Hac kuraları çekildi

Bir milyonu aşkın hacı adayının salonda ve ekranları başında heyecanla izlediği kura çekim töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kurada ismi çıkmayan hacı adaylarının üzülmemesi gerektiğini söyleyerek, “Öyle hüzünler vardır ki onların hüznü, Allah katında sevinenlerin sevincinden daha sevimlidir.” dedi.

“Mühim olan, onun muhabbetini ve sevdasını muhafaza etmektir”

“Bize düşen ve önemli olan, o hüzün ve sevinci kaybetmemektir.” diye konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti: “Gidebilmenin imkânını yakalamanın sevinci ile gidememenin yüreğinizde oluşturduğu hüzün arasında hiçbir fark yok. Hatta bazen gidememenin o hüznü, Allah katında gidebilmenin sevincinden daha değerlidir. Çok büyük bir zatın Kâbetullah’ta arkadaşlarına bir tavsiyesi olmuştur. Demiştir ki: ‘Buraya kadar gelip özlememektense, hiç gelmeyip uzaklarda özlemle yaşamayı tercih ederim.’ Ben, şimdiden bütün kardeşlerime özellikle şunu ifade etmek istiyorum: Cenâb-ı Hakkın, yıllarca kuralara girip de gidemeyen kardeşlerimizden bu görevin sorumluluğunu alacağından hiçbir endişeniz olmasın. Sevgili Peygamberimizin (sas) belirlediği bir ilkeye göre, ‘Ameller, ancak niyetlere göredir. Herkese ancak niyet ettiğinin karşılığı vardır.’ Burada mühim olan sizin niyetinizdir. Ve sizin yüreğinizde var olan o sevginin, o hüznün hiçbir zaman eksik olmamasıdır. Hz. İbrahim’in, Hz. İsmail’le birlikte Kâbe’yi inşa ettikten sonra yaptığı dualar vardır. O dualar içerisinden biri şöyledir: ‘Allah’ım, insanların yüreklerinde Kâbetullah’a karşı aşırı sevgi, aşırı istek hiçbir zaman eksik olmasın.’ Aslında hepiniz, Hz. İbrahim’in duasının kabulü ile buradasınız. Yüreğinizdeki sevgi ve hüzün, Hz. İbrahim’in duasının eseridir. Onun için hiç üzülmeyeceksiniz. Ne zaman üzülmemiz gerekiyor biliyor musunuz? Kalbimizde dualarımızı gönderdiğimiz Kâbetullah sevgisi eksik olduğu zaman. Yüreklerimizde yönümüzü ve istikametimizi belirleyen kıblemize ait hiçbir düşünce olmadığı zaman üzülmemiz lâzım. Mühim olan, onun muhabbetini ve sevdasını muhafaza etmektir.”

Başkan Görmez’den hacı adaylarına müjde

Diyanet İşleri Başkanı olarak en çok zorlandığı konulardan birinin müracaat eden herkesi hacca götürememek olduğunu ve bunun hüznünü yaşadığını söyleyen Başkan Görmez, gittiği her şehirde hacı adaylarının önüne çıkıp ağlayarak kendisine sitem ettiğini ve kendisini de ağlattığını aktardı. Birçok ülkenin sistemini incelediklerini ve katsayılı kura sisteminin en doğru ve en adil sistem olduğunu belirlediklerini kaydeden Başkan Görmez, 2007 yılında başlayan bu sistemin önümüzdeki yıl 7. yılını dolduracağını hatırlatarak, 7 yıl arka arkaya kuraya girip de ismi çıkmayan hacı adaylarının ondan sonraki yıl kuraya girmeksizin hacca götürüleceğini müjdeledi.

