Kumluca'da 50 Kadın Çiftçiye Sertifika

Törene Bartın Vali Yardımcısı Sibel TURSUN, Ulus İlçe Kaymakamı Ali Fuat ATİK, Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin, İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ramazan Erdim, Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanları, kursiyerler, önder çiftçiler ve yöre halkı katıldılar.

BAYRAM: Tarımsal Yayım ve Eğitim Alanındaki Hedefimiz: 260 Köyümüzde 260 Kurs – Her Köyde Eğitimdir

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İl Müdürü Abdulsetter Bayram konuşmasında “Tarımsal faaliyet, aynı zamanda iktisadi bir faaliyettir ve bütün ekonomik faaliyetler gibi bir takım girdilere ihtiyaç duyar. Bu girdilerin en önemlisi bilgi ve teknolojidir. Klasik girdilere yani sermayeye,emeğe ve toprağa ilaveten bilgi ve teknoloji artık çağımız gıda,bitkisel ve hayvansal üretiminin de en önemli girdileridir. Hepimizin yaptığı işle ilgili hayat boyunca sürekli eğitime ihtiyacı vardır. Çiftçilerimizi bilinçlendirmek ve gerektiğinde bilgi alış- verişinde bulunmak amacıyla 2012 yılında üçü Ulus İlçemize bağlı Abdipaşa ve Kumluca Beldelerinde olmak üzere Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 13 kurs açtık.Bu kurslarımızda 323 çiftçimizin katılımı sağlanarak Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünce 113.000 Türk Lirası katılım ücreti ödenmiştir. 2008 yılından buyan ise 38 adet kurs açılışı gerçekleştirerek 900 kursiyerimize hayvan bakım ve besleme, örtü altı yetiştiriciliği / seracılık ve keten tarımı konularında uygulamalı eğitimler verilmiştir. Kursiyerlerimize bu amaçla 293.000 TL kurs katılım ücreti ödenmiştir. Tarımsal Yayım ve Eğitim alanındaki hedefimiz: “260 Köyümüzde 260 Kurs – Her Köyde Eğitimdir”. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde sizlerin de destekleriyle bu hedefimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum. Sözlerimi tamamlarken yoğun programlarına rağmen törenimize teşrifleriyle, vermiş oldukları desteklerinden dolayı başta Sayın Vali Yardımcımız Sibel TURSUN’a , Sayın Kaymakamımıza , gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan dolayı Kumluca Belde Belediye Başkanımıza , emeği geçen İl ve İlçe Müdürlüğü personeline, kursiyerlerimize , basın mensuplarımıza ve siz değerli Kumluca yöre halkına saygı, şükran ve teşekkürlerimi arz ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin konuşmalarında “ Belde halkı ve bağlı köylerinin tarım ve hayvancılık konularında eğitimleriyle aile, belde, il ve ülke ekonomisine katkıların sağlanması bizleri son derece memnun etmektedir. Kumluca Belediyesi olarak her zaman üretenin yanında olduklarını ifade ederek kursiyerlerin Antalya Tarım Fuarı başta olmak üzere teknik gezi organizasyonlarına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek, açılışları gerçekleşen kurslarda katkıları olan kurumların her kademedeki personellerine ayrı ayrı teşekkür etti.

Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik konuşmalarında “ Kadın çiftçilerimizin gösterdikleri medeni cesaretten dolayı kutluyorum. Kaymakamlık olarak doğru bilgiye ulaşma gayreti içerisinde olan bacılarımıza ve kardeşlerimize elimizden ne geliyorsa yapacağımızın sözünü burada veriyorum” dedi.

Törenin kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Yardımcısı Sibel Tursun konuşmalarında “ Hayvan Bakım Besleme” mesleki eğitim kursu sertifika töreninde sizlerle birlikte olmanın onuru içinde hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Toplumumuzun yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Buna rağmen en az gelire ve mal varlığına sahip olanlar da kadınlarımızdır. Erkeği yetiştirenlerin aslında kadınlar olduğu düşünüldüğünde erkek ve kadının birbirine rakip değil birbirini tamamlayan unsurlar olduğu ve bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği görülecektir. Dolayısıyla kadınların iş gücüne ve üretime aktif olarak katılmaları toplumsal kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda düzenlenen bu kursların kadınlarımızın istihdam edilebilirliğinin artırılması ve daha iyi istihdam koşullarına sahip olunması amacını taşımaktadır. Kumluca ve Abdipaşa Beldelerimizde 75 kadın çiftçimizin katıldığı üç adet “Hayvan Bakım ve Besleme Kursunun” açılmasında emeği geçen başta İlçe Kaymakamımız olmak üzere İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Ulus İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, Ulus Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüne, kadın çiftçilerimize, ailelerine, emeği geçen herkese Bartın Valimiz Sayın Bülent SAVUR ve şahsım adına teşekkür ediyor, kursların beldemiz,ilçemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını yürekten temenni eder, saygılarımı sunarım” dedi.

Daha sonra sırasıyla 50 kadın çiftçimize belgeleri teslim edildi. Bayan Vali Yardımcımızın kadın kursiyerlerimize sertifikalarını teslimi sırasında hepsiyle tek tek kucaklaşarak sarılması ve ayrı ayrı tebrik etmesi salondaki Belde halkının övgü dolu sözlerine neden oldu. Kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çektirilerek törene son verildi.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.