Yalan ve İftiralara Cevap

Bartın Platformu, Hattat Enerji ve Maden A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat'ın yerel basında sayfa sayfa yer kaplayan açıklamalarındaki yalan ve iftiraları hakkında basın açıklaması yaptı:

HATTAT ARTIK SOSYAL HAYATIMIZI DA KİRLETİYOR

Amasra’ya termik santral yapmak isteyen Hattat artık sadece yöremizin havasını, toprağını, suyunu değil sosyal hayatını da kirletiyor. Mehmet Hattat’ın Amasra’ya termik santral yapamayacağını anladıktan sonra kontrolünü kaybettiği, sadece bir toplantıda söylediği yalan ve iftiralardan bile belli oluyor. Hattat tipik bir para babası gibi servetinden aldığı güçle bir şehir halkının yanı sıra Ankara bürokrasisi ve siyasetini yalanlarıyla beslemeye çalışıyor. Fakat başaramayacak. Yerel basında sayfa sayfa yer kaplayan açıklamalarındaki yalan ve iftiraları yüzüne vuracağımız bu belgenin yine yerel basında kesilmeden aynı şekilde yer almasını bekliyoruz.

HALKA RÜŞVET VEREMEZSİN

Hattat Holding Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Hattat 23 Eylül Cuma günü basına yansıyan açıklamalarında; yöre köylülerine ve Amasra halkına termik santral hakkındaki düşüncelerini değiştirmek için çeşitli rüşvetler önermiş. Termik santralin çevresindeki köylerin elektrik ve sıcak suyu ile Amasra halkının sıcak suyunu bedava verecekmiş. Oysa Hattat’ın adamları bu rüşveti 2010 yılında da önermişti. Onlara göre; “Amasra'daki seralar ve yerleşim yerlerinde merkezi ısıtma kullanılacak ve çok daha temiz hava sağlanacaktı” O zaman vaat ettiği rüşveti kabul etmeyen yöre halkı, şimdi aynı rüşveti siz önerdiniz diye fikrini neden değiştirsin bay Hattat? Siz Bartın-Amasra halkını, hepten hafızasız mı sanıyorsunuz? Ya da bu halkı, tamamen “duygusal” nedenlerle peşinize takılan, yöre insanı için artık hiçbir değeri kalmayan karakter budalası şahıslarla mı karıştırıyorsunuz?

BİR YILLIK KÖMÜRÜ BİR GÜNDE YAKARAK MI HAVAYI TEMİZLEYECEKSİN?

Bay Hattat termik santral sayesinde Amasra’yı kirli havadan kurtaracağını söylemiş. Bu kadar tutarsız olmasına şaşırmamak mümkün değil. Yapmak istediği termik santralde Bartın ilinin tümünde bir yılda yanan kömür sadece bir günde yanacak. Yanma sonucu ortaya çıkacak binlerce ton karbon gazının bir kilosunu bile tutacak filtre sisteminin dünyada henüz icat edilmediğini teknik elemanlarının hiçbiri kendisine söylemedi mi? Bir yandan halkı binlerce ton karbon gazına boğup, diğer yandan havayı nasıl temizleyeceksiniz?

SÖZLEŞMEDE TERMİK SANTRAL ŞARTI YOK

Konuşmanızda Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan ihaleyi alırken sözleşmede termik santral yapma şartı olduğunu söylüyorsunuz. Sayın Hattat sözleşmede termik santral yapma şartı olmadığını herkes biliyor. Eğer hala böyle bir sözleşme olduğunu iddia ediyorsanız çıkarın da herkes görsün. Halka ve devlete yalan söylemeyin.

POLONYA İLE TERMİK SANTRAL ANTLAŞMASI YAPILMADI

Konuşmanızda Polonya devletiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Amasra’ya termik santral kurma konusunda antlaşması olduğunu söylemişsiniz. Böyle bir anlaşma olmadığı halde neden yalan söylüyorsunuz bay Hattat?  1986 yılında Devlet Bakanı Ahmet Karaevli ile Polonyalı Enerji ve Maden Bakanı Cseslaw Piotowski arasında yapılan görüşmenin konusunun termik santral değil de, iki devlet arasında madencilik konusunda işbirliğinin geliştirilmesi olduğunu siz de biliyorsunuz. 6 Temmuz 1986 tarihli ve 19156 sayılı Resmi Gazete’de yöremizle ilgili olarak sadece “Taraflar, Amasra-B madeni ile ilgili işbirliğinin başlamış olduğunu ve fizibilite çalışmalarının Kopex tarafından yürütüldüğünü memnuniyetle not ettiler” şeklinde bir ibare yer almaktadır. Bu ibareden de anlaşıldığı gibi iki devlet arasında termik santral yapımı hakkında bir işbirliği söz konusu değildir. Kaldı ki siz termik santrali yapmak için Çinlilerden medet umuyorsunuz.

