İsa Küçük İle Bir Yıl

16 OCAK’TA GÖREVE BAŞLAYAN VALİ İSA KÜÇÜK İLE BİR YIL BÖYLE GEÇTİ

Umutlar boşa çıkmadı

2006 Ocak ayında göreve başlayan Bartın Valisi İsa Küçük’ün Bartın’daki görevinde 1. yılını doldurdu. Göreve başlar başlamaz ilin sosyal ve ekonomik durumu hakkında bilgiler toplayan ve ardından kamu kurum ve kuruluşlarını motive ederek Bartın’da azimli ve gayretli çalışma ortamı oluşturan Vali İsa Küçük, il ile ilgili 1 yılda çok sayıda tespitlerde bulunarak birçok projeyi hayata geçirdi.

İşsizlik sorunu çözülmeyen, Türkiye’nin en hızlı göç veren 3 ilinden biri olan, önemli projeleri raflarda duran, yatırımları ilerlemeyen ve durgun bir dönemden geçen Bartın’da geçtiğimiz yıl Ocak ayında göreve başlayan Vali İsa Küçük, Bartın’da yeni bir heyecan ve yeni bir umut olmuştu. Vali İsa Küçük idaresindeki Bartın ilinde bu umutlar boşa çıkmadı. Göreve başlamasının ardından ilk olarak Bartın’ı tanımaya ve sorunlarını öğrenmeye çalışan yeni Vali İsa Küçük’ün olumlu izlenimler bırakması, etrafına iyi elektrik vermesi ve 1 yıl gibi bir zamanda başarılı çalışmalara imza atması önümüzdeki yıllar içinde umutları artırdı. 16 Ocak 2006 tarihinde göreve başlayan ve bu görevinde bir yılını dolduran Vali İsa Küçük

MORAL VE MOTİVE VEREN MESAJ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Vali İsa Küçük, görevinin başında yaptığı açıklamalar ile güven verdi. Hizmet sunumunda kamu yararı ölçüsünün dikkate alınacağını ve günü kurtarmak anlayışından uzak, Bartın’ı geleceğe taşıyacak kurumsal anlayış ve yaklaşımların hayata geçirileceğini belirten Vali Küçük, “Çalışmalarımızda açık, anlaşılır ve şeffaf olacağız” demişti. İlin kalkınma ve gelişmesi yönünde ki her önemli kararda, karar oluşturma süreçlerine ildeki mesleki kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının ve arzu eden herkesin görüş, düşünce ve önerilerinin alınmasına özen gösterileceğini vurgulayan Vali Küçük, “Bartın’ın kalkınma ve gelişmesi için yapılması gerekenler kısa vadede 3 yıl, orta vadede 10 yıllık dönemleri kapsayacak şekilde ve bilimsel planlama esaslarına dayalı olarak gerçekleştirilecektir. Özellikle eğitim, sağlık ve sanayileşme gibi temel alanlarda kullanılan göstergelerdeki verilerimiz ülke ve bölge ortalamalarının gerisinde bulunmaktadır. Kısa dönem hedefimiz bu ortalamaları yakalamaktır. Bartın’ın yakın geçmişte üzüntülerine sebep olan sel felaketlerinin tekrar yaşanmaması için başlatılan çalışmalar yakından izlenerek bitirilmesi için her türlü destek sağlanacaktır” dedi. İnanıyorum ki, Bartın’ı ileri götürecek her çalışmada, her adımda biz ve çalışma arkadaşlarıma, sayın milletvekilleri, mahalli idarelerin başkan ve meclis üyeleri, meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşları destek vereceklerdir. Bartın’ı birlikte ileri götüreceğimize inanıyoruz, bu vesile ile tüm Bartınlılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadeleri ile görevinin ilk gününde Bartın’a önemli mesajlar vermişti.

HAYIRLI OLSUNA GELENLERE “BÜYÜK ÇABA İÇİNDE OLACAĞIZ” DEDİ

Vali İsa Küçük, göreve başlamasının ardından bürokratların, sivil toplum örgütlerinin ve siyasilerin ziyaretçi akına uğradı. Gün boyu kapısı ziyaretçilerle dolup taşan Vali Küçük, “Hoş geldiniz” için gelenlere Bartın’ın gelişmesi ve kalkınması için büyük bir çaba içinde olunacağını ifade ederek “Bunu bütün Bartınlılarla birlik ve beraberlik içinde gerçekleştireceklerini vurguladı.

