Köydes'ten Köylere 150 Milyon TL

Bartın İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarına Başkan Kenan Dursun Başkanlığında başladı.

İl Genel Meclisinin 02 Nisan Pazartesi günkü 1. Birleşimi İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonunda, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi. 12 gündem maddesi ile başlayan ve 1 gündem maddesinin daha eklenmesiyle birlikte başlayan Birleşimde gündem öncesi konuşmasında Başkan Dursun , Bartın’ın kırsalında yaşayan vatandaşlarımızın daha konforlu yaşamalarını sürdürmeleri için hükümetimizin köydes projesi kapsamında 2018 yılı ödeneğinin belli olduğunu, bu kapsamda tarihinin en yüksek ödeneği 22.103.303 TL olarak belirlenmesinin son derece önemli bir gelişme olarak kaydettiklerini söyledi.

Başkan Dursun 12 yıldır köydes projeleriyle 150 milyonu aşan rakamlarla Bartın’ın köylerine büyük hizmetlerin götürüldüğünü o nedenle 2018 ödenekleriyle yine başta ana grup yolları olmak üzere yolların standardını geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Yine köylerimizde altyapı kanalizasyon ve içme suyu çalışmalarına bu yılki köydes programlarında da yer vereceklerini belirterek köy içlerinin kilitli parke taşı düzenlenerek köylerimizi daha da yaşanabilir hale getirmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Ayrıca köydes ödeneğinin her yılki ödeneklerden çok daha fazla artırılarak İlimize gönderilmesini sağlayan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere Bartın Valimiz Sayın Nusret Dirim’e ve hükümet yetkililerine yürekten teşekkür ediyoruz diyen Dursun yine Nisan ayı toplantılarının bir başka öneminin de 5302 sayılı kanunun 16. maddesi ve İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 20. Maddesi gereği ihtisas komisyonları ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 19. Maddesi gereği il daimi encümen seçimlerinin bu ayki meclis çalışmalarında gerçekleştirileceğini söyledi. Başkan Dursun 6. dönem meclisinin mecliste yapacağı son seçim olacağını o nedenle yapılacak son seçimlerle belirlenecek organlar ile artık 7. Dönem seçimlerine gidileceğini açıkladı. Başkan yapılacak seçimlerle ihtisas komisyonu ve il encümeni görevlerine getirilecek olan tüm meclis üyelerimize şimdiden başarılar dileyerek son 4 yıldır bu görevleri başarıyla yürüten tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederken yine kalan 1 yıllık görev süreleri içerisinde Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için yoğun bir gayret içerisinde olacaklarını söyledi.

Devamında Başkan öncelikle 2017 yılı Denetim Komisyon Raporu ile ilgili açıklamalarda bulunarak şunları ifade etti: 5302 sayılı özel idaresi kanunu gereği her yıl Ocak ayı meclis toplantıları döneminde bir önceki yılın gelir ve giderlerinin incelenmesi ile iç denetiminin de yapılabilmesi amacıyla 08/01/2018 tarih ve 02 Esas sayılı İl Genel Meclisinin kararı ile denetim komisyonunda görev alacak isimlerin belirlendiğini, komisyon çalışmalarının 36 gün sürdüğünü, çalışmaları 28 Şubat’ta tamamlanarak bu süre içerisinde hazırlanan raporun 15 Mart tarihi itibariyle Meclis başkanlığına ulaştırıldığını, kanun gereği denetim komisyonu raporunun mecliste okutularak tüm kesimlerin bu konuda bilgilenmesinin sağlanacağını belirtti.

Sözlerinin devamında Başkan Dursun aciliyeti sebebiyle gündeme gelen ‘Yetki Verilmesi’ ile ilgili dosyayı okutarak gündemin birinci maddesine ilave etti ve görüşüldü.

Dosya içeriğinde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan 2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında İdaremizce hazırlanan ‘Güzelcehisar Turizm Köyü Altyapısını Güçlendiriyor’, ‘Bartın Doğasıyla Sağlık Turizmine Ev Sahipliği Yapıyor’ projeleri ve bundan sonraki projeler için Bartın İl Özel İdaresi adına projelerin sunulmasına ve projelerin başarılı olması durumunda uygulanmasına, projelerin imzalanması ile kurumun temsil ve ilzamına esas Bartın Valisinin yetkili kılınmasına veya görevlendireceği personele yetki verilmesine Meclisin işarı oylarıyla karar verildi.

Bir sonraki Meclisin 03 Nisan Salı günü saat 15:00 da toplanmak üzere birleşime son verildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
KöydesKenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.