Meclis, Bayram Sonrası Mesaiye Başladı
Bartın İl Genel Meclisi bayram sonrası toplantılarına başladı. Saat 15:00‘da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda, İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney, Yusuf Ziya Aldatmaz, Murat Erfındık, Recep Regaip Bayraktar, Savaş Buyurman, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça’nın da katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

8 gündem maddesiyle başlayan Temmuz ayı toplantıları öncesi konuşma yapan Başkan Dursun ayrıca şunları ifade etti: Tüm Müslüman aleminin büyük bir heyecan ve hasretle kavuşmayı beklediği on bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını idrak ettiklerini, bu kutlu ayın verdiği mesajları da dikkate alarak birlik ve beraberlik içerisinde çoğu zaman geniş katılımla iftarlara katıldıklarını, halkla aynı sofra etrafında beraber olarak o büyük sevinci de birlikte yaşama fırsatı bulduklarını söyledi. Sözlerinin devamında da temennisinin Ramazan Ayı boyunca toplumumuzun her kesiminde hissettiğimiz ve hep birlikte yaşadığımız bu güzel hasletlerin hepimiz için tüm yıl boyunca devam ettirme gayreti içerisinde yaşam sürmeyi canı gönülden dilediklerini ifade ederek yine Ramazan boyunca tutulan oruçların yapılan diğer ibadetlerin kabulünü Rabbimizden niyaz ediyoruz diyerek manevi duyguların yoğun yaşandığı bu kutlu ayın ardından bizleri bayrama ulaştıran Rabbimize sonsuz şükürler olsun dedi.

Ayrıca Bartın’da da bayramın huzur içerisinde büyük bir coşkuyla kutlandığını, bu vesileyle tüm Bartın halkının tekrar geçmiş bayramlarını kutladıklarını ifade etti.
Sonrasında 5302 sayılı özel idaresi kanunu gereği her ayın ilk haftasında toplanan il genel meclisinin geçmiş aylarda olduğu gibi yine Temmuz ayında da 5 günlük iş takvimi içerisinde Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak kararlara imza atacaklarını söyleyen Dursun Stratejik planla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Dursun, 5302 sayılı kanunun özel idarelere birçok yeniliği ve beraberinde de değişimi getirdiğini, değişimin meclis çalışmalarına da yansıtıldığını, bu kapsamda öncelikle meclis çalışmalarının ana omurgasını oluşturan 5 yıllık stratejik planların 6. dönem meclisinde güncellendiğini, yapılan güncellemenin üzerinden 2 yıl gibi uzun bir zamanın geride kaldığını şimdi Sayın Valimiz Nusret Dirim ile yeni bir dönemin başladığını ifade ederek göreve başladığı ilk günkü söylemiyle birlik ve beraberliği ayrıca uyumu önemseyen duruşuyla bizleri heyecanlandıran Sayın Valimiz Nusret Dirim ile birlikte çok daha büyük projelere imza atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır dedi. Bu yeni dönemi her yönüyle önemsediklerini o nedenle bu değişimin başta stratejik plan olmak üzere yine her alanda fırsata dönüştürülmesinin Bartın için önemli olduğunu, stratejik  planların mahalli idareler seçimleriyle göreve gelen meclislerce oluşturularak 5 yıllık hedefleri içerdiğini fakat Vali değişimleriyle ortaya çıkan fiili durumlarda yasanın yine meclislere güncelleme yetkisini verdiğini ve böyle bir güncellemeye de ihtiyaç olduğunu, ayrıca  bu değişimin plan üzerinde yapılacak ilavelerle birlikte fırsata dönüştürülmesi gerektiğini, bu konuda idaremizin de üzerine düşen çalışmayı yapacağına inandıklarını söyledi. 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleriyle göreve gelen 6. dönem meclisinin yasa ve mevzuatlar çerçevesinde mecliste hazırlanan programlarlar ve bu programları kapsayan bütçeleriyle Bartın’a katkı sağlayacak her karara büyük bir heyecanla imza attıklarını yine 4. ve 5.dönem meclislerinin de bu süreçte çok büyük katkılarının olduğunu söyleyerek 10 yıl boyunca yürütülen gayretli çalışmalarla bu dönemi hizmetleriyle unutulmaz kılan başta Meclis Üyelerimiz olmak üzere yine özel idaremizin tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz dedi.
 
Temmuz ayı gündemleriyle ilgilide mecliste açıklama yapan Dursun meclis gündemlerini oluştururken her zaman içerisi dolu gündemlerle oluşturduklarını, aynı anlayışla bu ayı da hazırladıklarını diğer aylarda olduğu gibi imar planlarıyla ilgili çalışmaların aralıksız sürdüğünü, bunun yanında Köy Yerleşik alanlarının belirlenmesiyle ilgili çalışmaların da artık sonuna yaklaşıldığını ifade etti.

Bu kapsamda Meclisin ilk günkü birleşiminde 1 köyün yerleşik alanının belirleneceğini, devamında farklı konularda yürütülen çalışmaların 2016 yılı ek çalışma ve yatırım programlarına alınması ile ilgili dosyaların karara bağlanacağını belirtti. Gündemler içerisinde ki en önemli dosyanın ise Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığınca Amasra ilçemize yaklaşık 10 milyon TL harcanarak yapımı tamamlanan yolcu iskelesinin gümrük iş ve işlemlerini yürütecek tesislerinin yapılabilmesi amacıyla Amasra Belediye meclisince alınan kararla il özel idaresine bu alanlardaki tesisleri özel idare kaynaklarıyla yapılması kaydıyla ortaklaşa kurulacak şirketle gelirlerin %50 paylaşılması ile ilgili talebin ilgili komisyonlarda değerlendirildiğini söyleyen Başkan Dursun Amasra Belediyesi'nce kendilerine yapılan bu teklifi son derece önemsediklerini belirterek Amasra ve Bartın’ı dünyaya açmak için milyonlarca lira harcanarak yapılan bu iskelenin amacına uygun olarak işletilmesinin önem arz ettiğini, her şeyden önce bu işte sorumluluğu olan bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Turizm bölgeleri içerisinde Amasra’nın ayrı bir marka değerinin olduğunu son dönemde Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un gayretleriyle ilçemize kazandırılan tünel ve iskelenin Amasra’ya ayrı bir değer kattığını söyleyen Dursun Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a ve Bakanlığımıza şahsım ve meclisimiz adına bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç biliriz diyerek il genel meclisimizin Amasra’yı ve Bartın’ımızı yabancı turizme açacak böylesine önemli projeye ilgisiz kalmayacağını söyledi. O nedenle Amasra Belediye Meclisi'nce alınan kararla Belediye Başkanlığının özel idareye yapmış olduğu bu teklifi  de önemsediklerini ifade eden dursun yapılan teklifin de komisyonlarda her yönüyle değerlendirildiğini bu konuda yürütülen komisyon çalışmalarının da artık sonuna gelindiğini  ilgili raporlarının da meclis başkanlığına ulaştırıldığını söyledi. Konuyla ilgili son kararın yine mecliste yapılacak görüşmelerle karara bağlanacağını söyleyen Dursun Temmuz ayı toplantılarında alınacak olan tüm kararların şimdiden Bartın’ımıza hayırlı olmasını dilediğini yine meclis ve komisyon çalışmalarında gösterdikleri gayretlerden dolayı tüm meclis üyelerimize özel idare yetkililerine teşekkür ediyorum dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.