Bartın’da Bir İlk

Bartın'da Tarım Arazilerinin Etkinliğinin Artırılması Projesi kapsamında uygulanan “ Bartın İlinde Dane Mısır Tarımını Yaygınlaştırma Projesi” nin hasat şöleni & tarla günü gerçekleştirildi.

İlgili Foto Galeriye Git 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nce “Tarım Arazilerinin Etkinliğinin Artırılması Projesi” kapsamında uygulanan “ Bartın İlinde Dane Mısır Tarımını Yaygınlaştırma Projesi” nin hasat şöleni & tarla gününü Gecen Mahallesi Toptancılar Sitesi Mevkiinde, 27 Ekim 2021 tarihinde saat 14:00 de  Hüseyin YOLCU isimli çiftçimizin atıl halden üzerindeki diri örtüyü temizleyerek işlemeye uygun hale getirdiği kiralık arazisinde gerçekleştirildi.

Düzenlenen biçerdöverle dane mısır hasadı  tarla günü etkinliğine Bartın Valisi Sinan GÜNER, Bartın Belediye Başkan V. Hüseyin FIRINCIOĞLU, Ak Parti İl Başkanı Turan KALAYCI, Bartın Ziraat Odası Başkanı Ahmet BESKE, daire amirleri, muhtarlar, projemizin yararlanıcısı çiftçilerimiz ile kurum personeli katıldı.

TBMM’deki genel kurul çalışmaları nedeniyle programa katılamayan Ak Parti Bartın Milletvekili – TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Av.Yılmaz TUNÇ gönderdiği telgraf mesajıyla “Dane Mısır Hasadı Tarla Gününe ve ilimizde ilki gerçekleştirilen Biçerdöverle Dane Mısır Hasat Şöleninde aranızda bulunamadığım için üzgünüm, nazik davetinize teşekkür ederim. Hasat şöleninin hayırlı ve uğurlu olmasını diler, bereketli yarınlar temenni ederim.” Şeklinde paylaştıkları duygu ve düşünceleriyle Hasat Şöleni & Tarla Günündeki coşku ve heyecana ortak oldular.

İlk olarak söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder konuşmalarında “ Bartın’ın tarımsal üretim potansiyeli ve tarıma elverişli yaklaşık 74.000 hektar arazi varlığıyla Bölgesinde çok önemli bir üretim merkezi olduğunu vurgulayarak, boş bırakılan, atıl kalan arazilerin ilimiz ekonomisine kazandırmanın gayretiyle tüm teknik personelimizle adeta gecemizi gündüze katarak sahadayız.  Var olan potansiyelimizi daha dinamik ve üretken hale getirmeye çalışıyoruz Tarım Arazilerinin Etkinliğinin Artırılması Projesi ilimiz için çok ayrı bir öneme sahip. Çiftçilerimizle el ele vererek Bartın Tarımını hak ettiği seviyeye yükselteceğiz. Dane Mısırda dekara 250 kğ, Sialjlık Mısırda dekara 4 ton verim ortalamalarını mutlaka artırıp kaliteyi yakalayacağız. Projemizle bir çok yeniliği uygulamaya koyduk. Sertifikalı tohuma %75 Hibe, ücretsiz toprak tahlili, kira bedelsiz sıraya ekim ve gübreleme için pnömatik mibzer, sıra çapa makine ile ilimizde ilk defa biçerdöverle dane mısır hasadı desteği sağlandı. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze projelerimize sağladıkları finansman destekleri için müteşekkiriz. Bartın Çiftçisi adına da teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

74 Proje kapsamında “Bartın Fındıkta Kabuğunu Kırıyor Projesi” ni başarıyla uyguladık. Bu projemizle yakalanan kalite, iç doluluk, randıman ve artan verimlilikle ilimiz ekonomisine katkısı 100 Milyon TL olması hedefleniyor. Bu vesileyle döktükleri alın terleri ve emekleri dolayısıyla fındıkçılarımızı ve timlerimizi kutluyorum.
 
