Bartın'a Bayram Müjdesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını öncesi Bartın-Amasra'ya bayram müjdesi geldi.

Hattat Holding’in 2019 yılında yaptığı Bartın'ın Amasra ilçesinde yeni termik santral başvurusu kapsamında, 10.03.2019 tarihinde termik santralin kül depolama sahası için, Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından olumlu görüş verilmişti.

Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu’nun verdiği bu hukuksuz karar Bartın Belediyesi, Amasra Belediyesi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile Bartın Platformu bileşenleri tarafından 2020 yılının Haziran ayında ayrı ayrı açılan davalarla mahkemeye taşınmıştı.

Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açılan bu dava da daha öncekiler gibi çevrevilerin zaferle sonuçlandı.

Ulaşan bilgilere göre; Zonguldak İdare Mahkemesi 26.02.2021 tarihinde verdiği kararla çevrecileri haklı bularak, Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu’nun termik santrale ait kül depolama sahasına verdiği izni oybirliğiyle iptal etti.

BARTIN PLATFORMU'NU BASIN AÇIKLAMASI:

Termik santralin kül barajı için verilen izin iptal edildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Bartın-Amasra için bir müjdeyle kutluyoruz.

Bilindiği gibi Hattat Holding’in 2019 yılında yaptığı yeni termik santral başvurusu kapsamında, 10.03.2019 tarihinde termik santralin kül depolama sahası için, Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından olumlu görüş verilmişti. Termik santral ve kül barajının neden olacağı birçok sorunun, yapımcı Hattat şirketi tarafından çözüleceğine güvenilerek verilmiş olan bu Mahalli Çevre Kurulu kararına, termik santralin Amasra/Bartın‘a yapılmasına ilişkin sürecin hukuksuz işletildiğini bilen Mahalli Çevre Kurulu üyeleri Bartın Belediyesi ve Bartın Ticaret ve Sanayi Odası muhalif kalarak ret oyu vermişti.

Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu’nun verdiği bu hukuksuz karar Bartın Belediyesi, Amasra Belediyesi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile Bartın Platformu bileşenleri tarafından 2020 yılının Haziran ayında ayrı ayrı açılan davalarla mahkemeye taşınmıştı. Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açılan bu dava da daha öncekiler gibi zaferle sonuçlandı. Elimize ulaşan bilgilere göre; Zonguldak İdare Mahkemesi 26.02.2021 tarihinde verdiği kararla bizleri haklı bularak, Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu’nun termik santrale ait kül depolama sahasına verdiği izni oybirliğiyle iptal etti.

Zonguldak İdare Mahkemesi verdiği kararda; “Söz konusu düzenli depolama tesisinin sınıfının belirtilmediği gibi bulunduğu sınıfa göre yerleşim yerlerine uzaklığı açısından herhangi bir değerlendirmeye yer verilmediği, kurum görüşlerinde belirtilen olası risk ve alınması gereken önlemlere yer verilmeksizin ve yer seçimi hususunda yönetmelik hükümleri ve klavuzda yer alan kıstaslar dikkate alınarak bir uygunluk değerlendirmesi yapılmaksızın "görüşlerde bildirilen hususların yerine getirilmesi şartıyla olumlu olarak değerlendirilmesi" şeklinde şarta bağlı işlem tesis edildiği anlaşıldığından, dava konusu işlemde mevzuata ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” dendi.

Yıllardır söylüyoruz. dünyada hem çevreye zarar verdiği hem de artık ekonomik olmadığı için terk edilen ve geri kalmış bir enerji üretme sistemi olan termik santrallerin, bir doğa ve kültür cenneti olan Amasra’da yapılmaya çalışılması kadar akıl dışı bir proje olamaz. Bu kararla termik santralin yapılmak istendiği yerin uygun olmadığına dair verilmiş olan idari ve yargı kararlarının sayısı 14’e ulaşmıştır. Bu kararlara artık uyulmalı ve Amasra’da termik santral kurma girişiminden bir an önce vazgeçilmelidir. Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’un Bartın ziyaretinde yapmış olduğu “Amasra’da termik santral olmaz” şeklindeki açıklamaya sahip çıkmasını ve şu an bakanlık tarafından durdurulmuş olan termik santral ÇED sürecini tamamen iptal etmesini bekliyoruz.

23 Nisan Kutlu olsun…

Kamuoyuna saygılarımızla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.