Kesin devir yapalım önerisi

İL GENEL MECLİSİ, KÖY HİZMETLERİ BİNASININ FEN LİSESİ OLARAK KULLANIMA AÇILMASI KONUSUNU GÖRÜŞTÜ

Kesin devir yapalım önerisi

Dün Şubat ayının 2. toplantısını yapan İl Genel Meclisi Köy Hizmetleri Hizmet Binası ve Sosyal Tesis Binalarının geçici olarak Fen Lisesi Binası ve pansiyonu olarak kullanıma açılması konusunu görüştü. Detaylı olarak görüşülmek üzere İçişleri Komisyonuna havale edilen konu hakkında söz alan İl Genel Meclis Üyesi Recep Kantarcıoğlu, “Yeni yapılacak bir binanın yaklaşık maliyeti 4-5 trilyon civarında olacaktır. Bizler 4-5 trilyon harcayarak yeni bir bina yapmak yerine bu binanın kesin devri için bir çalışma yapalım. Hukuki sorunları çözerek Köy Hizmetleri binasının Fen Lisesi olarak kesin devri en mantıklı yol olacaktır” önerisinde bulundu.

İL GENEL MECLİSİ DÜN TOPLANDI

Bartın İl Genel Meclisinin Şubat ayı toplantısının ikinci oturumunu dün yaptı. Yoklama ve bir önceki toplantının karar özetlerinin okunması ile başlayan ve İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal Başkanlığında toplanan meclis, 3 gündemi karara bağladı. İlk olarak gündemin 4. maddesi olan “Merkez ilçe Yanaz köyünde bulunan E 28c-l9-a pafta 52 parselde bulunan taşınmazın ifrazı ile ilgili Konunun Bartın Valiliğinin 22.01.2007 tarih ve 267 sayılı yazıları doğrultusunda yeniden görüşülmesi” konusu meclisin gündemine geldi ve konu İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Yine gündemin 5. maddesinde yer alan ilimiz Merkez Ağdacı Köyü sınırları içindeki Köy Hizmetleri Hizmet Binası ve Sosyal Tesis Binalarının Fen Lisesi Binası ve pansiyonu olarak kullanıma açılması konusu görüşüldü. Vali İsa Küçük imzası ile gündeme gelen konu hakkında talep raporunun okunmasının ardından İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal, “Bartın’da bir Fen Lisesi açılması ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı uygun görüş bildirmiştir. Bu kararla birlikte arsa arayış çalışmaları devam ediyor. Ancak bu arada Fen Lisesinin 2007-2008 Eğitim Öğretim yılında faaliyete başlayacak olması nedeni ile böyle bir konu gündeme gelmiştir. 5302 İl Özel İdare Yasası İl Özel İdarelerin görev ve yetkilerini belirlemiştir. İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Eğitim, Tarım, Sağlık gibi alanlarda çalışma yapmakla sorumludur. Bizlerde bu sorumluluğumuz ve yetkimiz dahilinde konunun komisyonda değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

KANTARCIOĞLU’NDAN “KESİN DEVİR YAPALIM” ÖNERİSİ

Konunun meclis gündemine gelmesi ile birlikte İl Genel Meclis Üyesi Recep Kantarcıoğlu, söz alarak Köy Hizmetleri Hizmet Binası ve Sosyal Tesis Binalarının geçici olarak değil, kesin tahsisi yapılması konusunda öneri dile getirdi. Kantarcıoğlu, “Günümüzde en önemli konuların başında eğitim gelmektedir. İlimiz fiziksel imkanlar açısından ülke standartlarının üstünde. Bartın aynı zamanda tür bakımından da zengin bir il. Ülkemiz genelinde bulunan bütün okullar Bartın ilinde mevcut. Ancak tek eksikliğimiz Fen Lisesi idi. Bartın önemli bir kazanımla birlikte Fen Lisesine de kavuşmuştur. Fen Liseleri bir ilin eğitim seviyesinin yükselmesinde en önemli etkenlerden biri. Bu özellikle üniversite giriş sınavlarında Bartın’ın eğitim derecesinin yükselmesinde etkili olacaktır. Bu anlamda Bartın’da bir Fen Lisesi binası ve pansiyonu kurulması gerekmektedir. Bu tesisin yaklaşık maliyeti 4-5 trilyon civarında olacaktır. Bizler 4-5 trilyon harcayarak yeni bir bina yapmak yerine bu binanın kesin devri için bir çalışma yapalım. Hukuki sorunları çözerek Köy Hizmetleri binasının Fen Lisesi olarak kesin devri en mantıklı yol olacaktır. Bartın, hem bu maliyetten kurtulmuş olacaktır. O kaynağımızı da başka şekilde kullanırız” dedi. Bunun üzerine İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal, “Hukuka ve yasalara uygun olarak İl Genel Meclisimiz Bartın için en doğru kararı alacaktır” dedi.

Merkez Ağdacı Köyü sınırları içindeki Köy Hizmetleri Hizmet Binası ve Sosyal Tesis Binalarının Fen Lisesi Binası ve pansiyonu olarak kullanıma açılması konusu meclisin onayına sunularak İçişleri Komisyonuna havale edildi.

bartin.info Arşiv

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
İl Genel Meclisi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.