Çetin: Sadece Bartın’a değil, köylere de hizmet vereceğiz

Bilgilendirme toplantısına, Bartın Belediyeler Birliği ve Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Arıt Belediye Başkanı Şahidi Kuşçu, AK Parti Bartın Kumluca Belde Başkanı Hüseyin Demirci, Amasra Belediyesi Meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Bartın Belediyeler Birliği ve Kumluca Başkanı Metin Çetin, Belediyeler Birliği Başkanı olarak sadece Bartın’a değil köylere de hizmet vereceklerini belirtti.

Başkan Çetin, “Belediyeler Birliği olarak 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Bartın Belediyeler Birliği öncelikli olarak gündeme almış olduğu konu, katı atık bertaraf tesisi ile ilgilidir. Bununla ilgili zaman, zaman basınımıza çeşitli bilgiler veriyorduk. Özellikle belediye meclis üyelerimizin, belediye başkanlarımızın daha yakından bilgi sahibi olması açısından, bu akşam hem bunları değerlendirmek hem de Bartın’ın gündeminde olan bazı konuları masaya yatırmak adına böyle bir toplantı düzenledik. Bartın’ın katı atık bertaraf ile ilgili hangi aşamaya geldiğini değerlendireceğiz. Kısa zamanda basında bir açıklama yapmıştık. Şu anda gerçekten güzel mesafeler aldık. Katı Atık Bertaraf tesisi ile ilgili projemiz Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda onaylandı. Şu anda ön izin aldığımız tesisi yapacak yerimiz ile ilgili ilk kısa bir çalışma yapmamız gerekiyor. Mevcut olan tesisin yapılacak olan yeri ile ilgili uygulama imar planı, zemin etütleri, 1/1000 ağaç ve röle planları çıkartılacak. Biz eskiden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bilinen bakanlığımızdan izin almıştık. 24 ay süreli bu ön izinle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanının Bartın ziyaretinde belgeyi Vali İsa Küçük’e teslim edilmişti. O günden itibaren süratli bir çalışma ile gerekli ÇED uygulaması buna benzer projelerin hazırlanması ile ilgili belirli süreçlerden geçtik. Sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projelerimizi onaylamıştı. Bundan sonraki süreçle ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. Şu anda yerin kesin izni ile ilgili hazırlıklarımız devam etmektedir. Ancak kış şartlarını ağır geçmesi, bizim tesis yapacağımız alan ile ilgili yapacağımız çalışma 2 ay gibi bir ertelemeye neden oldu. Bununla ilgili arazideki çalışmaların yapılabilmesi için, hava şartları uygun olursa 1 hafta için ağaç, röle, arazi üzerindeki yapılacak plana göre zemin etütleri ile ilgili olarak süreç tamamlanarak 1 aylık askı süresine planlar çıkartılacak. Bundan sonraki süreçte de ihalemizi tamamlayacağız. Daha önceleri Nisan ve Mayıs ayı içerisinde ‘ihaleyi yaparız’ diye düşünüyorduk. Ancak hava şartları dolayısıyla bir erteleme meydana geldi. Haziran ayında şartlar uygun olursa yetiştirmeye çalışacağız. Ancak en geç Temmuz ayı içerisinde ihalemizi yaparak tesisimize başlayacağız” dedi.

Bartın Belediyeler Birliği Başkanı Metin Çetin, “Bartın İl Özel İdare yazılı bir metin göndererek Bartın Belediyeler Birliğine üye olmak istedi. Bizlerde Nisan ayı içerisinde yapacağımız toplantıda Bartın İl Özel İdaresi’nin, Bartın Belediyeler Birliği’ne üye olma konusunu değerlendireceğiz. Bunu da bir sonuca ulaştıracağız. İl Özel İdaresi de Bartın Belediyeler Birliğine üye olursa, Bartın’ın en büyük sorunu olan çöp sorununu hallederiz. Sadece Bartın, Amasra, Kurucaşile, Ulus, ilçelerimizin ve beldelerimizin sadece çöpten kurtarılması yetmezdi. Mutlaka köylerimizin de çöp sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Ancak yasal bir takım sorumluluklar belki bu süreci biraz uzattı ama bu süreçten itibaren Bartın’ın bir arada olması Bartın’ın çevre konusunda ne kadar duyarlı olduğunu ortaya koymuş olacaktır. Bartın Belediyeler Birliği olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda mahcup olmadık. Belki bizi küçük gördüler. Belediyeler Birliği Başkanlığı sürecinde özellikle ‘Belde Belediye Başkanından Birlik Başkanı olmaz’ diye bir takım eleştiriler oldu. Bartın kamuoyunun ve sizlerin vermiş olduğu desteklerle bizler bunun üstesinden geldik. İnşallah bu tesisimizi de Bartın halkının hizmetine sunacağız. Yapmış olduğumuz projelerde bizlere destek olan bakanlıklarımıza, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi. kumluca.bel.tr


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öz kumlucalı 9 yıl önce

ufak atta civcivlerde yesin sen önce sorumlu olduğun bölgeyi hallet sonra köylere gelsin kumluca pislik içinde adnen bey olmasa idi sen nah görürdün o koltuğu dua et il encümenine

Avatar
Metin Boz 9 yıl önce

"Sadece Bartın'a değil köylerede hizmet verieceğiz"derken köyleri Bartın'dan saymayan anlayış ile Beldelerin Belediye Başkanları olarak Bartın genelinde bir tırnak cümlesi kuran Vizyon.

Bu ne Çelişki bu ne hizmet bu ne karnıbahar bu ne et bu ne marul maydanoz ! bu malzemeyi salatada mı kullanıcağız ?
veya sulu yemekte ne kullanacağız salatada ne kullanacağız azıcık daha ilim lütfen birlikten kuvvet doğar ama birlik üyeleri kuvvetliyse olur o !
AKP Belediyeleri gibi sadece genel politikaları izleyen Başbakanı alkışlayan dar vizyonla olmazki
hanimiş yerel projeler?
sene 2012 oldu iktidarın 10. yılı Bartında halen daha Bertaraf teisisi kuramadınız bunca yıl sonra kursanız ne olcak kaybolan 10 yıl ne olacak oylar Başbakana gitti de Bartında ne oldu izliyoruz.

Avatar
bartınlı 9 yıl önce

Belediyeler birliği başkanı olmakla veya her kongede divan üyesi olmakla yada kumluca sporu amatör ligde şampiyon yapmakla kendini zirvede görüyor.Kumluca da hizmet var mı mum yak ara bulamazsın birliğin katı atık tesisisinin yerinde yerler esiyor sonrada halk bana ne görev verirse yaparım diye edebiyat yapıyor.seni halk hiç bir yere koymaz ama parti seni bartına belediye başkanı adayı yapar sa bartın beş yıl daha kaybeder şimdiki belediye başkanına veya CHP bartının kabüllenebileceği bir adayla çıkarsa CHP adayına gün doğar ve bartına bir dönem daha yazık olur.ama senin aday olmanı kumluca halkı çk istyor hiç olmazsa ?

Avatar
duyarlı vatandaş 9 yıl önce

bu adam diye küçük gördüğünüz kişi oraya seçimle gelmiştir.Belediyeler mevcut yasalara göre, yalnız şehir merkezine hizmet eder.her şeyden anlarım demek kişinin cehaletini sergiler dolayısıyle bilmediğimiz konu hakkında hiç olmazsa yazmayalım,köyle şehiri ayıramayınca yazı işte böyle sırıtır,bartın küçük yer herkes genelde birbirini tanır.kişinin kapasitesi yaptığı iş kadardır.anlayana yeter.