Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun

Mübarek üç aylar içerisinde yer alan Miraç Kandili bu akşam idrak edilecek...

Miraç; Receb'in 27. gecesi… Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk… Kâinatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevî buluşma…

Süleyman Çelebinin "Şeş cihetten ol münezzeh zül-celâl, Bîkemukeyf âna gösterdi cemâl" şeklindeki ifadesiyle "mahiyetini, nasıllık ve niceliğini bilemediğimiz bir şekilde yüce Allah ile görüşen" sevgili Peygamberimiz’in, şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara Sûresi'nin son iki ayeti ve beş vakit namaz hediyesiyle yüce âlemlerden döndüğü gece…

Miraç bir arınma ve Allah’a yükseliştir. İnsanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah’a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.

İsra suresinin başlangıç âyetlerinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle anlatılır:

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Miraç; kendi semamıza, yani kalbimize ve iç dünyamıza bir yolculuk yapmamıza, arınmamıza, âlem-i İslam’ın ve bütün insanlığın yüksek değerlerle yücelmesine vesile olsun.

M'iraç Gecesinde ve Gündüzünde Yapılacak Ibâdet

Receb-i Şerîf’in 27’ci gecesi (bu akşam) Mi’raç Gecesi’dir. Yatsı namazından sonra 12 rek’at Hâcet Namazı kılınır. Ve her rek’atten Fâtiha’dan sonra 10 –İhlâs-ı Şerîf okunur. Namaza niyet şöyledir:

“Yâ Rabbi, rızâ-yi şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşeref kıldığın sevgili Hâbîbin Resûl-i Zîşân Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu aff-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne ve rızâ-yı ilâhîne mazhar eyle.”

Namaz’dan sonra:
4 Fâtiha-i Şerîfe,
100 defa, “Sübhânallâhi ve’L-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm,
100 İstiğfâr-ı şerîf,
100 Salevât_ı şerîfe okunup duâ edilir.
Bu namaz’da, İhlâslar 100 adet okunur veya bu namaz 100 rek’at olaral kılınırsa; -bunu yerine getiren mü’min bu nama’zın feyz ve bereketiyle- huzûr-i ilâhiye namaz borçlusu olarak çıkmaz.
Hadîs-i şerîfte, Mi’raç (Receb-i Şerîf’in 27.) gecesinin gününde oruç
Tutana altmış ay oruç sevâbı yazılacağı va’dedilmiştir. O gün öğle ile ikindi arasında 4 re’kat namaz kılınır. Her rek’atte Fâtiha’dan sonra
5 Âyetü’l-Kûrsî,
5 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn,
5 İhlâs-ı Şerîf,
5 Kul eûzü birabbi’l-felak,
5 Kul eûzü birabbi’n-nâs
sûreleri okunur.
(Duâ ve İbadetler, Fazilet Neşriyat)

VALİ NUSRET DİRİM'İN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

Miraç; Peygamberimizin Cenab-ı Allah'ın yüksek huzuruna kabulüdür ve O'nun şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükselişidir. İçinde birçok ilahi feyz ve bereketi barındıran Miraç Kandili'ni bir kez daha karşılamanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Kutsal gün ve geceler, ibadet ve ahlak bakımından kendimize çeki düzen verme, ümitsizlikten kurtulma, geleceğe ümitle bakma fırsatı ve imkânı vermektedir. Bizler bu mübarek gün ve geceler vesilesiyle dostluk ve birliğe daha çok önem vermeli, kırgınlıklardan kaçınmalı, yapılan hatalarımızı telafi etme yoluna gitmeliyiz.

Bu kutlu gecenin bütün İslâm âleminin birlik ve beraberliğine; insanlığın adalet, huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını dileyerek tüm İslam Âleminin Miraç Kandilini tebrik ediyorum.

BARTIN MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ'UN MİRAÇ KANDİLİ KUTLAMA MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Miraç Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Miraç, Peygamber Efendimizin Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir. Recep Ayının 27. Gecesinde gerçekleşen bu mucize bütün kötü duygulardan ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye yükselişin ispatıdır.

Miraç kandili gibi mübarek gün ve gecelerimiz manevi duygularımızın doruğa çıktığı, birlik ve beraberliğimizin, aramızdaki sevgi ve kardeşliğin pekiştiği, müstesna zamanlardır.

Bu müstesna zamanın iyi değerlendirmesi dileğiyle tüm halkımızın miraç kandilini kutuluyor, kandilin bütün insanlığa huzur getirmesi, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

BARTIN MİLLETVEKİLİ M. RIZA YALÇINKAYA'NIN "MİRAÇ KANDİLİ" MESAJI

Sevgili Peygamberimiz, Miraç gecesinde Yüce Allah'ın huzuruna yükseltilmiştir. Bu nedenle Miraç, ilahi rahmet ve huzura erişmenin ancak ahlaki erdemlerle yükselmekten ve her şeyin sahibi olan Yüce Allah'a bağlılıktan geldiğini bizlere anlatmaktadır.

Miraç, temsil ettiği manevi anlam bütünüyle tüm insanlığın ortak değerlerini gösteren manevi bir ışıktır. Bu ışığın her daim aydınlattığı gönül dünyamızda bizlere düşen en önemli görev, sevgili Peygamberimizin güzel hayatını örnek alarak her zaman insanlığın huzuru ve mutluluğu için, hak ve adalet yolundan hiç ayrılmadan büyük bir inanç ve kararlılıkla çalışmaya devam etmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Miraç Kandilinizi kutlar, kandilin her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz birlik ve beraberliğe, uzlaşı, hoş görü ve insanca yaşama vesile olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

BAŞKAN AKIN'IN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayınladı.

Akın mesajında "Millet olarak, kültürümüzde önemli yer tutan kandil gecelerimizden biri olan Miraç Kandili ile çok müstesna bir geceye ulaşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mübarek gecede  dua edenleri geri çevirmeyen, günahları bağışlayan, her şeyi bilen, gören ve duyan yüce Allah dualarımızı kabul etsin. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm halkımızın Miraç Kandili'ni tebrik ediyor, milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice kandillere kavuşmayı, bütün İslam âleminin ve insanlığın barış ve huzur içerisinde olmasını diliyorum" dedi.

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI KENAN DURSUN'UN MESAJI

Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in Mirac'a yükselişinin sene-i devriyesini idrak ediyoruz. Bu vesileyle Cenab-ı Allah'tan tüm Türk ve Müslümanları bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye yükseltmesini niyaz ediyorum. Yüce dinimizin bu büyük mucizesine inanan insanlar olarak, ilimde, sanatta, fende ve beşeri hayatta bu günün ülkemizin ve insanlarımızın miracına vesile olmasını diler, tüm halkımızın Miraç Kandillerini en içten duygularımla kutluyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Miraç Kandili
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.