Yalçınkaya`dan Kozcağız için kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Bartın İlimizde merkez ilçeye bağlı Kozcağız Beldesinin ilçe olabilmesi hakkında kanun teklifim ve gerekçesi yazımız ekinde sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

M.Rıza YALÇINKAYA
Bartın Milletvekili

* * *

GEREKÇE

Kozcağız Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bartın İline bağlı bucak merkezidir. Batıda Çaycuma ilçesi (Zonguldak), Güneyde Zonguldak İli, Kuzeyde Bartın İli, Doğu da ise Ulus İlçesine Kumluca beldesi ile sınır komşusudur. Kozcağız Beldesi 232 km2 yüzölçümüne sahip olup, 4 mahalle ve 40 köy'ü içerisine almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Veri Tabanına göre (29.12.2010) Kozcağızın merkez nüfusu 4 bin 884'dür. Merkez İlçeye bağlı Şarköy Kavlaklık mahallesinin de belediye sınırları içerisine eklenmesiyle birlikte nüfusu 6 bin'i geçmiştir. Kozcağızın merkez ilçeye bağlı çevresindeki köylerle birlikte nüfusu da 25 bin 16' dır. Kozcağız beldesi Bartın Merkez ilçeye bağlıdır. İlçe olması halinde kendi nüfusuyla birlikte bağlanması gerekli görülen köylerle toplam nüfusu 29 bin 900 olacaktır.

Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Kozcağız Beldemizin nüfusunun 6 bin'i geçmesine rağmen maalesef köy kanununa tabi bir yerleşim birimidir.

Ülkemizin yerleşim yerlerinde yıllar itibari ile oluşan gelişmeler, bazı bölgelerimize kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde götürülmesi gereğini ortaya çıkarmaktadır. Kozcağız Beldemizin, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla köy statüsünden kurtularak ivedi olarak ilçe statüsüne alınması artık kaçınılmaz olmuştur.

Beldemizde merkez nüfusun yanında, 40 köye hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Verilen hizmetler arasında; her türlü ticaret, pazarcılık, insan ve hayvan sağlığı hizmetleri, ilköğretim ve lise eğitimi, bankacılık ve finans hizmetleri, tarımsal kredilendirme, yeme-içme, konaklama, dinlenme, eğlence, şehirlerarası yolcu taşımacılığı, nakliyecilik, sportif etkinlikler, asayiş ve güvenlik, sanayi işletmeleri, kültür sanat etkinlikleri, posta ve telekomünikasyon hizmetleri, özel eğitim hizmetleri vs. en önemlileridir.

Belde de Bilişim teknolojileri, muhasebe, çocuk gelişimi ve genel lise bölümleri ile eğitim veren 540 öğrenci kapasiteli çok programlı lise ve buna bağlı olarak 300 öğrenci kapasiteli kapalı Spor Salonu, Voleybol, Basketbol ve tenis kortlarını içeren bir açık spor salonu, 1000 öğrenci kapasiteli Ahmetler İlköğretim Okulu ve 30 öğrenci kapasiteli Anaokulu, 750 öğrenci kapasiteli Kozcağız İlköğretim Okulu ve 30 öğrenci kapasiteli Anasınıfı, 75 öğrenci kapasiteli 3-6 yaş arası çocuklara eğitim veren Anaokulu, 1 adet özel dershane, 2 adet sağlık merkezi, 2 adet akaryakıt istasyonu, tam teşekküllü kereste fabrikası, 4 adet saya atölyesi, 1 adet yağ fabrikası, 1 adet tekstil atölyesi, değişik iş kollarında 25 adet atölye, yaklaşık 300 adet ticarethane, 2 adet banka, mahallelerinde 2867 konut vardır.
Resmi kurum olarak; Karakol Komutanlığı, Türk Telekom İşletme Şefliği, PTT Merkez Müdürlüğü, Orman İşletme Şefliği, 2 adet Sağlık Ocağı, Tarım Kredi Kooperatifi ve Başkent Bedaş Elektrik Şefliği bulunmaktadır.

Kozcağız beldemizin nüfusu göz önüne alındığında verilmekte olan hizmetler yönüyle, Mülki İdarenin Kozcağız Belediyesi sınırları içerisinde kurumlarını oluşturmasının artık kaçınılmaz olduğu ortaya çıkmaktadır.

İlçe olmayı çoktan hak etmiş olan Beldemizin mevcut idari yapısı ile vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle Bartın İlimizde Kozcağız adında bir ilçe kurulması amacıyla yasa teklifi verilmesi uygun görülmüştür.

* * *

BARTIN İLİNE BAĞLI OLARAK KOZCAĞIZ ADIYLA YENİ BİR İLÇE KURULMASINA İLİŞKİN YASA TEKLİFİ

Madde 1- Ekli listede isimleri verilen köyleri kapsamak ve merkezi Kozcağız olmak üzere Bartın İlimizde Kozcağız adıyla bir ilçe kurulmuştur.

Madde 2- Bu yasayla kurulan Kozcağız ilçesinde, merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilata ait kadroları ihdas etmeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Madde 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer

Madde 4- Bu Kanunu Bakanlar Kurulu yürütür.


EK LİSTE:
BARTIN İLİ KOZCAĞIZ İLÇESİNE BAĞLI KÖYLER

1-Akağaç
2-Akbaş
3-Akıncılar
4-Akçamescit
5-Aşagıdere
6-Bakioğlu
7-Bakraçboz
8-Başoğlu
9-Bedil
10-Celilbeyoğlu
11-Çaybükü
12-Dırazlar
13-Ecikler
14-Ellibaş
15-Eskiemirler
16-Eskihamidiye
17-Eyüpoğlu
18-Hanyeri
19-Hasanefendi
20-Hıdırlar
21-Hocaoğlu
22-Karacaoğlu
23-Karayakup
24-Karşıyaka
25-Köyyeri
26-Mamak
27-Özbaşı
28-Sülek
29-Sütlüce
30-Şabankadı
31-Şarköy
32-Şirinköy
33-Tasmacı
34-Uluköy
35-Ustaoğlu
36-Yeğenli
37-Yenihamidiye
38-Yeşilyurt
39-Avgölü
40-Sofular 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme