Öne Çıkanlar Bartınspor Bartın İl Özel İdaresi Yılmaz Tunç Altın Eller Mehmet Altınok Kurucaşile Bartın Üniversitesi Cemal Akın

Amasra'da Termik Santrale Mahkeme Engeli
Amasra'ya yapılması planlanan Termik Santral Lavvar Tesisinin ÇED kararının yürütmesi durduruldu.

BARTIN PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

Amasra’ya Müjde:

Termik Santral Lavvar Tesisinin ÇED kararının yürütmesi durduruldu

Yeryüzü cenneti Amasra’ya Hattat Holding tarafından yapılmak istenen “Hema Termik Santrali”ne ait lavvar (kömür hazırlama) tesisi için Bartın Çevre İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının yürütmesi Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. Bu karar, yıllardır hukuksuz şekilde yürütülen termik santral kurma girişimleri ve ÇED süreçlerinin de sonlandırılması için önemli bir gerekçe oluşturuyor.

Bartın-Amasra halkının altı yıldan beri yapılmaması için mücadele ettiği termik santrallerin, inşasını kolaylaştıracak bir prosedürden öteye gitmeyen, Hattat şirketine ait “Kömür Hazırlama Tesisi”ne, Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sadece beş gün içinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Bartın Platformu üyeleri bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.

Zonguldak İdare Mahkemesi 2015/187 nolu kararıyla bu kararın yürütmesinin durdurulmasına itiraz yolu kapalı olmak üzere oybirliğiyle karar verdi. Mahkeme kararında; “uyuşmazlık konusu tesisin çevresel değerlendirme ve ekolojik değerler yönünden önemli çevresel etkilerinin olacağı hususları dikkate alındığında çevresel etki değerlendirmesi yapılması ve ÇED raporu hazırlanması suretiyle işlem tesis edilmesi gerektiği sonucuna varıldığından, Çevresel Etki Değerlendirilmesine gerekli olmadığı yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir. Diğer yandan, dava konusu ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına konu kömür hazırlama tesisinin ormanlık yerde çevresel ve ekolojik yönden önemli etkilere neden olabilecek alanda yapılacak olması nedeniyle söz konusu faaliyetin yapılması halinde çevreye olumsuz etkilerinin olabileceği anlaşıldığından, dava konusu işlemin uygulanmasında çevre ve yapılan yatırımlar yönünden telafisi güç veya imkansız zararların doğabileceği sonucuna varılmıştır.” vurgusu yapıldı.

Bartın Platformu olarak bu kararın; idare açısından Hattat Holding ve idare tarafından yıllardır sürdürülmeye çalışılan termik santral kurma girişimlerin hukuksuz olduğunu tescillediğini düşünüyoruz. Daha önce 5 kez iptal edilmiş olan termik santral ÇED süreci, bürokratlar üzerinde kurulan baskılar sonucu Haziran 2014’de nihai hale getirilmişti. Bartın-Amasra halkının yaptığı itirazlar ve ÇED Nihai Kararının askı sürecinde vermiş olduğu 42 bin itiraz dilekçesi Bakanlık tarafından verilecek ÇED Olumlu kararını engellemişti. Bir yılı aşan süredir karar Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın İdris Güllüce’nin önünde beklemektedir. Sayın Güllüce’den bu hukuksuz işleyen sürece bir an önce son vermesini ve Amasra’ya yapılmak istenen Hema Termik Santrali ÇED Raporunu olumsuz sonuçlandırmasını beklediğimizi bir kez daha beyan ederiz.

Kamuoyuna saygılarımızla.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.