İŞÇİLERE BİR MAAŞ İKRAMİYE SÖZÜ VEREREK MOTİVE ETTİ

KÖY-DES Projesi kapsamında Özel İdare’ye bağlı Köylere Hizmet Götürme Birimi tarafından yürütülen çalışmalar içinde bulunan işçilerle konuşan Vali Küçük, “Bu yıl hiç kimsenin bahanesi yok. Gece gündüz çalışılacak ve bu hedefe ulaşılacak. Hedefe ulaşamayan başarısız sayılacak, hedefe ulaşana bir maaş ikramiye verilecek” dedi. Bartın Kozcağız Yolu ile Bartın-Karabük Yolunu bağlayan Kurt Köy ile Akçamesçit Grup yolu genişleteme çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Küçük, köy muhtarları ve köylülerin farklı alanlardaki sorunlarını da dinlemeyi ihmal etmedi.

ADIM ADIM KÖYLERİ GEZDİ SIKINTILARI DİNLEDİ

Bartın Valisi İsa Küçük köylere çıkarma yapmaya devam etti. Köydes projesi kapsamında gerçekleştirilen yol çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Küçük, Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu tarafından köylerde açılan kurs bitirme belge törenlerine de katıldı. Muhtarların sorunlarını da dinleyen Vali Küçük, “Bizim görevimiz köylerdeki vatandaşlarımızı Türkiye Cumhuriyetinin sunduğu imkanlardan yararlandırmak” dedi. Epçiler Köyü Sağlık Ocağında doktor olmadığını öğrenen Vali Küçük, “Size buraya en kısa sürede doktor gönderme sözü veriyorum” dedi. Epçiler Köyünde ki Yorgancılık Kursu töreninde vatandaşlara seslenen Vali İsa Küçük, “Siz istedikten sonra bizim köylerde açmayacağımız kurs olmaz. Yeter ki siz isteyin” ifadelerini kullandı. Vali Küçük ayrıca “Ben Milli Eğitim Müdürümüzden de rica diyorum. Okullarımız yaz aylarında kapatmayalım. Türkiye 3 ay boyunca okulları kapatacak kadar zengin değil, okullarımız yaz aylarında da çeşitli amaçlarla kullanalım, buraları değerlendirelim” diyerek okulların yaz aylarında da eğitime hizmet vermesi için önemli bir adım atmış oldu.

İL GENEL MECLİSİNİ ZİYARET ETTİ

Bartın Valisi İsa Küçük, İl Genel Meclis Üyelerine iade-i ziyarette bulundu. Encümen salonunda İl Genel Meclis Üyeleri ile bir araya gelen ve yaklaşık yarım saat görüşme yapan Vali Küçük, “Şüphesiz ki İl Genel Meclisi ve Özel İdare işlevsel olarak çok önemli yetkilerle donatılmıştır. İdari Mahalleler karar organları tamamen seçilmişlerden oluşuyor. İl Genel Meclisini Anayasa hükümlerine uygun, hükümetin öncelikleri ve ilin stratejik hedeflerini dikkate alarak karar alacaklarından şüphem yoktur” dedi.

ÇİFTÇİLERİN AYAĞINA BİZ GİDELİM

İl Özel İdare Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Orman Bölge Müdürlüğünün ekim-dikim çalışmalarını dinleyen Vali Küçük, ilimizde yapılacak olan ıhlamur, çam, kestane gibi ağaçlandırma çalışmalarına tam destek verdi. Özellikle kestane şekeri üretimi için kestane üretiminin arttırılması gerektiğini ifade eden Vali Küçük, “Valileri eli açık, gönlü zengindir. Ne gerekiyorsa yaparız. Ayrıca kestane üretim konusunda en fazla kestane nerede varsa oralara, çiftçilerin, üreticilerin ayağına biz gidelim” dedi. Bartın’da erozyonla mücadele ve sel tehlikelerine karşı ağaçlandırma konusunda ne yapılması gerekiyorsa Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Fakültenin ortak proje sunmasını isteyen Vali Küçük, bu konuda da gerekli desteği vereceğini söyledi.

