Vali Çınar: Makamlar Milletin, Esas Özne Halktır
VALİ ÇINAR: ÜRETİM, İSTİHDAM, İHRACAT YAPAN İŞADAMLARININ YOLUNU AÇMAK GÖREVİMİZDİR

“Yönetim değil yönetişim, ben değil, biz”anlayışına sahip olmayan kamu yöneticilerinin başarılı olamayacağını bildiren Bartın Valisi Ali Çınar, özel sektörün, STK’ların, ortak akıl paylaşımının gerisinde kalan kamu yöneticilerinin ayakta kalamayacağını söyledi. Bartın Valisi Ali Çınar Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD)’a iade-i ziyaret gerçekleştirdi. BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, İl Genel Meclisi Başkanı ve BAKİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kartal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır ve dernek yöneticileri tarafından karşılanan Vali Ali Çınar BAKİAD’a yaptığı ziyaretin sadece iade-i ziyaret değil aynı zamanda tecrübe paylaşımı ve ortak aklın bir araya getirilmesi fırsatı sunduğunu söyledi.

DİKYURT: KISA SÜREDE VALİMİZDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK

Ortak akıl ve tecrübe paylaşımında bulunmak üzere derneklerine iade-i ziyaret gerçekleştiren Vali Ali Çınar’a teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Sayın Valim, ziyaretiniz dernek yönetim kurulumuzu, işadamı ve sanayicilerimizi ve üyelerimizi onurlandırmıştır. 5,5 ay önce başladığınız görevinizde ilimiz için yaptığınız çalışmalarınızdan dolayı ayrıca şükranlarımızı sunuyorum. Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminde birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz sizden çok şeyler öğrendik. Bartın’ımız için yapacağınız çalışmalarınızda her zaman destek vermeye hazırız” dedi. Dernek faaliyetleri hakkında bilgiler veren BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt derneklerinin ANFED ve TUSKON üyesi olduğunu ifade ederek ekonomik, sosyal ve idari konularda kolektif şuuru oluşturup, Bartın’ın iş adamı ve sanayicilerini, üyelerini küresel bir aktör yapmayı hedeflediklerini söyledi. 225 üyeye ulaştıklarını ve 10 yılda 35 farklı ülkeye 100’ün üzerinde işadamı üyelerini iş ve kültürel gezilere götürdüklerini dile getiren Dikyurt, Bartın’ın kalkınması ve gelişmesi adına, üyelerinin yeni pazarlar bulmaları, Cumhuriyetin 100. Yılı için konulan 500 milyar dolar ihracat hedefi için çalışmalar sergilediklerini ifade etti. İl Genel Meclisi Başkanı ve BAKİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kartal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır da Vali Çınar’a çalışmalarından dolayı teşekkür edip Bartın için her zaman destek vermeye hazır olduklarını dile getirdiler.

VALİ ÇINAR: BARTIN İÇİN TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞALIM

STK’ların Bartın için sahip oldukları tecrübelerini paylaşmak istediklerini belirten Vali Ali Çınar, “İlimizdeki gerek kamu kesimleri ile gerek özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla hep birlikte ortak aklı esas almalıyız. Sivil Toplum Kuruluşları hem özel sektörü temsil ediyor, çünkü sivil toplum kuruluşlarını oluşturan arkadaşlarımızın hepsi aynı zamanda birer işadamı, aynı zamanda ilimiz ve ülkemiz ekonomisine çok büyük katkıları olan insanlar, şimdi vali olarak bu ilin yönetim sorumluluğunu taşıyan bir insan olarak ilimizin imkanlarını, potansiyellerini ele alıp, problemlerini çözerken ortak aklı esas alacağız, bu çerçevede gerek kamudaki arkadaşlarımızın gerek özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, dernek, vakıf gibi STK’larındaki arkadaşlarımızın Bartın için sahip oldukları tecrübelerini biz paylaşmak isteriz”

YÖNETİM DEĞİL YÖNETİŞİMLE HAREKET EDECEĞİZ

21. Yüzyıla girildiğinden itibaren bir zihniyet değişikliği yaşandığına dikkat çeken Vali Çınar, “Artık çok şükür çağımızda özellikle ülkemizin 2001 yılından ve21. Yüzyıla girildiğinden itibaren bir zihniyet değişikliği yaşanmıştır. Bu da yönetim değil yönetişim mantığının artık kamuda da yer bulmasıdır.Bu çok güzel bir şey oldu, çünkü eskiden yöneticiler sanayiyi, ticareti, turizmi, tarımı onlar bilirlerdi, diğer insanlar da buna tabi olurlardı, halbuki herkes kendi işiyle ilgilidir, valinin veya yöneticinin en iyi görevi koordinatörlüktür, koordinasyon sağlanarak yolların açılmasına önderlik etmektir. Asıl çalışacak, üretecek, ihracatta ülkemizin döviz gelirlerini artıracak olanlar işadamı, sanayici ve yatırımcılardır. Bizim görevimiz bir hedefe koşarken zaman zaman önde olmak, zaman zaman yanınızda olmak, zaman zaman da arkanızda olmaktır. Yani rolümüz bu bizim, zaman zaman siz önden koşacaksınız, biz arkadan sizi takip edip destekleyeceğiz, bazı yerler ve alanlar var ki biz önde koşacağız siz bize destek vereceksiniz, bazen de gücümüzü birleştirerek omuz omuza verip çalışarak hep birlikte koşacağız”

