BARTIN BELEDİYESİ BAŞBAKANIMIZA YANLIŞ BİLGİ VERDİ
 
Başbakanlık (BİMER) Makamına yapmış olduğum başvuruma; Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın imzalı cevapta “Bahse konu taşınmaz (ırmaktan 9metre yüksekliğinde) DSİ’nin taşkın alanında kalmaktadır. Belediyemizin yapmış olduğu Taş Ev (ırmaktan 4.2metre yüksekliğinde) DSİ’nin taşkın alanında kalmamaktadır.” bilgileriyle, Sayın Başbakanımıza son derece yanlış bilgi vermiştir.

Irmaktan 9metre yüksekliği taşkın alanında kalıyor da, ırmaktan 4.2metre yüksekliği nasıl oluyor da taşkın alanında kalmıyor?  DSİ’nin taşkın alanının yanlış olduğu yıllardır bilinmesi rağmen neden düzeltilmiyor?

Sayın Başkan Taş Evin bulunduğu Yalı mevkisinin sel basmadığını, DSİ’nin yanlışlarla dolu taşkın alanın haritasından başka, her hangi bir kaynaktan ortaya koyabilecek mi? 1998 yılı selinin Yalı’ya sel basmadığını bilmiyorsa eğer, 1998 selini yaşamış Bartın halkına, Bartın basınına sorabilir ve Yalı mevkisine sel bastığını öğrenebilirdi.

Taş Evin bulunduğu alanların taşkın alanında kaldığını sayısız bilgi ve belgeyle ortaya koyabilirim. Orduyeri köprüsünün yanındaki trafo binası duvarlarında “21.05.1998 TARİHİNDEKİ SEL SUYU İZİ” yazısı bir belgedir. Sel izi meydana gelmesi için ırmak yatağından yaklaşık 11.5metre yükselmişti. Irmak yatağından 11.5metre yükselecek ve alt tarafta bulunan 4.2metre yükseklikteki Taş Ev taşkın alanında kalmayacak?

BARTIN’DA SELLER kitabı İstanbul Üniversitesinin proje destekleri ile 5 yılda yazılmıştı. “Mayıs 1919 tarihinde Yalı semti ve Kırtepe eteklerine kadar taşkın meydana gelmiş, bu alan su altında kalmış, halk sokaklarda sandallarla gezmiştir.” bilgisini veriyor. Yani, 98 yıl önce Taş Ev binasın çatısında sandallar gezmiş.

1 Mayıs 1975 yılındaki selde, Belediyenizin yaptırmış olduğu İş Merkezi binasının bulunduğu alanda Otobüs Terminali vardı ve sel suları otobüs yazıhanelerinin tavanına kadar yani yaklaşık binada 2metre yükselmişti.

21 Mayıs 1998 selinin, İş Merkezi binanıza ve Taş Ev binanıza kaç metre yükseldiğini siz hesap ediniz artık.

Cemal Akın belediye başkanı olarak seçildiği 2009 yılında yapmış olduğu açıklamada “Danışan akıl hata yapmaz. Her türlü fikre açığız” sözlerini söylemişti. Çok büyük bir yanlış yapıyorsun sayın başkan.

Taşkın alanı yanlışlığından, vatandaşın inşaat yapamadığı arazileri çok ucuz almaya çalışan insanlar ortada dolaşıyor ve bir kaç insanın kar etmesi için yüzlerce insan mağdur ediliyor. Taşkın alanı yanlışlığından Toki Köprüsü yapılamıyor. Hayati ve acil sel önlemleri alınmıyor. Bir sel felaketinde binlerce insan mağdur edilecek. Çok büyük bir yanlışlık yapıyorsun sayın başkan.

Bir sel felaketinde taşkın alanında gözüken ırmaktan 9 metreye sel basmayıp, taşkın alanında gözükmeyen ırmaktan 6-7metre yüksekliğinde Yalıya sel basar can ve mal kaybına sebep olursa, sel mağdurlarının Belediyeye açacağı tazminat davaları karşısında ne yapacaksınız?

İlahi Adalet bir gün gerçekleşir ve taşkın alanında gözüken 9 metreye sel basmayıp, taşkın alanında gözükmeyen 4.2metredeki Taş Evin bulunduğu alanlara sel basar can ve mal kaybına sebep olduğunda, Belediye Başkanı Sayın Başbakanımıza nasıl bir cevap verecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sellll 6 yıl önce

bu konuyu sakız ettin. artık ne düşünüyorum biliyormusun. mutlaka o bölgede imar işin var. yoksa bu kadar sakız etmezdin.