6-9 Aralık'ta İzmir Fuarı'ndayız

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Bartın'da meclis üyelerimiz ile birlikte sizleri ziyaret etmek istedik. Tabii Bartın'da Kültür ve Turizm önemli yer tutuyor. Sayın Bakanlığımızın gelen ödeneği ile bildiğiniz gibi İl Özel İdaremizin yapmış olduğu ihalelerin bizim ekiplerin çalışmasıyla bugün hakikaten Bartın çok güzel bir eser kazandı. Ben öncelikle bu eserin kazandırılmasında Kültür ve Turizm Bakanlığımıza arkasından da İl Özel İdaremize teşekkür ediyorum. Hakikaten Bartın'da ki Kültür merkezimiz Bartın'a yakışan bir şekilde oldu. Hem salonları ile diğer tüm aktivite yapabilecek alanlarıyla birlikte çok güzel bir eser kazandırıldı. İnşallah bundan sonra bu eserin içerisinde yapılacak çalışmalar, aktiviteler bu binanın önemini ve değerini daha da artıracaktır. Buna inanıyoruz. Burada da artık görev başta sizin önderliğinizde müdürlüğümüze düşmekte. İnşallah bu aktivitelerin biz her geçen gün artacağını düşünüyoruz. Bizim salonumuz Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasının burada konser verebilecek nitelikte büyük bir yere sahip olduğunu biliyoruz. İnşallah bunun da ben hep beraber bir çalışmasını yapıp böyle bir organizasyonun gerçekleşmesi hem Bartınlıların hem de bizleri memnun eder. Tabii Kültür ve Turizm sadece buradan ibaret değil. Bartın'ımızın hem turizm alanında hem kültür hem de doğa ve turizm alanında iki farklı yöne sahip olan bir ilimiz. Bizde gerekli olan desteği vermeye çalışıyoruz. İnşallah hem Amasra'mızın hem ulusumuzda hem diğer Çakraz'da, İnkum'da, Güzelcehisar'da aynı zamanda milli parklar içine alınan Bartın ilimizin küre dağı parkları içerisinde Bartın il sınırlarından başlayıp turizm alanının da ortaya çıkmasıyla turizmin Bartın'da canlanması için elimizden ne geliyorsa yapmayı düşünüyoruz. Tabii bunun yanında Bartın tarihi evleri ile ayrı bir kültür yapısına sahip. Şu anda bildiğim kadarıyla Bartın'da 270 civarında bir tarihi ese binamız var. Kültür Bakanlığımızın son 5 yılda vermiş olduğu hem proje desteği hem de karşılıksız hibe desteği ve TOKİ'nin de şu an da herhalde limiti 100 bin TL'yi buldu. Yüzde 4 faizle 10 yıl geri ödemeli vermiş olduğu bu destekten Bartın'da son 5 yılda damgasını vurdu. Bu bağlamda birçok eser Bartın'a kazandırıldı. Bunun dışında vatandaşlarımızın yapmış olduğu binalar var. Bartın'da yapılan eserler 20'yi buldu. Ama bunu bence Bartın'ın şehir merkezindeki kültürel anlamdaki turist getirisine kazandırmak açısından bu eserlerin daha da artırılması gerekiyor. Bu konu da Bartınlıların bir sıkıntısı var. Aslında tüm Türkiye'nin sıkıntısı bu. Bu tarihi eserlerin yapımında SGK giderleri konusunda bir değişiklik yapılması gerektiği konusu bizde bunun üzerinde çalışıyoruz. İnşallah hep birlikte Bartın için güzel çalışmalara imza atarız" dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun da, Kartal'ın ardından yaptığı konuşmada, "Bartın tarih açısından, kültür açısından, turizm açısından çok önemli bir il. Tabii asıl olan bu güzellikleri ortaya koyabilmek, sergileyebilmek. Uluslar arası ölçekte tanıtabilmektir. İli tanıtmak tek bir kurumun işi değildir. Bütün kurumlar ortaklaşa hareket ettiği takdirde çok daha büyük bir mesafeler alınacağı kanaatindeyim. Biz Kültür Müdürlüğü olarak hem kültürel ve sosyal faaliyetlere önceliğimiz arasında kabul ediyoruz. Hem de tarihi evlerin tekrar turizme kazandırılması noktasında gayret ve çabamız var. Sokak sağlıklaştırması diğer bir tabir ile sokak güzelleştirmesi adı altında Sayın Valimizi'nde desteği ile bir çalışma başlattık. İnşallah bu yalı boyundaki evler ile ilgili bir çalışmamız var. Yine bir toplantıyla bunu Bartın'a nasıl kazandırabiliriz şeklinde fikir alışverişinde bulunacağız. Bütün fuarlara katılma arzusundayız. Özellikle 6-9 Aralık'ta İzmir fuarı ile ilgili bir çalışma başlattık. Tabii burada Bartın'ı simgeleyen öğeler vardır. Mesela bir Bartın Tel Kırma işi bunu ön plana çıkaracağız. Bartın evlerini gündeme taşıyacağız. Kurucaşile saç taş yapım işini gündeme taşıyacağız. Ahşap Gemicilik yapımı var. Bu faktörleri ön plana çıkararak tanıtım yapma amacındayız. Ben tabii kurumlarımızdan Özel İdaremizden özelikle son zamanlarda çok büyük destek aldım. Hatta bir standı kendimiz aldık. Kendi gayretlerimizle 6 Milyar Lira civarında Bartın'ı simgeleyen fotoğrafları hitap ederek istediğimiz yere stant parası ödemeden o şehre gideceğiz. Yeni broşürler hazırladı. Özellikle Amasra ve Bartın ile ilgili bunların İngilizce ve Türkçeleri de hazır. Güzelcehisar da Lav sütunlarımız var. Onları da Turizme kazandırmak için bir gayretimiz oldu. Özellikle Uluslar arası basında NTV'de Anadolu Ajansı vasıtasıyla bir takım haber kanallarında bu haber yapıldı. Bunları da tabii biz Türkiye ve Uluslar arası ölçekte tanıtmaya çalışacağız. Bu konuda da tabii sizlerin desteğine ihtiyacımız. Mesela Bartın'a dışarından gelen vatandaş Bartın'ın neyi vardır. Bunu bilmiyor. Mesela ben Kırşehir'den geldim. Kırşehir ile ilgili yol kenarlarında tabelalar vardı. Bende Totem tabelalar adı altında Özel İdaremize bir teklif verdim. İnşallah 7 tane tabelayı Amasra ve Zonguldak üzerinde sergilemek istiyoruz. Dünya'da tek olan kaya anıtlarını Güzelcehisar Lav sütunlarını, tel kırmamızı gündeme taşımak için böyle bir gayretimiz var. Tabii bu noktada biz sizden her zaman destek istiyoruz. Bizim de üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Asıl olan kalıcı bir iz bırakabilmektir. Burada olmamızın amacı sadece usulü işgal etmek değil, bir şeyler yapmaktır. İz bırakabilirsek kalıcı bir şey yapabilirsek, bunun mutluluğuna hep birlikte ulaşacağız. Yani sizin başarınız bizim başarımızdır. Bizim başarımızda sizin başarınızdır. Başarılar birbirine endekslidir. O noktada biz fevri olarak hareket etmiyoruz. Asıl olan Bartın'dır. Biz gelip geçiciyiz" diye konuştu.

