Yalçınkaya'nın teklifi komisyonda
VATANDAŞLARIMIZI YAKINDAN İLGİLENDİREN KANUN TEKLİFİ KOMİSYONUN GÜNDEMİNDE

Komisyonda bekleyen 630 adet Kanun tasarısı ve teklifinin arasından gündeme alınıp görüşmelerine başlanılan Kanun teklifinin komisyondan geçip, genel kurulda da kabul görmesi halinde sosyal güvenceye sahip olmasına rağmen asgari ücretin altında maaş alan vatandaşlarında sosyal yardımlardan faydalanması sağlanmış olacak.

Kanun değişikliği teklifinde; sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen vatandaşların da 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunundan faydalanarak yardım almalarını talep eden Yalçınkaya, teklifin gerekçe bölümünde ise; ülkede sosyal güvencesi olmayan vatandaşların yanında, sosyal güvencesi olduğu halde aldığı maaşla geçinemeyen çok sayıda vatandaşın da olduğuna dikkat çekmişti.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALANLAR DA SOSYAL YARDIMLARDAN FAYDALANABİLECEK

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın, hazırladığı ve Meclis Plan Bütçe Komisyonu tarafından gündeme alınan Kanun değişikliği teklifi; 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2’nci maddesinin birinci fıkrasının değiştirilmesini öngörüyor.

Malullük aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar olmak üzere aylık maaşları 200–300 TL aralığında olan çok sayıda vatandaşı ilgilendiren kanun değişikliği teklifinin, komisyondan geçmesi ve genel kurulda da kabul görmesi halinde; 219’u malullük aylığı, 3 bin 280’i yaşlılık aylığı, 203 bin 608’i ölüm aylığı, bin 138’i iş göremezlik geliri ve 12 bin 441’i de ölüm geliri alanlar olmak üzere 200 bini aşkın vatandaşın asgari ücretin altında aylık aldıkları gerekçesiyle sosyal yardımlardan yararlanması sağlanmış olacak.

Rıza Yalçınkaya’nın gündeme alınan Kanun değişikliği teklifi; “Fakrü zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan ve Kanunla Kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık veya gelir almayan vatandaşlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan fakat aylık geliri net asgari ücretin altında olduğu tespit edilen vatandaşlara geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkânı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu Kanun kapsamı içindedir.” şeklinde düzenlenerek Meclis Başkanlığı’na iletilmişti.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; “Sosyal güvenceye sahip olup, aldıkları aylıkları asgari ücretin altında olan ve bu gelirle ailesini geçindiremeyen, karınlarını doyuramayan, odununu ve kömürünü alamayan, çocuklarının eğitim giderini karşılayamayan vatandaşlarımız verdiğimiz bu kanun teklifinin TBMM de kabul edilmesiyle birlikte devletin yardıma muhtaç insanlara verdiği yardımlardan faydalanabilecek. Böylelikle aldıkları aylıklarla geçinemeyen büyük sıkıntı içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan bu insanlarımızın geçim sıkıntısı bir nebze de olsa hafifleyecektir” dedi.

Rıza Yalçınkaya, 08.05.2012 tarihinde verdiği kanun teklifinin bir benzerinin de aynı içerikle 18.06.2012 tarihinde AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve arkadaşlarınca TBMM Başkanlığına verilmesinin, vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerinin kısa zamanda ortadan kaldırılması yönünde memnuniyet verici olduğunu söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.