Öğencilere 8.5 Yıllık Başkanlığını Anlattı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Siyasi Analiz ve Politik Düşünce Kulübü tarafından, Bartın Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte mahalli idareler konulu konferans verdi.

Bartın Üniversitesi Ağdacı Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile birlikte Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sedat Yazıcı, Belediye Başkanı Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Bozan, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Başkan Akın, düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, “Mahalli idareler arasında belediyeler, İl Özel İdareleri ve muhtarlıklar yer alıyor. İlk belediyecilik anlayışı 1854 yılında İstanbul’da ortaya çıktı. İstanbul’un büyümesiyle alt yapı hizmetleri yerine getirilemez hale geldi ve şehr-i emanet kurulup başına da şehr-i emin getirildi. Sonrasında ise bu uygulama tüm Türkiye’ye yayıldı. Bartın’da da 1876 yılında belediye kuruldu. O günden bugüne Bartın 34 belediye başkanı gördü ve ben de 44. Dönem belediye başkanıyım." dedi.

Başkan Cemal Akın, "Belediyeler 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile yürütülüyor. Bunun içerisinde belediye başkanın, belediye meclis üyelerinin, belediye encümenin, komisyonların neler yapıp yapamayacağı, hangi görevleri icra edip edemeyeceği belirlenmiş durumdadır. Bartın Belediyesi, nüfus 50 bini geçmeden önce 15 belediye meclis üyesiyle yönetiliyordu. Şimdiyse Bartın Belediyesi 25 belediye meclisi üyesiyle yönetiliyor. 3 farklı siyasi partiden arkadaşlarımız var. 14 arkadaşımız MHP’den, 6 arkadaşımız AK Parti’den ve 5 arkadaşımızda CHP’den olmak üzere biz Bartın’ın gelişimiyle, sıkıntılarıyla, imarlarıyla ilgili görüşmek üzere ayda 1 kez toplanıyoruz. Ayrıca Bartın Belediyesi Encümeni olarak da haftada 1 toplantı gerçekleştiriliyor. Encümenin başkanlığını belediye başkanı yapıyor. 2 önemli komisyonumuz mevcut. Biri plan ve bütçe komisyonu diğeri ise imar komisyonudur. Bu komisyonlar da, 5 belediye meclis üyesinden oluşuyor. Alınan oy oranıyla orantılı olarak 3 MHP’li, 1 AK Partili ve 1 CHP’li olan komisyon üyesi arkadaşlarımızla birlikte Bartın’la ilgili kararlar alıyoruz. Aldığımız kararların yüzde 95’ni arkadaşlarımızın olumlu kararlarıyla alıyoruz. Herhangi bir komisyonda bir arkadaşımız o konuda sıkıntı olduğunu söylüyorsa asla o konuyla ilgili karar almıyoruz. Çünkü biz alınan kararların birlikte ve beraberce alınması gerektiğine inanıyoruz. Belediye Meclisinde çoğunluğumuz olsa dahi asla ‘Biz ne dersek o olur’ demiyoruz. Bunu denemekte fayda var. Aksi takdirde beraber hareket etmiyorsunuz demektir." dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, "Bartın Belediyesi 18 mahalleden oluşuyor. Yine ileride mahalle olabileceğine dair mücavir alan dediğimiz imarı bizim tarafımızdan yapılan 23 köyümüz var. Mesela bunlardan Ağdacı biz göreve gelmeden önce köydü ama biz burayı belediyemize dahil mahalle yaptık. Bunun dışında köy olan Şiremirçavuş ve Karaçay’ı da yine mahalle yaptık. Bu şekilde Bartın’ın 15 olan mahalle sayısını 18’e çıkardık. Bu çalışma nüfus artışını beraberinde getiriyor, hizmet alanını genişletiyor ve şehirleşme kültürünü geliştiriyor." dedi.

Başkan Akın, "Bartın Belediyesi olarak biz belediyecilik anlayışının sadece yol, su ve kanalizasyon olduğunu düşünmüyoruz. Bu anlayış 1854 yılında kurulmuş ama bundan sonraki süreçte belediyecilik demek insanların doğumundan ölümüne kadar, hatta öldükten sonra yapılacak defin işlemine kadar her şeyi kapsıyor. Siz insanların her şeyiyle kanunların elverdiği şekilde ilgilenmek durumundasınız. Bizler de bunu yapmaya çalışıyoruz. Şu da bilinmelidir ki belediye asla kendi kendini yöneten bir yer değildir.  Sayıştay her yıl 3 ay boyunca belediyede denetleme gerçekleştirir. İmar konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolüne tabisiniz. Yani bir şekilde yarı özerk bir sistemle belediyeler yürütülüyor." dedi.

Başkan Cemal Akın, "Belediye Meclisi, İl Özel İdaresi Meclisi ve Muhtarlar seçimle gelen kişilerdir. Halkın gönlünde olmazsanız mahalli idarelerde bulunma şansınız yok. Halkın gönlünde olmak içinse ne kadar eğitim gereklidir ya da ne yapmak gerekir?  Doğrusunu söylemek gerekirse ben elektrik mühendisiyim belediye başkanlığı yapmak için herhangi bir yerde bir eğitim almadım. Ama 1974’lü yıllardan itibaren çok kitap okumaya başladım. Bilen insan gerçekten güçlü insandır. Eğer bilirseniz başarırsınız. Mücadele ruhunuz varsa başarırsınız. Çocukluğunuzdan itibaren zoru başarırsanız ve mücadele ruhunuzu kaybetmezseniz olmayacak hiçbir şey yoktur." dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın,"8,5 yıldır milletimizin teveccühüyle belediye başkanlığı yapıyorum ve bu süre içerisinde asla olmazı tanımadım. Olmaz diye bir şey yok. İmkânları sonuna kadar kullanmak ve kanuni yollarla ne varsa buna ulaşmak için yapmak lazım. Belediyecilik ağır bir iştir. Kanunlarda belediye başkanının mesai saatinin olmayacağını söyler. Belediye başkanı halkı için çok çalışıyorsa yeri gelir ona 24 saat yetmez. Bunu ilk önce çalışanlarınızla, sonra o yerde yaşayanlarla yapıyorsunuz. İlk önce ihtiyaçları tespit ediyorsunuz. Tespitlerinizi yapmadığınız müddetçe, halka kapılarınız kapalı olduğu müddetçe bunu asla yapma şansınız yok. Biz de belediye başkanlığımızda bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu enerjiyi nasıl bulduğumu bende bilmiyorum. Bartın 1991 yılında il olduğunda bağlı olduğum siyasi partinin oyu Bartın’da yüzde 0,5 idi. Ancak aradan geçen süre içerisinde çalışarak, insanların her zaman yanında ve hizmetinde olarak her siyasi düşünceden insanların bize katkı sağlamasıyla en son yapılan belediye seçimlerinde yüzde 46 oy aldık” dedi.

Konferansın ardından Başkan Akın’a Siyasi Analiz ve Politik Düşünce Kulübü tarafından teşekkür plaketi verildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EDU 4 yıl önce

ne hi̇zmeti̇n varda neyi̇ anlatacan

Avatar
kemal gürkan 4 yıl önce

kim gelse ne yapsa illa muhalefet olan,takdir etmeyen, ruhunda kibir olan bir kesim olacak..beğenirsiniz beğenmezsiniz ama kimliğinizi açıklayın bari...demokrasi denen bir şey var...anladınızmı edu bey