GÜN BOYU KURUCAŞİLE’Yİ GEZEREK EKSİKLİKLERİ GÖRDÜ

Bartın Valisi İsa Küçük, Amasra, Ulus, Aptipaşa ve Kumluca’nın ardından daire amirleri ile birlikte yaptığı Kurucaşile gezisinde sorunları yerinde gördü ve sıkıntıları dinledi. Esnafları hatır soran, belediyede ve kaymakamlıkta brifing alan, tesisleri gezen, tekne yapımcılarını dinleyen ve daire amirleri ile muhtarlarla bir araya gelen Vali İsa Küçük, “Bu yıl bizim sınav yılımız olacak. Yeterli ödeneğimiz var, siz isteyin biz yapalım. Çok çalışarak ve bahaneleri bırakarak eksikleri giderelim” dedi.

KURUCAŞİLE SPORCU EĞİTİM MERKEZİ ÇÜRÜMEDEN KURTULDU

Vali İsa Küçük Kurucaşile ziyaretinde ilk olarak Kurucaşile Sporcu Eğitim ve Kamp Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Tesis hakkında İl Gençlik ve Spor Müdürü Necat Pehlivan’dan detaylı bilgi alan Vali Küçük, tesisin çürümeye bırakılmadan, biran önce ivme kazandırılmasını ve öğretmen evi olarak kullanılması istedi. Vali Küçük, “ÖSS ve OKS’de ilimize derece getiren öğrencilere burada kamp yaptıralım, onları ödüllendirelim. Ayrıca Uluslararası gençlik değişimlerine de burası kullanılabilir. Bu tesisin faal olarak çalışması için her şeyi yapalım” dedi.

TEKNE YAPIMCILARINA DESTEK VERDİ

Vali İsa Küçük, Kurucaşile ziyaretinin ardından Kapısuyu köyüne gitti. Burada tekne yapımcılarını dinleyen Vali Küçük, “Tekne yapımcığının geliştirilmesi için bizler yardımcı olmakla yükümlüyüz. Sizlere her türlü gerekli desteği vermeye hazırız. Sizlerde buraları geliştirmek için biraz çaba sarf edin. Yanınızda daha fazla insan yetiştirin. Biz sizin yanınızdayız” dedi.

SORUNLARI İLK AĞIZLARDAN DİNLEDİ

Kurucaşile’de yoğun ziyaretlerinin ardından Öğretmen evinde daire amirleri ve muhtarlarla bir araya gelerek toplantı yapan Vali İsa Küçük, muhtarları tek tek dinledi, gerekli talimatları yetkili daire amirlerine aktardı. Vali Küçük, “Sorunları birinci ağızdan öğrenmek için buradayım. Ne sıkıntınız varsa söyleyin. Bu yıl yeterli ödeneğimiz var. Herkes bu sene çok çalışacak. Bahane yok. Bu işleri işbirliği yaparak bitirmeliyiz” dedi.

YAZ TATİLİNDE OKULLARIN İNTERNET SINIFLARINI AÇTIRDI

Bartın Valisi İsa Küçük’ün talimatları ile ilimizde de internet sınıfları öğrencilere açıldı. 2005-06 öğretim yılının sona ermesi, öğrencilerin yaz tatiline başlamaları ile 19 Haziran da Bartın Valisi İsa Küçük verdiği talimatla birlikte ilimizdeki bütün ilköğretim okullarında başlayan uygulama okullar açılıncaya kadar devam etti. Öğrenciler her gün mesai saatleri içinde belirli bir saat sınırlaması olmadan internet sınıflarından yararlanabildiler. Talep olduğu sürece hafta sonunda da internet sınıfları isteyen her öğrenciye açıldı. Öğrenciler bu uygulama ile Cafe ortamında sigara dumanına maruz kalmaktan kurtuldular. Maddi durumu iyi olmayan öğrenciler haşlıklarını vererek gitmek internet kafeye gitmek zorunda kalmadılar. Bu uygulamadan çok memnun olduğu görülen öğrenciler ücret ödemeden istedikleri kadar internete girmenin keyfini çıkardılar.

