Bartın Eğitim Tarihi Müzesi Yapımı İçin İmece Çağrısı

Mimarlar Odası tarafından yapılan Okulun projesi Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasından sonra eski Orta Okulun aslına uygun olarak yapılması ve Eğitim Tarihi Müzesi olarak kullanılması ile ilgili Vali İsa KÜÇÜK'ün başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Cemal AKIN, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim KAYIŞ, daire müdürleri, mimarlar odası temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, Bartın Lisesi Mezunlar Derneği başkanı Sezer KARACA ve basın mensupları katıldı.

1931 ve 1933 yıllarında hususi Orta mektep olarak kullanılmaya başlanan, orjinaline uygun olarak yeniden yapılması planlanan Orta mektebin hayat bulması için yapılan toplantıda ilk olarak İnşaat Mühendisi Mehmet KEMİK, daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail TOKSÖZ bağışta bulundu. Vali İsa KÜÇÜK, orta mektebin yeniden hayat bulması için başta Bartın Lisesi Mezunlarından, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütlerinden ve Bartın halkından yardım isteyerek Bartın'ın kültüründe yer alan imecenin bu gibi değerlerde ön plana çıkacağını, Bartın halkının bu işe sahipleneceği ümidini taşıdığını, müze olarak kullanılacak binanın bu yıl kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yetişmesini ve açılışını gerçekleştirmek istediklerini belirttiği konuşmasında "Sayın konuklar öncelikle hoşgeldiniz diyorum. Bildiğiniz gibi yaklaşık 1,5 sene önce başlamıştı bu çalışma. Bartın Ortaokulunu olduğu yerde yine aynı şekilde orjinaline uygun olarak restore edelim. Bartın Eğitim Tarihi Müzesi olarak buradan mezun olanlarına, hem çocuklarına ve torunlarına, gelecek kuşaklara eğitim alanında kent müzesi olarak armağan edelim. Düşüncemiz hayata geçiyor bunu öncelikle duyurmak isterim, ama bu arada mimar odası üyeleri ve Selim Karakaş uzun bir çalışma yaptılar, çoğunuz bilgi sahibisiniz. Keza Belediye Başkanımız, Çetin ASMA Bey şantiye şefi gibi arazide proje üzerinde çalışıldı. Geçtiğimiz günlerde Karabük'te bulunan, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Sıra temele kazma vurmaya ve inşa etmeye geldi. Bugün toplantımızın amacı hem olayı kamoyuna duyurmak, hem de imece çağrısıdır. İlk düşüncemiz önce bu Okul'dan mezun olan öğrencileri bu okula katkı yapma düşüncesini hayata geçirmek olacaktır. Hep baştan beri bu şekilde söylemiştik, kamu kaynağı kullanmadan, ancak ihtiyaç olursa kamu imkanlarını da kullanarak, ama asıl olan imece olarak, herkesin, her öğrencinin, her mezunun katkısıyla ve Bartın'da bir araya gelerek bir işler yapıldığının göstergesi olarak da okulu inşa edelim, hayata geçirilerim. Hepimiz bir iş başarmanının tüm Bartın'lılar olarak da mutluluğunu yaşayalım arzusundayım. Fikir alış verişinde bulunmak, tarihi binaya hayat vermek için Bartınlıları imeceye davet ediyor bu toplantıya katıldığınız için hepinize teşekür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi. Orta mektebin yeniden inşaası ile ilgili yapılan görüşmeler sonucu Çetin ASMA fahri danışmanlık, Selim KARAKAŞ ve Mimarlar Odası inşaat yapımı ve kontrolü, okul müdürü Rahmi ERASLAN resmi işleri, Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Bartın Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Sezer KARACA orta mektebe yapılacak yardımlar için komite oluşturulmasında görev üstlendiler. Toplantıya katılanlar tarafından Bartın Lisesi eski mezunlarından Turan GÖKDENİZ'in de komitenin başında ağabeylik görevini üstlenmesi istendi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.