ORTAK AKLI ESAS ALMALIYIZ

Ortak akla önem vermeden başarılı olunamayacağını vurgulayan Vali Ali Çınar, “Ben değil, biz anlayışının hakim olduğu yönetim aşamasına geçtik, zaten çağımızda bu anlayışa sahip olmayan kamu yöneticileri başarılı olamazlar, çünkü özel sektörün, STK’ların, ortak akıl paylaşımının gerisinde kalan yöneticiler ayakta kalamazlar. Niye? Çünkü çağımızda artık ortak akılla yönetme ve ortak akılla problemleri çözmeye çalışılıyor. Sanayi gibi bir konuyu siz benden daha iyi bilirsiniz, ben sadece sanayicinin kamuylaveya başka kurumlarla olan problem varsa onun çözümüne destek olurum, sanayi, ticaret sizin işiniz, yönetim yaparken sizlerin kullandığınız tekniklerden biz faydalanırız. Örneğin işadamı ve sanayicilerin en önemli kullandığınız mantalite, basiretli tüccar gibi davranma mantalitesidir, biz bunlardan faydalanırız, yani sizin tecrübelerinizi kamuda kullanırız, dolayısıyla burada fayda maliyet analizi yaparız, yani halk dilinde söylendiği gibi ‘attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değer mi değmez mi’ hesabını da yaparız, bunu işadamından öğreniriz, bunu en iyi işadamları yapar”

MAKAMLAR MİLLETİMİZİNDİR

Valilik makamında hem devleti hem de Bartın halkını temsil ettiğini işaret eden Vali Ali Çınar, “Bu makamlar bizim değil, bu makamlar milletin makamıdır, benim oturduğum valilik makamı koltuğunun iki tane sıfatı var, hem devletimizi hem de Bartın halkımızı temsil yeridir orası.Valilik makamı bütün il halkının temsil edildiği yerdir, yani iki sıfatı birden taşıyorum, hem ilimizin ve vatandaşlarımızın temsilini sağlıyorum, valilik makamı sizin temsil makamınızdır, bu temsili tek başımıza da yapmıyoruz.Karar ve danışma merciimiz olan il genel meclisimizle birlikte yapıyoruz. İl Genel Meclisimiz aynı zamanda danışma ve karar organımızdır. Bazı icraatları yaparken İl Özel İdaremizle birlikte çalışıyoruz, bazı konularda Ticaret ve Sanayi Odamız, kamu kurumlarımız, STK’larla çalışıyoruz, fikirlerini alıyoruz. BAKİAD’a yaptığım ziyaret sadece iade-i ziyaret değil, aynı zamanda tecrübelerimizi paylaşma fırsatı da sunuyor bize. Yani benim görevim ortak aklı bir araya getirmek için koordinasyonluktur. Bir nevi orkestra şefliğidir, enstrümanı ben çalmıyorum siz çalıyorsunuz mesele budur, biz ortak aklı bir araya getirmeye çalışıyoruz, inşallah bu şekilde devam edersek Bartın’ımız bundan faydalanır.”

ESAS ÖZNE BARTIN HALKIDIR

Valilerin görev yaptıkları illerde geçici yöneticiler olduğunu belirten Vali Çınar, “İl Genel Meclisi Başkanımız Ali Kartal Beyle il genel meclisi çalışmaları, TSO Başkanımız Cihat Çakır ve BAKİAD Başkanı ve TSO Yönetim kurulu Üyesi Birol Beyle Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminde çalışıyoruz. Bu çalışma ve birlikteliklerde hep şunu söylüyorum: ‘Arkadaşlar Bartın sizin, biz burada misafir gibiyiz, geçici bir yöneticiyiz, Bartın sizin’Burada bu işin esası neyse mesela işin ticari, sınai, yatırım Bartın’ın faydasına mı? Bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. ‘Evet’. O zaman bende Evet diyorum. Hayır diyorsanız ben de hayır diyorum, kararı ortak alıyoruz. Sonuçta esas özne Bartınlılardır, işin öznesi işadamı ve sanayiciler olarak sizlersiniz, bizler daha çok dolaylı ve bir nevi gizli özneyiz, ama esas özne Bartın halkımızdır.”
Vali Ali Çınar’ın BAKİAD ziyaretinde işadamları Mehmet Çelikkaya, Yaşar Bahçıvan, Ali Rıza Demirok, Sefai Cesur, Hasan Kayar ve Dernek Genel Sekreteri Hasan Önder de hazır bulundu. BAKİAD Yöneticileri ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Vali Çınar ziyaret sonunda dernek yönetimiyle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vali Ali Çınar Bartın Genç İş Adamları Derneğini Ziyaret Etti

İade-i ziyaretler kapsamında Bartın Genç İş Adamları Derneğini (Bartın GİAD) ziyaret eden Vali Ali ÇINAR Dernek Başkanı Sinan KİREÇ ve beraberinde yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Vali Ali ÇINAR, ziyarette; ilimizin gelişmesi ve kalkınması yönünde katkı sağlayacak genç iş adamlarımızla beraber, işbirliği içerisinde çalışılacağını ifade etti.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Bartın ValisiAli Çınar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.