FEN LİSESİ KURULMASI İÇİN BAKANLIKTAN ONAY ALDI

Vali İsa Küçük, Bartın ilinin üniversite giriş sınavlarında başarı yolunu yükseltecek ve eğitim seviyesini yükseltecek önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bartın Milletvekilleriyle birlikte Ankara’da Milli Eğitim Bakanını ziyaret edip, Fen Lisesinin olurunu alan Vali Küçük, Bartın ilinin geleceği adına büyük önem taşıyan eğitim alanında büyük bir hayalinde gerçekleşmesini sağladı.

SPOR MESLEK YÜKSEK OKULU İÇİN YÖK’TEN KARAR ÇIKMASINI SAĞLADI

Bartın Valisi İsa Küçük Bartın’a Spor Meslek Yüksek Okulu açılması konusunda YÖK’ten karar çıkmasını sağladı. ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz ile sürekli irtibat halinde olan Vali Küçük, “Bütün Bartınlılarla birlikte hareket edildiği takdirde ulaşılamayacak hiçbir hedefin kalmayacağını belirterek “Şimdi sıra yeni fakülte ve fakültelerde” diyerek Bartın’a üniversite kurulması yönündeki kararlılığını da ortaya koymuş oldu.

BARTIN’IN GELECEĞİ OLAN BARTIN 2023 PROJESİNİ BAŞLATTI

Bartın Valisi İsa Küçük’ün en önemli projelerinden biri “Bartın 2023 Projesi”… 15 yıl sonra nasıl bir Bartın istiyoruz, buna cevap arıyoruz” sorusuna hazırlanacak fikir ve projelerle cevap beklediklerini ifade eden Vali Küçük “Şu anda somut verileri içeren bir Bartın fotoğrafını önümüze koymamız gerekiyor. Bunu mutlak suretle Bartın başarmalıdır” demişti. Bartın 2023 Projesinin sözel bir anlatımdan öte hedef koyarak hangi tarihte, hangi alanda nelerin yapılabileceği belirlenerek bir yol haritası niteliğinde olacağı dile getirilen açıklamada Vali Küçük şu sözlere yer vermişti. “İlimizin kuruluşunun 15. yılında “Bartın 2023” adı altında yapılacak çalışmayla; ülkemizin genel gelişim ve değişimine paralel olarak ; içinde bulunduğumuz durumun fotoğrafını çekip, kısa , orta ve uzun vadeli hedeflerimizi belirlemek istiyoruz. Her kesimin katkı vermekten büyük onur duyacağını umduğumuz Bartın 2023 çalışmasında görev alacak herkese hem teşekkür ediyor, hemde başarılar diliyoruz. İnanıyoruz ki, çalışmaya dahil olan herkes, ilimizin; cumhuriyetimizin 100. yılında gerek ülke ve gerekse dünya ölçeğinde hak ettiği yeri alması için tarihi bir adımın atılmasına önemli bir katkı vermiş olacaktır”

MUHTARLARA ÖĞRENCİLERİNİZLE İLGİLENİN ÇAĞRISI

Vali İsa Küçük, Kurucaşile ziyaretinde girdiği bir sınıfta 5 ayrı köyden gelen öğrencilerin bulunduğunu öğrenince köylerden gelen öğrencilere, köy muhtarlarının adını ve okula gelip gelmediklerini sordu. Köy muhtarlarının adı öğrenciler tarafından bilindi. Ancak, 5 köy muhtarının da okula hiç gelmediği, okul ve öğrencilerle ilgilenmediği bu sohbet sırasında ortaya çıktı. Bunun üzerine Vali İsa Küçük, “ Okulla öğretmenle işbirliği içinde olmayan köy muhtarlarına bizden de işbirliği yok. Her köy muhtarı köyündeki okulla, öğretmenle, öğrencileri ile ilgilensin, köyünde okul yoksa köyünün çocuklarının devam ettiği okulla ilgilensin. Bu konuda biz de bir genelge hazırlayalım. 222 sayılı İlköğretim Kanunu gereğince Köy Bütçelerini ilköğretim giderleri ödeneği konulmamışsa onaylamayalım, bu ödenekleri de okulda, ya da köy çocuklarının taşımalı sistemle taşındığı komşu köy okulunun ihtiyaçlarında kullanmalıyız ” şeklinde konuştu. Vali İsa Küçük, her köy öğrencisinin kendi köyünün muhtarını kolundan tutarak okula getirmesini istedi.

“BİZLERE EVRAK MEMURLUĞU YAPTIRMAYIN” DİYEREK BİRLİK ÇAĞRISINDA BULUNDU

Ticaret ve Sanayi Odasının 100. Yıl etkinliğinde konuşan Vali İsa Küçük, “Ticaret ve Sanayi Odamızın seçkin üyeleri geçmişte muhakkak ki çok önemli işler yapmış. Büyük başarılara imza atmışlardır. Kendilerine yüz yıllık hizmetleri için teşekkür ederim. Ama daha önümüzde yapılacak, başarılacak çok iş bulunmaktadır. Bartın’da kamu yönetimi, biz göre geleneksel anlayışa uygun olarak temel alt yapı eksikliklerini fiziki anlamda tamamlamıştır. Biz Bartın Valisi olarak burada evrak trafik memurluğu yapmak istemiyoruz. Sizinle birlikte sorunları tespit ve tasnif edecek, çözümleri üretmeliyiz. Öncelikle 5084 sayılı kanununun ilimizde kazandırdığı teşvik imkanlarının geçmiş iki yıl içinde yeterince kullanılamayışı önemli bir kayıptır” diyerek sanayicilere her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemişti.

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN FAKÜLTE İSTEDİ

Vali İsa Küçük, BTSO’nun 100. yıl etkinliğinde “TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu burada iken gerek başkanı olduğu kurumun gerekse şahsen kendilerinin eğitim öğretime verdiği önemi yakından bilen birisi olarak bir teklif sunmak istiyorum. TOBB Üniversitesinin mühendislik fakültesi, çevre, tekstil, tasarım ve maden mühendisliği bölümlerini Bartın’da açabilir miyiz? Valililiğimiz bu konuda Vilayetin bütün imkanlarını yeterli okul binası, sosyal tesis ve 10 dairelik lojman imkanını bu alanda TOBB ile paylaşmaya hazırdır” diyerek eğitime destek istedi.

YATILI OKUYAN ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK

Vali İsa Küçük, “İlkokuldan sonra bende yatılı okulda okudum. Devlet okuyan öğrencilere her zaman sahip çıkar. Bakın bende Vali oldum” dedi. Vali İsa Küçük yine öğrencilere “Bu yıl Ortaöğretim Kurumlar Sınavında (OKS)’de başarılı olan öğrencilerin bir yıl boyunca masraflarını ben karşılayacağım. Özellikle kız öğrencilerimizden OKS sınavında başarılı olanlara her türlü desteği ve yardımı vereceğim” dedi. Son olarak Aydınlar İlköğretim Okulunu gezen Vali İsa Küçük, bozuk olan okulun bahçesinin yapılması için talimat verdi. Yine Vali Küçük, dar olan okul yolunun girişinin genişletilmesi için hemen çalışmalara başlanılması talimatını verdi.

TARIM DANIŞMANLARININ SIKINTILARI İÇİN TALİMAT VERDİ

Beldede hayvancılık konusunda kooperatif projesi olduğunu ancak bunun için bir binaya ihtiyaçları olduğunu ifade eden Tarım Danışmanının bunun için Aydınlar Köyünde köy muhtarlığı binası olduğunu ve bu binanın kooperatif binası olarak kullanabileceğini söylemesinin ardından Vali Küçük, “Binanın kooperatife verilmesi için ne gerekiyorsa yapılacak. En kısa sürede o binayı size teslim edelim” dedi.

EMNİYET PERSONELİNİ ÖDÜLLENDİREREK MOTİVE ETTİ

Son aylarda ilimizdeki işyerlerinde ve evlerde değişik zamanlarda yaşanan hırsızlık olaylarında üstün başarı gösteren emniyet personeline Vali İsa Küçük, tarafından takdirname verildi. 6 personelin ve il emniyet müdürü Mesut İnce’nin hazır bulunduğu törende konuşma yapan Vali İsa Küçük, “Hırsızlık olaylarının aydınlatılmasında sizlerin başarılarını takdirle karşılıyorum” diyerek emniyet personeline çalışmalarından dolayı teşekkür etmişti.

HUZUREVİNDE YAŞLILARLA KUCAKLAŞTI

Bartın Valisi İsa Küçük, habersizce huzurevine ziyarette bulunarak sürpriz yapmıştı. Eşi Emine Küçük ile birlikte ziyaretini gerçekleştiren Vali Küçük, yaşlılar ile birlikte iftar açtı. Yaşlıların, el işi yapabilmeleri için atölye isteğini dinleyen Vali Küçük, “Sizler Türkiye Cumhuriyeti Devletine yıllardır hizmet ettiniz. Şimdi sizlere hizmet etmek bizim boynumuzun borcu” dedi. Bu yaştaki insanların hala üretime katkı yapmak istemelerinin gurur verici olduğunu söyleyen Vali Küçük, huzurevi bahçesinin uygun bir yerine atölye yapılabileceğini ifade etti.

İKİNCİ ULUS SEFERİ İLE ÇALIŞMALARIN TAKİPÇİSİ OLDU

Kırsal kesimin yol, su, kanalizasyon eksikliklerinin giderilmesi amacıyla KÖYDES projesi kapsamında tüm ülkemizde başlatılan çalışmalar ilimizde de hızla devam ederken sürekli çalışmaları yerinde inceleyen Vali İsa Küçük, ikinci kez Ulus İlçesine bağlı köyleri gezdi. Vali İsa Küçük Çavuş Köyünde asfalt çalışmalarını inceledi, Ceyüpler ve Dibektaşı Köyünde sürdürülen içme suyu ve asfalt yol çalışmalarının açılışını yaptı. Vali Küçük açılışlarda yaptığı konuşmalarda yıllardır ihmal edilen köylerdeki sorunların bir bir çözümünden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

KUMLUCA’YA YOL SÖZÜ VERDİ

Ceyüpler ve Dibektaşı köylerindeki yol ve içme suyu açılışlarının ardından Kumluca beldesine geçen Vali İsa Küçük Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin’den sıkıntıları dinlemişti. Başkan Çetin’in “Yolun devamı için malzeme yada proje konusunda destek alabilirsek şimdiye kadar gecikmiş olan bu hizmetler yerine getirilmiş olacak. Şehir merkezinde yapılacak parke yol için sizler den destek bekliyorum” dedi. Karayolu konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin, “bu yolun yapılması bizim için çok önemli ama şu ana kadar herhangi bir girişimde bulunulmadı. Yol medeniyet demektir, biz bu medeniyetsizliği hak etmiyoruz. Karayollarından aldığım bilgiye göre şu ana kadar bir çalışmada olmaması bizleri üzüyor” diyerek Vali İsa Küçük’ten bu konuda destek istedi. Bartın Valisi İsa Küçük ise, Kozcağız-Kumluca arasında ki karayolunun 2007 programına alınacağı sözünü verdi.

OKULLARIN DAHA GÜVENLİ HALE GELMESİ İÇİN ÇABA VERDİ

İlk ve Orta dereceli okullarda alınacak tedbirler ile ilgili olarak vilayette bir toplantı gerçekleştirildi. Vali İsa Küçük başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Okulları daha güvenli hale getirecek olan kararlar alındı. İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencilerinin okulların eğitime açık olduğu günlerde, İnternet Kafe ve Elektronik Oyun Yerlerine 08.00-16.00 saatleri arasında girişlerinin yasaklanmasına, Milli Eğitim Müdürlüğünce, okullarda bulunan Internet bağlantılı bilgisayar sınıflarının, öğrenciler tarafından daha geniş ve aktif kullanımı yönünde tedbirler alınmasına, Emniyet Müdürlüğünce uyuşturucu madde kullanımı ile ilgili lise ve üniversite öğrencilerine yönelik konusunda uzman kişiler tarafından eğitim faaliyetleri düzenlenmesine, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Baro Başkanlığının koordinesinde, İlköğretim ve Ortaöğretim okullarında suç oluşumu, suçun tanımlanması ve çocukların suçtan korunma yöntemleri ile ilgili avukat ve sosyal hizmet uzmanı katılımı ile eğitim faaliyetleri düzenlenmesine, Öğrenci güvenliğinin sağlanması için, okul öğrenci servis araçlarında, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine göre rehber personel bulundurulmasına gibi kararlar alındı.

HALKIN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTME TOPLANTISI

Bartın Valiliği tarafından Öncelikli Yaşam Kalitesi Göstergeleri Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. İl Özel İdare Meclis Salonunda yapılan ve 2003 yılından itibaren Bartın il ilçe ve beldeleri ile köylerin sağlık, eğitim, asayiş ve sosyal gelişmeler gibi birçok alanda öncelikli yaşam kalitesi göstergelerinin değerlendirildiği toplantıda projenin toplumsal kalkınmada ki farklılıkları azaltmak, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere aileye yönelik temel hizmetlerin sunumunda yerinde yönetim yaklaşımının ulusal ölçekte benimsenmesini özendirerek, halkın yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen toplantıya Vali İsa Küçük başkanlığında gerçekleştirilmişti.

Vali Küçük’e Osmaniye’den şiir

Osmaniye’de görev yaptığı sırada çalışmaları ile halkın takdirini ve sevgisi kazanan Bartın Valisi İsa Küçük’e bu duygular şiirle dile getirildi. Uzun yıllar köyünde büyük sorun olan köprüye Vali İsa Küçük’ün el atması ve köprünün yapılmasının ardından bir şiir yazan Osmaniye ili Kadirli İlçesi Sarıtanışmalı Köyünden halk şairi Mehmet Taştepe Vali İsa Küçük’e dizelerle seslenmişti. Bizlerde Vali İsa Küçük ile 1 yılın panoramasını çizdiğimiz haberimizi Bartın Ekspres’e haber olan bu şiirle noktalayalım

SAYIN VALİM

Hizmet sizden teşekkür bizden.
Yaşa gönüllere dol sayın Valim,
Göster şefkatini al duamızı
O makama layık ol sayın Valim

Ümit yaşatırsa andırır eser,
Bin hayra vesile olur bir keser,
Cömertler coşar muhanet susar
Gönüllerde bir taht kur sayın Valim.

İsminiz kutsal kur-an’da geçer,
Halka hizmet eden ölse de yaşar.
Yaraları sarmak sizlere düşer,
Gam çekme dünyada gül sayın Valim.

Doğuran ana, kazanan baba.
Tanrı rahmet etsin hep kana kana
Her işte teşekkür borçluyuz sana
Aç da kucağını al sayın Valim.

Otuz yıldır köprüye çekerim hasret,
Engel olanlardan ederim nefret.
Emeği geçenin ceddinde rahmet,
Dilerim tanrıdan bol sayın Valim.

Sarıldı yaramız kanamaz oldu.
Yapıldı köprü kemalin buldu,
Kalbimiz, gönlümüz sevinçle doldu,
Bundan da haberdar ol sayın Valim.

Halka hizmet eden sevgili olur,
İlimiz seninle duyuyor gurur,
Bağışla Mehmet’i ettimse kusur,
ALLAH’a emanet ol sayın VALİM

Sayın; Valim İlimizde yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı bir şair olarak ifadelerimi şiirle dile getirmek istedim umarım beğenirsiniz. Bizlere göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı ve otuz yıldır mücadelesini verdiğimiz köprünün yapılmasındaki gayret ve alakalarınız için canı gönülden teşekkür ederim.

SARITANIŞMALI KÖYÜ KADİRLİ/OSMANİYE MEHMET TAŞTEPE  HALK ŞAİİRİ


bartin.info Arşiv

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
İsa Küçük
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.