Lav Sütunları Turizme Kazandırılacak

Bartın ili Merkez ilçe Güzelcehisar köyü sınırları içinde yer alan Dünya’ da ki ender doğa olaylarından biri olan Lav Sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” hazırlandı.

İlgili Foto Galeriye Git

2016 Yılı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan proje ye 23/09/2016 tarihinde başvuru yapıldı. Kültür ve Turizm Müdürlüğünün projesine Bartın Üniversitesi iştirakçi ve Bartın İl Özel İdaresi ise hem iştirakçi hem de eş finansmanı üstleneceği bildirildi.  

Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında, Öncelikli olarak doğal, tarihi ve kültürel açıdan potansiyeli olan turizmin gelişmesine yönelik fiziki ve sosyal alt yapı çalışmaları kapsamında 7.000.000 (yedimilyon)TL lik bütçe de asgari %25 ve azami % 70 destek oranına sahip projeyi, Batı Karadeniz kalkınma Ajansı (BAKKA) desteklediği takdirde Bartın yeni bir turizm olgusuyla hizmet edecektir.

Söz konusu Güzelcehisar Lav Sütunları Peyzaj Projesinin yaklaşık maliyeti 2.000.000.- (ikimilyon)TL tutarında olduğunu söyleyen, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, yaptığı açıklamada kentin sahilleri, yayları ve mağaralarıyla önemli turizm alanları arasında yer aldığını söyledi.

Yaklaşık 1 kilometrelik sahili ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Güzelcehisar' ın önemli bir özelliğinin de lav sütunlarını bünyesinde bulundurması olduğunu anlatan Dursun, şöyle konuştu: “Tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar' ı 80 milyon yıllık "Lav Sütunları" daha da anlamlı hale getirmiştir. Lav sütunlarının oluşumu da şöyledir: Bugün bilinen Karadeniz dağ kuşağı, günümüzden 80 milyon yıl önce volkanların yer aldığı bir yay şeklinde idi ve bölge derin bir vaziyette Tetis Okyanusu ile kaplıydı. Anılan okyanus tabanının kuzey yönünde dalıp batması, her iki tabanın yani kara parçalarının yerin derinliklerinde eriyip yüzeye çıkmasına sebep olmuştur. Bunun sonucu da Bulgaristan sınırında başlayıp Gürcistan'a kadar varan bir alanda, volkanlar zinciri gelişti. Volkanlardan akan lavlar soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşürken, soğuma ve katılaşmanın doğal sonucu olarak büzülmüştür. İşte bu büzülme kayada gerilim yaratmıştır. Bunun doğal sonucu olarak çatlaklar meydana gelmiş ve bu çatlaklar giderek büyümüştür. Altıgen, beşgen ve dörtgen biçimli bir yapıya dönüşen lav sütunu dediğimiz bu düzgün geometrik yapılar oluşmuştur. Güzelcehisar lav sütunlarının çapları 50-100 santimetre olup, boyları 50 metrenin üzerindedir.  Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia'da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmişlerdir.  Türkiye'de Jeolojik Miras Envanteri Önerileri içersinde bulunan Güzelcehisar lav anıtları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarındandır.

Kalifornia' da ki Devil's Postpile doğal anıtı her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Önümüzdeki yıllarda Güzelcehisar,da ki bu projelerin uygulanması ve  iyi bir tanıtımla hem doğa kaşiflerinin, hem de güneş-kum-deniz turizmini sevenlerin ilgi odağı olacaktır.” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme