Bartın’ın şair şoförü…

18 yıldır Bartın İl Özel İdaresi'nde şoför olarak görev yapan Oktay Özveren'in uzun yıllar önce askerde başlayan şiir tutkusu onu şiir kitabı çıkarma seviyesine kadar götürdü. Şu anda yaklaşık 150 şiiri bulunan Özveren'in en büyük amacı bu şiirlerini şiir severlerle paylaşmak ve bunun için kitap çıkarmak. Bu amacını gerçekleştirmesinde en ciddi sorun maddi kaynak olan Özveren, bunun için sponsor desteğine ihtiyaç duyuyor. Uzun yıllardır eskimiş fotoğraflar ve anıları ile birlikte yazdığı şiirleri ve şiirlerle geçen yaşamını gazetemiz muhabiri Selim Bostancı ile paylaşan Özveren, konuştukça şiirlerine konu olan olayları ve anıları da yeniden hatırlamadan ve duygu yoğunluğu içerisine giremeden edemiyor. İlk şiirlerini ana ocağından asker ocağına gittiği ilk günlerde yazmaya başladığını anlatan Özveren, yine doğal olarak şiirlerine hasret, vatan sevgisi, aşk ve ayrılık temalarının yansıdığını belirtiyor. Çevresindeki bazı insanların şoförlük ve şiirle alakasını bağdaştıramadığını da söyleyen Özveren, "Şoförlük yapan birinin şiir yazmakla ne işi olur" diye soranlar oluyor. Bugün değil şoför ayakkabı boyacısı, simitçi olduğu gibi holding sahibi ve üst düzey siyasetçi de şiir yazar. Her meslekteki insanın kendi dünyası olduğu gibi bu dünyasını kağıda dökecek şiirleri de olur. Ben de gerek mesleğimde gerek normal yaşamımda yüreğime dokunanları kağıda döküyorum. Bu arada okumayı çok severim. Güncel kitapları okumaya gayret ederim. Şiirlerimde herhangi bir konu belirlemiyorum. Ne zaman ne yazacağının belli olmuyor. Az öncede belirttiğim gibi bazen bir dağ köyünde, bazen şehir dışındaki istirahatlarımda aklıma geleni yazarım. Bunlar bazen o günkü ruh halime göre bazen gülümseten, bazen de yürek burkan dizeler olabiliyor." diyor.

ŞİİR TUTKUSU ASKERDE BAŞLADI

18 yıldır Bartın İl Özel İdaresi'nde şoför olarak görev yapan Oktay Özveren'in uzun yıllar önce askerde başlayan şiir tutkusu onu şiir kitabı çıkarma seviyesine kadar götürdü. İlk şiirlerini 1987'de askerliğini yaptığı İzmir Gaziemir'de hasret, ayrılık ve aşk üzerine yazmaya başlayan Özveren, bu tutkusunu askerden sonraki yaşamında da sürdürdü. Hasret, ayrılık ve aşk teması üzerine kurulu şiirlerine vatan, sevda konularını da ekleyen Özveren yine yaşadığı acı tatlı olayları, kaybettiği dostları da şiire dönüştürmüş ve ölümsüzleştirmiş. Şu anda yaklaşık 150 şiiri bulunan Özveren'in en büyük amacı bu şiirlerini şiir severlerle paylaşmak ve bunun için kitap çıkarmak. Bu amacını gerçekleştirmesinde en ciddi sorun maddi kaynak olan Özveren, bunun için sponsor desteğine ihtiyaç duyuyor. Uzun yıllardır eskimiş fotoğraflar ve anıları ile birlikte yazdığı şiirleri ve şiirlerle geçen yaşamını gazetemiz muhabiri Selim Bostancı ile paylaşan Özveren, konuştukça şiirlerine konu olan olayları ve anıları da yeniden hatırlamadan ve duygu yoğunluğu içerisine giremeden edemiyor.

ŞİİRLERİNDE MESLEĞİNİN ETKİSİ BÜYÜK

Özveren ile sohbetimize mesleği yani şoförlüğü ile başlıyoruz. Kendisine soruyoruz; şoförlük ve şiir mi? Cevabı oldukça manidar; "Şiirlerime konu olan birçok olayı, duyguyu mesleğim sırasında, bazen uzun yolda, bazen unutulmaya yüz tutmuş dağ köylerinde bazen de ailemden ve memleketimden uzak kaldığım il dışındaki günlerimde yaşıyorum. Doğal olarak şiir yazmamda mesleğimin de etkisi oldukça fazla. Onun için hem şoförlük ve şairlik… Benim şiirlerimde çoğu kez ikisi de birbirini tamamlıyor…" İlk şiirlerini ana ocağından asker ocağına gittiği ilk günlerde yazmaya başladığını anlatan Özveren, yine doğal olarak şiirlerine hasret, vatan sevgisi, aşk ve ayrılık temalarının yansıdığını belirtiyor. 1967 Bartın doğumlu olan Özveren, Bartın Lisesi mezunu ve şu anda da Açık Öğretim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler okuyor. Askerliğini İzmir'de yine şoför olarak yapan Özveren, askerde yazdığı 100'ün üzerindeki ilk şiirlerini kaybetmenin de buruk acısını yaşıyor. Şairliğe adım attığı ilk şiirlerini kaybetmesine rağmen yazmaktan vazgeçmeyen Özveren, yine kaybolan şiirlerinin üzerine 150'ye yakın şiir daha koymuş ve bir kitapta toplayacak seviyeye getirmiş.

BAZEN DAĞ KÖYÜNDE, BAZEN UZAK ŞEHİRLERDE

Çevresindeki bazı insanların şoförlük ve şiirle alakasını bağdaştıramadığını da söyleyen Özveren, "Şoförlük yapan birinin şiir yazmakla ne işi olur" diye soranlar oluyor. Bugün değil şoför ayakkabı boyacısı, simitçi olduğu gibi holding sahibi ve üst düzey siyasetçi de şiir yazar. Her meslekteki insanın kendi dünyası olduğu gibi bu dünyasını kağıda dökecek şiirleri de olur. Ben de gerek mesleğimde gerek normal yaşamımda yüreğime dokunanları kağıda döküyorum. Bu arada okumayı çok severim. Güncel kitapları okumaya gayret ederim. Şiirlerimde herhangi bir konu belirlemiyorum. Ne zaman ne yazacağının belli olmuyor. Az öncede belirttiğim gibi bazen bir dağ köyünde, bazen şehir dışındaki istirahatlarımda aklıma geleni yazarım. Bunlar bazen o günkü ruh halime göre bazen gülümseten, bazen de yürek burkan dizeler olabiliyor." diyor.

AYNI ZAMANDA ARŞİV MERAKLISI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yine uzun yıllardır biriktirdiği fotoğraflardan oluşan "Atatürk Fotoğrafları" sergisi de açan Özveren'in en önemli özelliklerinden biri de arşivci olması. İçinde Bartın geçen, Bartın ile ilgili dergi, kitap, pul ve fotoğrafları da arşiv yapan Özveren, "Atatürk fotoğrafları biriktirmemdeki en büyük desteği eski müdürüm Aydın Gürel'den aldım. Sergiyi açmamda da ADD Bartın Şube Başkanı Murat İzler büyük destek verdi. Sizin de vasıtanızla kendisine buradan teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. Yaklaşık 10 yıldır kendi yaşamının yanı sıra ülkede ve dünyada yaşanan olaylara ilişkin günlük tuttuğunu da söyleyen Özveren, bu günlüğe söz konusu olaylarla ilgili kendi yorum ve düşüncelerini de eklediğini belirtiyor.

Oktay Özveren'e Bartın Manşet Gazetesi okurları ile paylaşabileceği bir şiir olup olamayacağını soruyoruz. Şiirleri çok, dolayısıyla seçim yapmakta da zorlanıyor. Ama onu paylaşmaya iten öyle bir şiiri var ki, hala aklına geldikçe acısını yaşıyor. 25 Mart 2009'da Türkiye Muay Thai Şampiyonası seçmelerine giderken kaza sonucu vefat eden Bartınlı sporcu Tolga Gümüştaş için yazdığı şiiri bizimle paylaşıyor.

TOLGA
Ben size şimdi
Birinden bahsedeceğim
Öyle böyle biri değil
Ben size ağabeyimden
Ben size bir şampiyondan bahsedeceğim
Evet, o bir şampiyondu
Sevdiği spor uğruna
Canını bile verecekti
Ve onu da verdi
O benim sadece ağabeyim değil,
O benim akıl hocamdı
Benim geleceğimin feneriydi
Ya tabi sadece benim değil
Tüm mahallenin yakışıklısı
Ağırbaşlı Tolga'sıydı o
Tüm lojmanın ve parkın
Neşesiydi o
Onun adı sadece Bartın'da değil
Tüm Türkiye'de duymayan kalmadı adını
Onun bu gidişi zordu, zor
Ama biz bu zorluğu
Dostlarımızın sayesinde atlattık
Onu unutmadım, unutturmayacağım
Siz de Tolga'nızı unutturmayın…


DOSTLUK
Sensizliğinde o şehrin
Işıkları altında
Gölgeler yoldaşım oldu
Sensizliğinde o denizin kenarında
Kumları kendime dost edindim
Sensizliğinde o şehrin baharında
Bahar yağmurlarını kendime gözyaşı edindim
Sensizliğinde o şehrin son baharında
Düşen yaprakları yalnızlığımın üstüne
Yorgan yaptım
Sensizliğinde o şehrin kışında
Yağan kar tanelerini kendime sırdaş yaptım
Ah be sevdiğim
Beni deli dostluklara mahkum ettin.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat İzler 11 yıl önce

Değerli arkadaşım Oktay Özveren eminim güzel şiirlerini kitap çıkarmak yolu ile insanlarla paylaşacaktır.kendsine başarılar diler, kolleksiyonunu bizimle paylaştığı için teşekkürederiz.Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme