunun koruma altına alınmasını talep etti.

ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM EDİYOR

HEMA Limanı projesinin hızla devam ettiğini belirten CHP Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M.Rıza Yalçınkaya, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne yazdığı yazıda “HEMA Dış Ticaret A.Ş. tarafından yaklaşık 100 bin metrekarelik alan üzerine yapılması düşünülen ‘HEMA Limanı’ (liman, rıhtım, geri saha, kıyı koruma yapıları ve dalga kıran) proje çalışmaları büyük bir hızla devam etmekte, bölgede ağır iş makinaları çalıştırılmaktadır” ifadelerine yer verdi. 

ŞAHIS ARAZİLERİ SATIN ALINIYOR

Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından HEMA Limanıyla ilgili 31.10.2012 tarihinde tarafıma gönderilen cevabi yazı hakkında da bilgiler veren Milletvekili Yalçınkaya, gelen cevapta; proje alanının kömür işletme ve çıkarma faaliyetleri kapsamında çok büyük bir alanı kapsadığı ve şirket tarafından izin alınmamış ormanların izin başvurularının yapılarak bölgede bulunan şahıs arazilerinin satın alma işlemlerinin sürdürüldüğünün belirtildiğini ifade etti.

BÖLGE, TARİHİ KALINTILARLA DOLU

Bakanlığa gönderilen yazıda; çalışmaların sürdürüldüğü alanın tarihi açıdan oldukça önemli olduğunu, bölgede tarihi kalıntıların, tarihi mezarların ve bir de tarihi mağaranın bulunduğuna dikkat çeken Milletvekili Yalçınkaya, yazmış olduğu yazıya ek olarak; Google Maps’ten alınan resimlerle birlikte bölgede çekilmiş olan resimleri de gönderdi. Söz konusu alanların; define arayıcıları ile tarihi eser kaçakçıları tarafından da adeta talan edildiğini belirten CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya,  “HEMA Limanı projesinin gerçekleştirileceği alanlarda yerinde incelemelerin yapılarak, tarihi ve kültürel dokunun koruma altına alınması gerekmektedir” dedi.

KARABÜK KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA
BÖLGE KURULU MÜDÜRLÜĞÜ İNCELEME YAPACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Geneler Müdürlüğü tarafından; CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya’ya hitaben gönderilen cevabi yazıda ise; “Bartın İli, Amasra İlçesi, Gömü Köyü Mevkiinde HEMA Dış Tic. A.Ş. tarafından çalışmaları yürütülen ‘HEMA Limanı’ projesinin bulunduğu alanda tarihi kalıntılar, mezar ve tarihi mağara olduğu belirtilen ilgi başvurunuz ve ekleri incelenmiş olup birer örnekleri gerekli işlemlerin yapılması için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne iletilmiştir. Konu kapsamında Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce 2863 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yapılacak inceleme sonrasında tarafınıza ayrıca bilgi verileceği hususunda bilgilerinize arz ederim” ifadelerine yer verildi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgut 9 yıl önce

Ne tarihi arkadas,alan memnun satan memnun.vatandaş parası ile yerini satıyorsa hema gelsin termigi köylerinin ortasına yapsın bence.bartinin gelişimi icin,düne kadar hemaya karsı çıkan işçi sendikası bile hemayi öve öve bitiremiyor.bu saatten sonra termik santrale karsı değilim ben arkadas

Avatar
Realist (Gerçekçi) olalım Sn. Vekilim... 9 yıl önce

Sn. Veklim;
Yapmış olduğunuz yorumlar ve eleştirlere şu yorumları yapmak istiyorum.
* Şahıs arazileri ederlerinin 4-5 katı fiyatlardan alınıyor.Metre karesi gerçek değerlerinin çok üstünde değerlerinden alınıyor.
* Madem bu kadar değerli bir tarih varda neden bu zamana kadar toprak altında kalmasına izin verdiniz. Neden bu zamana kadar bunun için Meclise önerge sunmadınız.
* Sn. Vekilim hep uzaktan eleştiriyorsunuz neden bir gün gidip Sn. Bakanlarımız gibi Sn. Gazeteci ve Sn. Haberci arkadaşlarımız gibi Firmanın yatırımlarını yerinde incelemiyorsunuz. Sn. Bakanlarımız Yer altına giriyor firmayı yakından takip ediyorlar siz Bartınlı olmanıza rağmen bir kez gidip ziyaret ettiniz mi?
* Bu yersiz ve tutarsız yorumlarınız ile kamuoyunu her geçen gün kaybediyorsunuz. Çemberiniz daralıyor.
* İnsanların işe ve ekmeğe ihtiyacı var Bartın bildiğiniz Ölü şehir Allah tan üniversite öğrencileri var. onlarda olmasa kışın bir bakın merkezde gezin hiç kimse var mı sokaklarda.
Sn. Vekilim Realist olun.

Avatar
Ben 9 yıl önce

Adamlar herseye karsı
Bartina fabrika gelmesin dere kirlenir,santral gelmesin hava kirlenir,liman yapılmasın tarih gider.orduyeri Köprüsü'nün altin tarafının genişletilmesine bile karsı çıkmıştınız.bu ne arkadas.sizin yüzünüzden koy gibi kaldık zaten

Avatar
Kostek 9 yıl önce

Önümüzde secim köstek siyasetinin meyvelerini toplama zamani

Avatar
Turgut 9 yıl önce

Sayın Yalçın kaya tarihi eserleri cok sever,kac yıllık su terazisini ışıklar tuğla ile restore etmişti.orjinaline sindirebilmek icin bir sürü para harcandı sayesinde.

Avatar
veli söyler 9 yıl önce

sayın arkadaşlar vekilimize eleştirmeyin çünkü o 2007 haziran secinlerinde BTV de kendini K Ü L T Ü R bakanı ilanetmişti o zamandan beri kendinigölge kültür bakanı olarak göürüyor ne olur çok görmeyin.

Avatar
has bartınlı 9 yıl önce

haddınızı bılın ey yorum yapan arkadaslar, sayın rıza yalcınkaya bartın ıcın bı marka olmus ısımdır 4 defa secım kazandı ezdı gectı sızın gıbı yandasların yandası oldugu kısılerı. sıze hemserı tavsıyesı fazla satasmayın sonra beledıye baskanlıgının koltugunu dahı alır Bartın lıların verdıgı oylarla

Avatar
Erdoğan Atmış 9 yıl önce

Bakıyorum burası hepten Hemacı olmuş. Hema basın servisi artık satın alamadığı basın organlarının yorum sayfalarına göz diktiler anlaşılan. Laflara bak parayı verip alıyor size ne diye yorum yapan terbiyesizler var. Siz parayla her şeyinizi satar mısınız? Vicdanınız kaç para?