İlimiz tarımsal üretiminde çözmemiz gereken bir diğer husus da üretim isteği olup ekecek yeri olmayan ile bol miktarda arazisi olup ta işlemeyen vatandaşlarımızı buluşturarak ortaklık, kiralama usulü vb. yöntemlerle tarım arazilerinin atıl kalmaması ve boş bırakılmamasıdır. Bu husus ilimiz gibi küçük ve parçalı tarım arazisine sahip yerler için dezavantajdır.  Arazilerimizi mutlaka üretime kazandırma yolunda hep birlikte adımlar atmalıyız.
​Sayın Bakanımız Dr.Bekir PAKDEMİRLİ’nin pandemi döneminde ifade ettikleri gibi “Çiftçilerimizin ışıkları sönmedikçe bizimde ışıklarımız sönmeyecek.” Gecesi gündüzü yok üreticilerimizin yanındayız. Bu duygu ve düşüncelerimle tarla günü etkinliğimizin hayırlı uğurlu sonuçlanmasını diliyor, etkinliğimizde emeği geçen tüm personelimi huzurlarınızda tebrik ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra söz alan Bartın Valisi Sinan GÜNER tarafından katılımcılara hitaben yaptıkları konuşmalarında “Bartın Valiliği olarak Sn Cumhurbaşkanımızın pandemi döneminde bizzat vermiş oldukları “üretimi ve tedarik zincirlerini bozmayın” talimatlarının gereği olarak hızlı  bir şekilde davranarak tarımda pandemi yönetimini bir plan dahilinde ortaya koyarak, sağlıklı ve güvenilir gıda arzının kesintiye uğratmadan devam ettirdik. Seracı serasında, fındıkçı bahçesinde, arıcı arılığında, çiftçi tarlasında, sütçü ve besici işletmesinde olmaya devam etti. Aksini düşünmek bile istemiyoruz, kıtlık riski başta olmak üzere bir çok sıkıntıyla karşılaşabilirdik. Hamdolsun çiftçilerimizin alın terleri ve gayretleriyle en sıkıntılı dönemi rahatlıkla atlattık.
​Göreve gelir gelmez Bartın İlinde 74 Tarımsal Projeyi uygulamaya koyduk. Modern tarım tekniklerinin yaygınlaştırılması başta olma üzere, başat ürünümüz fındıkta “Fındık Kabuğunu Kırıyor.” isimli projemizi uygulayarak fındık üreticisinin kurutma başta olmak üzere fındıkta verimliliğin ve kalitenin artırılmasına yönelik memnuniyet verici çalışmalar ortaya konuldu. Budama, gübreleme ve hasat teknikleri uygulamalı olarak gösterildi. Yenilik olarak organik atıklardan kompos gübre yapımı üreticiye öğretildi. Deniz ürünleri ile alakalı, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğiyle, Odun Dışı Orman Ürünlerinin ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalarımız oldu . Lavanta üretiminde 25 Milyon adet fide üretimi yatırımı ile Türkiye’de tek örnek iliz. Bu alanda marka şehir olma yolunda ilerliyoruz.

Nasıl ki OSB’de her birim m2 de kaç kişi istihdam edilecek, ne kadar ürün ihracı gerçekleştireceğimizi hesap ediyorsak, tarımsal üretim alanının da ekonomik bir faaliyet - yatırım alanı olduğu gerçeğini özümseyerek, buna uygun olarak hareket etmeliyiz." dedi.

Biçerdöver üzerine çıkan Vali Güner operatör eşiliğinde dane mısır biçimi gerçekleştirdi. Kırıkkale Keskin Kaymakamı olarak hasadını gerçekleştirdiğimiz dane mısırı 20 yıl sonra İl Valisi olarak Bartın’da biçiyoruz. Tarım deyince söz bitmiyor biz de; uzatmayayım tarla günü etkinliğinin sonuçlarının hayırlı olmasını, bol mahsul ve bereketli kazançlar diliyorum.” dedikten sonra biçerdöver operatörü ile birlikte dane mısır hasadı gerçekleştirdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.