Meclis'in 2018 Mesaisi Başladı

Bartın İl Genel Meclisi, bugün saat 15:00 ‘da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 10 gündem maddesi ile Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan il genel meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.

İlgili Foto Galeriye Git

Meclis üyelerinden Savaş Buyurman'ın izinli sayıldığı diğer üyelerin eksiksiz olarak katıldığı toplantı öncesi bir konuşma yapan Başkan Dursun; 2018 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirtti. Dursun, "Öncelikle yeni yılın ülkemize milletimize tüm İslam alemine ve dünya mazlumlarına barış, huzur ve kardeşlik getirmesini diliyorum diyerek bu dönemde yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanan nedenlerle ülkemizin ve milletimizin üzerinde yürütülen her türlü hain planların gün yüzüne çıkmış olması millet olarak bir kez daha silkinerek yaşadığımız bu coğrafyaya sahip çıkma zorunluluğumuzu ortaya koymuştur" dedi.

Dursun, "Asırlar boyu bu coğrafyanın en ağır bedellerini ödeyen Türk milletinin yine aynı bedelleri ödemekten de hiç bir zaman çekinmediğini ve bu sahiplenmenin de tüm dünyaya gösterildiğini bu uğurda vatan savunmasında hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere ve sivil vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor gazilerimize de acil şifalar diliyoruz" dedi.

Acısıyla tatlısıyla koca bir yılın her şeye rağmen geride kaldığını söyleyen Dursun Mahalli İdareler Seçimleri ile 2014 yılının Nisan ayında göreve gelen 6’ ıncı dönem meclisinin geride bıraktığı 45 aylık süreyi de değerlendirerek şunları ifade etti: Bu sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını ama bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuklarını o nedenle 6’ıncı dönem meclisinin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında 2015-2016 ve 2017 yılı bütçelerinin bütçe açığı vermediğini bunun yanında en önemlisinin ise özel idare tarihinde de bir ilk olan 2015 ve 2017 bütçelerinde bütçe fazlası vererek çok önemli başarıya imza attıklarını söyledi. Geride kalan 3 bütçe yılında yatırımlara ayrılan yıllık ortalamanın her bir bütçe yılı için ortalama % 44 gibi büyük bir oranla gerçekleştirildiğinin görüleceğini buna mukabil yine geriye dönük hiç bir kurum yada kuruluşa borcu olmayan bir yapının muhafaza edildiğinin de görüleceğini belirtti. O nedenle 45 aylık sürenin yatırım ve başarılarla dolu bir dönem olarak hafızalarda yerini aldığını ifade ederek bu dönemi gayretli çalışmalarıyla taçlandırarak unutulmaz kılan tüm meclis üyelerine ve idaremizin tüm çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum dedi.

2017 yılının Kasım ayında 20 gün süren meclis çalışmalarıyla 43 milyon altı yüz bin TL olarak belirlenen 2018 mali yılı bütçesinin de 2015-2016 ve 2017 yıllarını kapsayan başarılı çalışmalar ışığında yürütüldüğünü o nedenle aynı anlayışla hazırlanan bu bütçenin de yatırım eksenli olduğunu söyleyen Dursun 01/01/2018 tarihi itibarıyla Sayın Valimiz Nusret Dirim’in de onayıyla yürürlüğe giren 2018 yılı bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Yılın ilk toplantı dönemine 10 gündem maddesiyle başladıklarını söyleyen Dursun yine Ocak ayı içerisinde 5 gün sürecek toplantılarda çoğunlukla imar planları ile yine 2018 yılı çalışma yatırım programlarına ilave ek çalışma ve yatırım programlarının görüşüleceğini belirtti.

Bunun yanında bir başka önemli gündem maddesi olan ve gündemin 10’uncu maddesinde yer alan Denetim Komisyonuna Üye Seçimi ile ilgili dosya hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Dursun özel idarelerin iç ve dış denetim adı altında iki türlü denetime tabi olduğunu bu kapsamda İl Özel İdare Kanununun 17. Maddesi ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21. maddesi gereği her yıl Ocak ayı meclis toplantıları döneminde il genel meclis üyeleri arasından seçilen 5 üye ile oluşturulan komisyon marifetiyle bir önceki yılın gelir ve giderlerinin incelendiğini, komisyonun çalışma süresinin ise Ocak ayı meclis toplantılarının bitimiyle başlayıp Şubat ayının son gününe kadar süreceğini, bu süre içerisinde komisyonca hazırlanacak olan raporun da 15 Mart tarihine kadar meclis başkanlığına ulaştırılacağını belirtti ve ardından ilgili raporunda Nisan ayı toplantılarında meclise bilgi olarak sunulması gerektiğini söyledi. Kanun gereği yukarıda ifade edilen denetim çalışmalarını yürütmek üzere 5 meclis üyesinden oluşacak olan denetim komisyonu seçimlerinin de bu toplantı döneminde yapılacağını söyledi.

Devamında Başkan Dursun gündemin 2. Maddesinde yer alan Özel Eğitim Alanı İmar Planı ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporunu Meclisin işarı oylarına sunarak karara bağlandığını ifade etti. Bir sonraki Meclisin 03 Ocak Çarşamba günü saat 11:00’ da gerçekleştirileceğini söyleyerek Birleşime son verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.