Başkan Görmez, şöyle konuştu: “Biz bu sistemi, bütün ülkeleri, ülkemizin geleceğini ve haccın heyecanını dikkate alarak belirledik. Bu sistemi biraz daha açmak istiyorum. Çünkü en çok eleştiri aldığımız hususlardan bir tanesidir bu. Eğer bu sistemi uygulamaz ve bazı ülkelerin yaptığı gibi sıraya göre yapacak olursak, bu sene müracaat eden bir hacı adayımıza ancak 16, 17 sene sonra belki 20 sene sonra sıra gelecektir. Hiçbir müessese 20 sene sonrası için bir düzenleme yapamaz. Ayrıca sıraya göre götürdüğümüzde genç yaş grubuna ait hiç kimseyi götürmememiz gerekiyor. Bütün bunlar, ince ince düşünülerek bu sistem uygulamaya konulmuştur. Her ülkede farklı sistemin meydana getirdiği sorunları dikkate alarak bu sistemin Türkiye için çok daha uygun olduğunu kabul ettik. Ama size bir müjde vereyim. Geçen sene bu müjdeyi vermiştim ama eksik ve yanlış anlaşıldı. Bu sistem, 2007’de başladı. Gelecek sene 2013’te 7 kez üst üste müracaat edenler olacak. 2014’e geldiğimizde 7 sene üst üste müracaat edenlerin tamamını göndereceğiz inşallah. Onun için hiç üzülmeyin, en azından hiç gidemeyen kardeşlerimize arada böyle öncelikler tanıyarak onların tamamını götürmenin kararını almış bulunuyoruz. 2014 yılının hacında 7 yıl üst üste müracaat eden bütün kardeşlerimize öncelik tanıyacağız ve kuraya dahil etmeden hepsini inşallah hacca göndermiş olacağız.”

“İsmi çıkanlar, ‘Hac mektebi’ne yazılsın”

Hac ibadetinde en önemli hususun haccı bir eğitime dönüştürmek olduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bilinçsizce yapılan bir hac ibadetinin sıradan bir seyahate dönüşeceği uyarısında bulundu. Bu yıl umrede gördüğü bir manzaranın kendisini çok üzdüğünü aktaran Başkan Görmez, bundan böyle Kur’an okumayı bilmeyen tüm hacı adaylarına Kur’an eğitimi verileceğini de söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının hacı adaylarının eğitimine çok önem verdiğini söyleyen Başkan Görmez, şöyle devam etti: “Özellikle kurada ismi çıkan kardeşlerimize sesleniyorum: Kayıt yapıldıktan sonra aynı zamanda hac mektebinde öğrenci olarak kabul edildiğinizin de farkında olacaksınız. Kurada ismi geçen her kardeşimiz, ismi çıktığı gün, aynı zamanda Hz. İbrahim’in okuluna, Hz. İsmail’in mektebine, hac ve Kâbe mektebine bir öğrenci olarak kabul edildiğinin farkında olmalı. Ve hemen eğitime başlamalı. Bu sene ben hac görüşmelerine gittiğim zaman, umreye giden kardeşlerimizin arasında dolaştım. Onların arasında dolaşırken çok büyük bir üzüntü sardı beni. Neydi o üzüntü? O üzüntü şu; bütün dünyanın hacıları açmışlar ellerinde Kur'an okuyorlar. Türk hacıları da sadece oturup aralarında sohbet, muhabbet ediyorlar. Buna ben çok üzüldüm. Bunun üzerine biz bir karar aldık. Dedik ki, umreye ve hacca kayıt olan kardeşlerimiz eğer Kur’an okumayı bilmiyorsa o zaman derhal müftülük, ona en yakın hoca efendiyi tahsis etsin ve kardeşlerimiz hacca gitmeden önce Kur’an-ı Kerim’i öğrenmiş olarak gitsin. Kur’an’ın nazil olduğu mekânda, Kâbetullah’ın yanı başında Kur’an okumak gibi büyük bir imkâna sahip olsun. Bu imkânı yaşınız ne olursa olsun, sakın kaçırmayın. Türkiye’deki bütün hacı adaylarımız Kâbetullah’a Kur’an'ı öğrenmiş olarak varsınlar. Kur’an okumayı öğrensinler, Kur’an’ın mesajını öğrensinler ve Hz. İbrahim’in çağrısına kulak versinler.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu yıl hacı adaylarına Hz. Peygamberin hayatını anlatan eserler de dağıtılacağını söyleyerek tüm hacı adaylarının bu eseri okumalarını istedi. Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel de hac istatistiklerine ilişkin bilgiler verdi. Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş ve Bakanlıklar arası Hac ve Umre Komisyonu üyeleri de katıldı.

2012 Hac Kuraları sonuç sayfası

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.