Akın: Fidanlık konusunda öncelik Bartın halkının

FİDANLIĞA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN ADLİYE SARAYI HAKKINDA KONUŞAN BAŞKAN AKIN:Belediye de Bartın halkı gibi düşünüyor

Belediye Başkanı Cemal Akın, Fidanlığa Adliye sarayı yapılmasıyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Milli Emlak Müdürlüğün'den 12 dönümlük arazinin yeşil alandan çıkarılması, imar planı değişikliği için Belediye Meclis üyelerine sunulduğu bu maddenin belediye meclis üyelerinde kabul edildiğini söyleyen Başkan Akın, imar planı değişikliğiyle ilgili olarak 30 günlük askı süreci olduğunu ve yapılacak itirazları belediye meclisinin tekrar görüşüp değerlendireceğini kaydetti. Başkan Akın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Adliye Sarayının Bartın Fidanlığına yapılacağı ile ilgili bu günlerde yerel basında çıkan haberlerle kamuoyu oluşturularak, Belediyeyi ve Meclis üyelerimi yıpratmaya yönelik eleştiriler yapılmakta olduğundan, bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesine gerek duyulmuştur. Bartın’ın ihtiyaçlarından biri olan Adliye Sarayının yapımı konusundaki ilk resmi girişimler 2010 yılının Aralık ayında başlamış, Adliye Sarayı için Aladağ tepesindeki Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin bulunduğu parselde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Sağlık Bakanlığına tahsis edilen yaklaşık 17 dönümlük arazi öngörülmüştür. Söz konusu alanın yer teslimi, Maliye Bakanlığının 20 Aralık 2010 tarih, 42234 sayılı “Olur” larıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına yapılmıştır. Ancak yer tesliminin yapılmasına rağmen, Sağlık Bakanlığına tahsisli alana Adalet Sarayı yapımına Sağlık Bakanlığı izin vermemiştir.

Samancıoğlu Müzesinde Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Belediye Başkanı Cemal Akın, Tarım İl Müdürlüğünün arazisi içinde yapılması düşünülen Adliye Sarayıyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Halk arasında fidanlık diye tabir edilen arazinin bir kısmına yapılması planlanan Adliye sarayı konusunda belediyenin ve belediye meclis üyelerinin yıpratılmasının haksızlık olduğunu sile getiren Belediye Başkanı Cemal Akın, 2010 yılında Vali İsa Küçük’ün başkanlığında toplantı yapıldığını ve burada Adliye Sarayının 12 dönümlük bir alana yapılmasına, geri kalan yaklaşık 85 dönümlük yeşil alanların da derhal Bartın Belediyesi’ne devredilmesi ve fidanlıkta başka bir yapılaşma talebi yaratılmaması koşuluyla Rıza Yalçınkaya ile birlikte kendisinin şartlı destek verdiğini ifade etti. Konunun Belediye Meclis üyelerinin de gündem maddesi olarak görüştüğünü ifade eden Başkan Akın “Bir Belediye Başkanı olarak, 3194 sayılı İmar Kanununun 8. nci maddesinin amir hükmünce Belediye Meclislerinin takdir ve yetkisinde olan böyle bir konunun Meclisçe değerlendirilmesinin gerektiğinin bilinciyle Milli Emlak Müdürlüğünün imar plan değişikliği önerisi Belediye Meclisine havale edilmiş, yapılan görüşmeler neticesinde imar plan değişikliği önerisi, mecliste temsil edilen siyasi partilerin tüm meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edilmiştir” dedi. Başkan Akın ayrıca açıklamasında “Şahsımda tüm Belediye çalışanlarım, Meclis ve Encümen üyelerim için önceliğin her zaman olduğu gibi siz değerli Hemşerilerimin hassasiyetleri olduğunu bir kez daha kamuoyuna duyurur, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