SELAHATTİN YANIK DA ZİYARET EDİLDİ

Meclis heyeti, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ziyaretinin ardından Orman İşletme Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında konuşma yapan Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık "Bartın ili yüzdü 61'i ormanlarla kaplıdır. Bartın'da yapılan koordinasyon toplantılarında yatırım programları gündeme geldiğinde ve konuşulduğunda bizim kurumumuz bu konuda zayıf bir kurum olarak görülüyor. Çünkü Yatırım programı olarak değerlendiriliyor. Yatırım programı olarak değerlendirildiği zaman, kurumun gerçek çalışma potansiyeli gücü pek ortaya çıkmıyor. Bizim kurumumuzda yatırım programında 1 milyon lira yatırım görünüyor. Fakat bizim kurumumuz yaklaşık 25 milyon lira işlem hacmine sahip bir kurum. Yani üretiyoruz, satıyoruz, köylüye para kazandırıyor, değer katıyoruz. Bu yatırım programlarında içinde sadece orman içinde yaptığımız yol, depo binaları, yeni binalar, hizmet binalar gibi hizmetler yatırım hizmetler görünüyor. Toplamda birde yanlış anlaşılan konuda Ulus Orman İşletme Müdürlüğü bize bağlı olarak biliniyor. Bölgeye bağlı bir kurumdur. Ama biz koordinasyonu sağlamak açısından beraber hareket ediyoruz. Ulus ayrı bir birim, biz ayrı bir birimimiz. Bazen bize yanlışlıkla gelen dilekçeler oluyor, belgeler oluyor. Bartın İşletme Müdürlüğüne bağlı 3 tane depo var. Her işletmenin kendine çapına göre ayrı bir üretimi var. Ulus'un ormanlık alanı bize göre daha küçük ama daha yoğun bir ormanlık alanı var. Bizim yaklaşık 5 milyona yakın kârımız var. Ulus'unda yaklaşık 3,5 milyon olsa, toplam 8,8 milyon kârı var. Bu Gelir-giderlin dışında 8,5 Milyon lira Bartın'a para kalıyor" dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal da, Yanık'ın ardından yaptığı konuşmada, "Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık'ın makamında bir konuşma yaptı. Konuşmasında şunlara yer veren Başkan Kartal " Bartın Orman İşletmesi ve Ulus Orman İşletmesi var. Bu iki orman işletmesi Bartın'a çok önemli bir ekonomik değer katıyor. Bartın'da bizim kereste sektöründe şu anda biz bu işin fabrikasyon şeklini nazaran bilen 5-6 kişi var" diye konuştu. İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal önderliğinde gerçekleştirilen ziyarette, İl Genel Meclisi üyeleri Recep Kantarcıoğlu, Kenan Dursun, Sefai Dikyurt, Musa Gürüz, Ayhan Özçelik, Uğur Timur, Atnen Aydoğan hazır bulundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.