Yalçınkaya’dan bir soru önergesi daha

KÖMÜR YATAKLARININ BEDAVA VERİLMESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergelerine bir yenisini daha ekledi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde; ülkenin, ithal doğalgaz bağımlılığını azaltmaya yönelik öngörülen planı ele alan Yalçınkaya, özellikle kömürden elektrik üretenlere kömür yatağının bedava verilecek olmasını gündeme taşıdı. Bakan Taner Yıldız’a, Türkiye’de hangi maden sahalarını termik santral kurulması amacıyla gözden çıkarmayı planladıklarını soran Rıza Yalçınkaya; doğal çevreye zarar veren, tarımsal alanları, meraları ve ormanları yok edecek olan termik santral yatırımlarında da bu kadar ısrarcı olunmasının nedenlerini sordu.

UYGULAMANIN, ÜLKEYE SAĞLADIĞI KAZANÇ NEDİR?

Soru önergesinde; “Gazetelerde yer alan haberlerde, doğalgaz bağımlılığını azaltmaya yönelik olarak yerli kömüre yeni teşvik verileceği ve kömürden elektrik üretecek olanlara yatırımcının, kömürü almak için ayrıca bir para ödemeyerek, kuracağı termik santralde yakacağı kömürün temini için 30 yıl süreyle bu kömür yataklarını işletebileceği belirtilmektedir. Yapılan açıklamalarda devredilen bu sahalardan çıkan kömürün sadece elektrik üretiminde kullanılacağı, varlık satışı yapılmayacağı, varlığın devlette, ruhsatın ise yatırımcıda olacağı da belirtilmiştir” ifadelerine yer veren CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kömür sahalarının bu kadar basit bir şekilde termik santral kurulması için özel sektöre devredilmesinin ülkeye ne gibi kazanç sağladığını sordu.

İLK ETAPTA KURULACAK SANTRALLERİN BÖLGELERİNİ SORDU

Yeraltı madenciliğinde; maliyet unsurunun yüksek olmasına da dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya, bu sahaları alan şirketlerin, kömür çıkartmayı bırakarak kuracakları termik santrali ithal kömürle çalıştırma riskinin de unutulmaması konusunda uyarıda bulundu. 30 yıllığına, bedelsiz bir şekilde özel sektöre verilen kömür yataklarının, devlete tekrar geri dönüşünün nasıl sağlanacağını da soran Yalçınkaya, konuyla ilgili sorularını daha da derinleştirdi. Türkiye’de 11,5 milyar tonluk kömür rezervi bulunduğunu, bununla da çalıştırılacak santral potansiyelinin 17–18 bin megavat gücünde olduğunu belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bakan Yıldız’a; ilk etapta 7 bin megavatla başlatılacak süreç için hangi bölgelere öncelik verileceğini sordu.

BAKANLIĞIN, TERMİK SANTRAL ISRARININ NEDENİNİ SORDU

“Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine Yönelik Kyoto Protokolü ”ne katılan bir ülke olduklarının altını çizen Rıza Yalçınkaya, Türkiye’nin imzalamış olduğu protokole uyarak yenilenebilir teknolojilere daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini belirtti. Her şeye rağmen hala bölge halkına zarar veren, doğal çevreyi yok eden, tarımsal alanları, meraları ve ormanları yok edecek olan termik santral yatırımlarında ısrarcı olunmasının nedenleri soran CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, bunun yerine karbondioksiti gideren teknolojiler ile çevre dostu, ileri ve yenilikçi teknolojilerin araştırılarak teşvik edilip, geliştirilmesi ve kullanımlarının arttırılması gerektiğini ifade etti.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde en dikkat çekici bölümlerden birisi ‘ilk etapta kurulması planlanan 7 bin megavatlık santral’ için hangi bölgelere öncelik verileceği sorusu oldu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından verilecek cevapta ise Amasra’nın adının geçip geçmeyeceği şimdiden merak konusu oldu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartın 9 yıl önce

Sayın vekilim habire önerge verip duruyorsun adamlar cevapta vermiyorkar ama hertürlü yolsuzluk, el altından iş ci alımları vs kırla gidiyor bari bunları araştır sen bırak memleketin sorunlarını bartına gel bartındaki hortumları kes bu arada özel idareye alınan işci akp li encümenin oğluymuş diyorlar kim almış nasıl almış bi araştır .saygılarımla