ŞARTLI DESTEK VERDİM

Aralık 2010 tarihinden itibaren Valimiz Sayın İsa Küçük Başkanlığında, Vekillerimiz Sayın Yılmaz Tunç, Sayın Rıza Yalçınkaya, önceki ve bugün görevde bulunan Sayın Cumhuriyet Başsavcılarımız, Sayın Defterdar, Sayın Kadastro, Milli Emlak Müdürleri ile Baro Başkanı olmak üzere yapılan toplantıda, Adliye Sarayının 12 dönümlük bir alana yapılmasına, geri kalan yaklaşık 85 dönümlük yeşil alanların da derhal Bartın Belediyesi’ne devredilmesi ve fidanlıkta başka bir yapılaşma talebi yaratılmaması koşuluyla Sayın Rıza Yalçınkaya ile birlikte şahsım şartlı destek vermiştir. Konu hakkında ilgili kurumlardan görüş istenmiş, Adliye Sarayının Bartın Fidanlığına yapılması konusunda 12 dönümlük bir alanın Maliye Bakanlığında ön tahsisi uygun görülmüştür. Alınan bu karar ve Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Bartın Defterdarlık Makamı Milli Emlak Müdürlüğü 20 Şubat 2012 tarih, 150 sayılı yazılarıyla, Bartın Fidanlığının 12 dönümlük kısmının yeşil alandan çıkarılarak Adliye Sarayı yapılmak üzere Resmi Kurum alanı olarak imar plan değişikliği önerisinde bulunmuştur. Bir Belediye Başkanı olarak, 3194 sayılı İmar Kanununun 8. nci maddesinin amir hükmünce Belediye Meclislerinin takdir ve yetkisinde olan böyle bir konunun Meclisçe değerlendirilmesinin gerektiğinin bilinciyle Milli Emlak Müdürlüğünün imar plan değişikliği önerisi Belediye Meclisine havale edilmiş, yapılan görüşmeler neticesinde imar plan değişikliği önerisi, mecliste temsil edilen siyasi partilerin tüm meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edilmiştir. Ancak kabul edilen öneri kesin olmayıp, ilgili kurumlardan görüş yazıları beklenmekte ve görüş yazıları tamamlandıktan sonra 3194 sayılı İmar Kanununun 8. nci maddesi gereği 30 günlük askıya çıkacaktır.

ÖNCELİK BARTIN HALKININ

30 günlük askı süresi içinde öneriye itirazlar yapılabilecek ve yapılan itirazlar Belediye Meclisince değerlendirilecek, daha sonra öneri kesinlik kazanacaktır. Ayrıca fidanlıkta bulunan yeşil alanların kent parkı yapılması ile ilgili hali hazırdaki rekreasyon planlarımızın, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğüne sunulması halinde, söz konusu yeşil alanların belediyemize devredilebileceği Bartın Milli Emlak Müdürlüğünce ifade edilmiştir. Şahsımda tüm Belediye çalışanlarım, Meclis ve Encümen üyelerim için önceliğin her zaman olduğu gibi siz değerli Hemşerilerimin hassasiyetleri olduğunu bir kez daha kamuoyuna duyurur, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ufuk kasap 9 yıl önce

devlet dairelerini saray gibi görkemli ve büyük yapmak eski sovyetler birliği rejiminin probaganda şeklidir ve eskide kalmıştır.gösterişli ve büyük binalar yapıp yarısını boş tutmak mantık dışıdır örneğin yeni valilik binası..daha işlevsel projeler hazırlanmalı 5 yıldızlı otel gibi adliyeye ne gerek var .vatandaş adliyede zaman geçirmeye çok ta meraklı değil sanıyorum..şehrin ortasında kalan bu nadir yaşam alanını daha uygun bir şekilde değerlendirmek gerekir..resmi daireleri toplu halde bir kampüs havasında yada bir tane çok büyük ama basit ve işlevsel bir binada toplamak maddi olarak da devlete daha az yük vatandaşada daha az sıkıntı demektir..daha kıymetsiz ve cazibesi az olan bir yere yapılmalıdır fidanlık arazisine bir hayvanat bahçesi yapılabilir en azından ırmak kenarlarından başka cazibe merkezi ve tarihi eseri olmayan bartın en azından dışarıdan gelenler için gidip gezilebilecek farklı bir mekana sahip olur.

Avatar
Nalına da mıhına da vuran N.k... 9 yıl önce

Yeni adalet sarayı yeri olarak tahsis edilen fidanlık, çok yanlış bir yer uygun görülmüştür.vicdanlarımızla hareket edersek doğru yer kadın doğum ve çocuk has, yakınındaki yerdir.hem Emniyet müdürlüğüne daha yakın hem trafik daha rahat olur.fidanlık ise çok amaçlı olarak Milletimizin istifadesine sunulmalıdır.mesela .SİYASİLERİN MİTİNG ALANI TÜM GÖSTERİ VEYÜRÜYÜŞ ALANI VS. GİBİ

Avatar
necdet kalafat 9 yıl önce

kıymetli kardeşim ufuk kasapın her söylediği doğru ve katılıyorum bartına yapılacak adliye sarayı aladağı tepesine yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum fidanlık arazisine kültür parkı yapılması için acilen çalışmalara başlanması gerekir sayın rıza yalçınkayanınbartının yerlisi olması hasebiyle destek vermesi çok normal çünki bartından başka bir yere gitmeyecektir kendisine sonsuz teşekkür ediyorum .