TKB Batı Karadeniz Bölge Toplantısı Yapıldı

Tarihi Kentler Birliği Batı Karadeniz Bölge toplantısında, aynı havzayı paylaşan kentlerin ortak hedefleri, ortak kültürel mirasın bütünsel bir şekilde algılanması ve kentler arası iş birliğinin geliştirilmesinin sağlanması ve Tarihi Kentler Birliğinin ve Çekül Vakfının bölgede kültürel miras öncelikli stratejilerin geliştirilmesine destek olmaya devam edecek mesajları verildi. Açılış konuşmalarını Kastamonu Belediye Başkanı Turhan TOPÇUOĞLU ve Prof. Dr. Metin SÖZEN’ in yaptığı toplantıya, Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Bartın Valisi İsa KÜÇÜK, Karabük Valisi İzzettin KÜÇÜK, Sinop Valisi Dr. Ahmet CENGİZ’in sunumlarından sonra Prof. Dr. Ruşen KELEŞ’in değerlendirmelerinden sonra öğle arası verildi. Toplantının ikinci oturumunda ise Bölge Belediye Başkanları kendilerine verilen format gereği beş dakikalık süre içerisinde ketlerinin sunumunu yaptılar. İlk konuşmayı Amasra Belediye Başkanı M. Emin TİMUR yaptı. Konuşmasında, Amasra ‘nın somut kültürel mirası, somut olmayan kültürel mirası, kültürel mirasın korunmasında yaşanılan sorunlar, kültürel mirasın korunmasında elde edilen başarılar, uzun vadeli hedefler ve kısa vadede (1 yıl) yapılması gerekenler konularını anlattı. Bölge Belediye başkanlarının konuşmalarından sora sona eren toplantıya Amasra damgasını vurdu.

Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Kastamonu illerinin yöneticilerinin katıldığı Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısının ikincisi, Kastamonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampusunda bulunan 3 Mart Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda, katılımcılar illeriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz’ ün de katıldığı Tarihi Kentler Birliğinin Batı Karadeniz Bölge Toplantısına ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Bartın Valisi İsa KÜÇÜK, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ve Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, TKB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Karabük Valisi İzzettin KÜÇÜK, Sinop Valisi Dr. Ahmet CENGİZ, Zonguldak Valisi adına Vali Yrd. Fethi Özdemir, Kastamonu’dan; Abana, Araç, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, İnebolu, Pınarbaşı,Taşköprü ve Tosya ilçe belediye başkanlıkları, Amasra Belediye Başkanı, Karabük’ten; Safranbolu Belediye Başkanlığı, Sinop’tan; merkez ve Boyabat Belediye Başkanlıkları, Zonguldak’tan; Ereğli Belediye Başkanlığı,Tarihi Kentler Birliği yönetim kurulu ve danışma kurulu üyeleri,Sivil Toplum Örgütleri, Kamu kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, yaşamın gelindiği gibi gitmek olmadığını belirtti. Yaşamın kendinden önceki uygarlıkların geleceğe aktarımı olduğunu vurgulayan Sözen, “Küreselleşme birinin küresinin büyümesinden başka hiçbir şeye gitmiyor. Tarihi Kentler Birliği ve onu destekleyen kuruluşlar hiçbir ayrım yapmadan bu bölgenin çok özel coğrafyasındaki birlikteliğin kanıtlanmasıdır. Ulusal veya uluslararası bazda güç elde etmiş hemşerilerimizin buraya borcu olduğunu düşünüyorum” dedi. Yaptığı konuşmada, yerel kimliği koruma konusunda da süreklilik isteyen Sözen, “Devletten, yerel yöneticilerden, sivil toplum kuruluşlarından süreklilik istiyorum. Yapılan çalışmaları sürdürülebilir kılmak çok önemlidir. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı süreklilik geleneğinin olmamasıdır” diye konuştu. Bartın Valisi İsa Küçük, TKB öncülüğünde Amasra üzerinde çalışmayı arzu ettiklerini belirterek, “20. yılını kutlayan bir şehiriz. Amasra'yı kurtarmak için çalışma yapmalıyız. Bölgemizde her yerde nüfus giderek azalmaktadır. Yeni yatırımlar ile nüfus göçünün önüne geçilmeli ve gençlerimizi Bartın’da tutmalıyız. ” dedi. Bartın ve Amasra ilgili değerlendirmelerde bulunan Bartın Valisi İsa Küçük, gerçekleştirilecek proje ve çalışmalar ile bilgilendirmelerde bulunarak sözlerini tamamladı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile Amasra belediye Başkanı Emin Timur da söz alarak Bartın ve Amasra illeri hakkında mevut durum değerlendirilmesinde bulunarak konuşmalarını tamamladılar

