Foto galeriye git
Bir kere anne olmaya gör! Farklılığını,o güne kadar oluşmuş tüm duygularının ne büyük bir değişime uğradığını görüyor ve sen de şaşkınlıkla bu değişime “işte yaşamın ta kendisi” buymuş diyerek şahit oluyorsun.

Tüm çeşitliliğinin yanında,farklı ve daha bir etkili boyuta giriyor sevgi kavramı.Evlat sevgisi denilen bu farklı oluşum; bedenini,ruhunu,dünyanı da kapsayan damak tadına kadar değiştiren bir mutasyonun içerisine giriyor.Endişelerin,korkuların,hayallerin,umutların da bu oluşumun içerisine girip Annelik adı altında bir değişime uğruyor.Emek oluyor; mücadele oluyor; kahkaha, saadet, umut, gelecek, hayal, yaşamın ve ayakta kalmanın anlamı oluyor;bilgi oluyor tek başına…

Değişimin adı oluyor annelik, kadında.Çizdiği tüm doğrular,bildiği tüm yanlışlar, bu oluşumla beraber yok olup gidiyor.Henüz kollarına dahi alıp koklamadan,okşamadan,görmeden ona sahip çıkıyor, koruyor, kolluyor. Ama ne olursa olsun, mutlak doğrunun o olduğunu biliyor artık.Asla vazgeçemem dediği bir şey, yaşamını alaşağı edip sevdaya dönüşüyor.

O sevdanın adına evlat,bu sevdaya her şekilde sahip çıkana anne,bu efsane ikilinin oluşumun da en büyük katkı sahibi olan,onların yanında her şekilde durup kollayana da baba deniyor artık…

Evlatlarının sağlıklı bir biçimde gelişebilmeleri için; beslenme, korunma, sağlık, ilgi, sevgi, şefkat saygı ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını bir anne görevin ötesinde benimsiyor, yaşayan efsaneye dönüşüyor.

Günümüzde anneler, artık çağın getirdiklerine ayak uydurmakta zorlandıkları gibi çaresizlikleri de içler acısı sonlarla noktalanabiliyor.Acı veren sonlara şahit olmamak için,annelik ve babalık gibi kutsal sıfatlara sahip olan özel insanlar, geleceklerinin daha da bir farkına varmaya başladılar atık.İşte bu farkın dalık öncelikli aile eğitimi olmalıdır.

Cinsiyet ayrımının da istemeden de olsa evlatlarımız üzerinde yarattığı büyük etkilerine şahit olduk. Cinsellikten tutun, çevresel ve biyolojik, sosyolojik ve ekonomik sebeplere dayalı psikolojik bozukluklar, sağlıksız gençliğin çoğalmasına yol açtı.

Sanayi Devrimi; statüsü değişen insanoğlunun yaşamında, ekonomik,sosyal ve hukuki yapılarında köklü değişimlere yol açmış, akabinde ucuz iş gücü olarak nitelendirilerek uyanışları na sebep olan kadın ve çocukları sosyalleştirmiş,hatta toplum içerisinde kadının, tabiri caizse gözünü açmış ,duruşunu değiştirmiştir. Toplumsal bilinçlenme kadının hayatında etkili olmuş, evlatlarının eğitimlerine de birebir dahil olmuştur.Maddi manevi yoğun bir yaşamın içerisine giren kadın, kariyer kavramıyla tanışmış ve kariyer sahibi nesiller yetiştirmek adına atağa geçmiştir. Günümüzün modern kadını, evlatlarının eğitimiyle birebir ilgilenir olmuş, özel bireyler olarak yetiştirmek için çaba göstermiştir.

Zamansızlıktan yakınırken,zaman yaratan,okuma yazma bilmiyorum deyip evlatlarının eğitimi için bilgiye susayıp okuma yazma öğrenmeye çalışan kadınlara dönüşmüştür anneler. Evlatlarının her dönemin de akıllıca, bilgisiyle yanında olmak, gelişimlerine katkıda bulunmak isteyen yaşayan efsanelere destek programları düzenleniyor şimdi.

Halk Eğitim Merkezlerinin aracılığı ile okullar da ve benzeri kurumlarda konusun da uzman kişilerce verilen bu eğitim seminerleri, bilinçli ebeveynler kazandırıyor.Bilinçli aile bireyleri sağlıklı ve akılcı gençliği, sorunların en aza indirgendiği sağlıklı toplumları işaret eder.

Bu programlardan birisi de HEM Müdürlüğü tarafından TOKİ Ortaokulunda okul rehber öğretmeni Huriye Sultan YILMAZ 'ın “12-18 YAŞ AİLE EĞİTİMİ PROGRAMI UYGULAMASI” adı altında 14 haftalık bir çalışmayla yapıldı. Ailelerin evde çocuklarının gelişimlerini destekleyebilecekleri etkinliklerinde yer aldığı, içlerinde haftanın konusunun olduğu ek kaynaklar verildi.19 Şubat'ta başlayan, ücretsiz devam zorunluluğu olan 12-18 yaş aralığında çocuğa sahip anne,baba ve çocuğun bakımıyla ilgilenen aile yakınlarının katıldığı bu program sonunda da katılımcıların memnuniyetleri ısrarlı istekleriyle bu yazının oluşumuna neden oldu. Her yıl istekler üzerine yapılması düşünülen bu programlara katılımın artacağı açıkça görülüyor.Programlı aile eğitiminin meyveleri çok yakında kendini daha geniş kitlelerde göstermeye başlayacaktır.

Ben bu eğitimle bunu anladım: “Onları anlayarak,onları onların çevresinde yaşıyormuşcasına,onlarla beraber onların duygularıyla kendimizi harmanlayarak yetiştirmeye çalışmaktır aile eğitimi…”
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.