Karabük Valisi İzzettin Küçük ise Safranbolu’nun şans eseri bozulmadan kalmış bir yer olduğunu vurguladı. Her şehrin Safranbolu kadar şanslı olmadığını vurgulayan Küçük, “Türkiye'de şehir bazında kültür mirası listesine giren iki şehir vardır biri Safranbolu, diğeri İstanbul. En önemlisi halk şehriyle gurur duyuyor” diye konuştu.

Programda konuşan Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, düşündüklerinin hayata geçirilmesi durumunda Nasrullah ve Cumhuriyet Meydanlarının birleştirileceğini söyledi.

Kastamonu’nun ilk çağlardan bu yana yerleşim merkezi olduğunu ifade eden Bektaş, “Binlerce yıl geriye giden tarihin içinde Hitit, Frik, helenistik, Roma, Bizans gibi Antik Kültürler ile Selçukluların beylikler döneminin ve Osmanlı medeniyetinin de bölgede ki merkezi olmuştur dedi. Geleneksel mesleklerimizden Taş Baskı Sanatı, Saz (Bağlama) yapımı, Tosya Hamam Kesesi, Daday Sepeti, Tosya Çakısı-Bıçağı, Kastamonu Fanilası, Kastamonu Tırnak Bağı, Şenpazar Şimşir Kaşığı, Evrenye Bıçağı, Pınar Başı Bebeği, Kastamonu El Dokuması, Tosya Telası, Küre Kilimi, Bozkurt Sandık yapımı, Taşköprü Urganı, Daday Yayık-Çalmaç-Tıkır yapımı, Cide Sarıyazması, Tosya Kuşağı, Denk Kayığı Yapımı, Ahşap İşleme Sanatı, Bakırcılık Yöresel Köy Oyunları, Eko Turizm değerlerimiz, Milli Parklarımız, Kanyonlar, Şelaleler, Koylar, Yöresel Kıyafetler, İlçelerimizde ki konaklar, Ilgaz Dağı Konaklama Tesisleri, Medreseler, Türbeler, Hanlar, Bedestenler ve Camiler konularında bilgi verirken, İlimizde 2011 yılında düzenlenen Ahşap Fuarı ile Zengin orman varlığı değerlendirilerek tarihten buyana gelişen ahşap ustalığı, ahşap işçiliği, ahşap potansiyeli ve ağırlığı gün yüzüne çıkarılmıştır” dedi. Karabük Valisi İzzettin Küçük ise Safranbolu’nun şans eseri bozulmadan kalmış bir yer olduğunu vurguladı. Her şehrin Safranbolu kadar şanslı olmadığını vurgulayan Küçük, “Türkiye'de şehir bazında kültür mirası listesine giren iki şehir vardır biri Safranbolu, diğeri İstanbul. En önemlisi halk şehriyle gurur duyuyor” diye konuştu.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz de, “Geçmişe kurşun atan, geleceği bombalar" dedi. Kentlerinin, açık hava müzesini andırdığını vurgulayan Cengiz, "Sinop'ta 125 anıtsal yapı, 296 sivil mimari örneği vardır” şeklinde konuştu.

Zonguldak Vali Yardımcısı Fethi Özdemir ise Zonguldak’ın yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle şehirleşmiş bir kent olduğunu ve 119 kültürel miras bulunduğunu açıkladı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.