Yüzlerce Hektar Orman Yok Olacak

Termik santral alanının iddia edildiği gibi ağaçlık alan olmadığı gözlendi demişsiniz. Helikopterden bakınca size öyle görülebilir. Fakat sizin hazırlattığınız termik santral ÇED raporunda termik
santral ile kül alanı için toplam 380 hektar, yani 3800 dönüm, anlayacağınız dille 3 milyon 800 bin metrakare orman alanı tahsis edildiği yazıyor. Doğal orman ekosistemini yok edecek olmanız umurunuzda olmayabilir. Fakat bizim umurumuzda. Termik santral sadece ormanlarımızı yok etmeyecek. İnsan sağlığı ve çevre üzerinde daha birçok zararı var. Bu zararları daha önce birçok kez anlattık. Fakat siz anlamak istemediğiniz için burada tekrarlamayacağız.

İFTİRA ATMAYA UTANMIYOR MUSUNUZ?

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale karşı olmadığını söylemişsiniz. Bu yalanı nereden uydurdunuz bay Hattat? Sayın Cemal Akın ilk günden beri Bartın Platformu’nun sözcüsüdür ve Bartın Platformu’nun verdiği mücadelenin en büyük destekçilerindendir. Sizin yalanlarınızla bunu gölgelemeniz mümkün değildir. Sayın Cemal Akın’a iftira attığınız ve hakkında yalan söylediğiniz için utanmıyor musunuz?

MAHKEMENİN KARARI KÖMÜR ÇIKARILMASINA DEĞİL TERMİĞE ENGEL

Hukuksuz lavvar tesisi ile ilgili “ÇED gerekli değildir” kararının Bartın Platformu tarafından dava edildiği ve mahkeme tarafından iptal edildiği doğrudur. Fakat bu iptalin kömür çıkarmakla ilgili olmadığı, lavvar tesisinin termik santralin bir parçası olduğu için iptal edildiği çok açıktır. Termik santral projesinden vaz geçildiği takdirde kömür çıkarma ve lavvar tesisinin yapımının önünde her hangi bir engel yoktur. Kaldı ki siz maden sahasını TTK’dan alalı 10 yılı aşkın süre geçtiği halde 1 kg. kömür çıkarmadınız. Üstelik kömür çıkarmadığınız için TTK’ya ödemeniz gereken tazminatın bir kuruşunu bile ödemediniz. Kömür çıkarmanızı engelleyecek bir mahkeme kararı yoktur. Buyurun 10 yıldır çıkarmadığınız kömürü çıkarın da hep birlikte görelim. Mahkeme kararını yanlış yorumlayıp halkı yanıltmayın.

Konuşmanızda araya iptal kararı veren idare mahkemesi üyeleri hakkında “paralel-maralel” bir şeyler sıkıştırmaya çalışmışsınız. Hukukçularınız size söylememişse, biz söyleyelim. İdare mahkemesinin kararı, idarenin itirazı üzerine Danıştay tarafından da incelendi ve ilgili Danıştay mahkemesinin oy birliğiyle verdiği kararla biz haklı bulunduk. Danıştayın bu kararıyla idare ve size artık bu karara itiraz yolu bile kapatıldı bay Hattat. Bizi yapılan sahtekarlığı ortaya çıkardığımız ve sizi ve idareyi hukuka uymak zorunda bıraktığımız için mi suçluyorsunuz? Burada sizin kendinize yonttuğunuz hukuk değil, Türkiye Cumhuriyeti hukuku geçerlidir. Burası muz cumhuriyeti değil, hukukla yönetilen Türkiye Cumhuriyeti devletidir bay Hattat.

Bartın Platformu bizden habersiz bizi dava etti demişsiniz. Bay Hattat ya sizin hukukçularınız yaptıkları işi bilmiyor, ya da siz onların dediklerini anlamıyorsunuz. Biz size dava açmadık. İdarenin yapmış olduğu yanlış işlemden dolayı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne dava açtık. Fakat iddia ettiğiniz gibi bu davadan haberdar olmamanız mümkün değil. Çünkü 18 Şubat 2015 günü “Davamız Amasra” başlığıyla yaptığımız basın açıklamasında dava açtığımızı cümle aleme duyurmuştuk. Eğer yerel basına gerçekten ilgi duysaydınız ertesi günü davayı neden açtığımızı bütün yerel medyada okuyup öğrenebilirdiniz.


ARTIK SİZE AYRICALIK SAĞLAYAN KİMSE KALMADI

Konuşmanızda hükümetten bir destek görmediğinizi söylemişsiniz. Hemşeriniz olan Taner Yıldız’ın Enerji Bakanlığı döneminde size sağladığı tazminat ödememe, izni çıkmamış termik santral için Çatalağzı’ndan Amasra’ya devletin parasıyla elektrik iletim hattı döşeme, TTK üzerinden hukuksuz orman alanı tahsisi vb. birçok ayrıcalığı artık kullanamıyor olabilirsiniz. Fakat artık iktidar partisinden, özellikle sizin yalanlarınızın farkına varmış olan yerel yöneticilerinden bir destek bulamıyor olmanızı genelleştirmeyin bay Hattat.

BARTIN PLATFORMU BARTIN-AMASRA HALKININ BİZZAT KENDİSİDİR

Termik santralin önündeki tek engel Bartın Platformu demişsiniz. Anlaşılan Bartın Platformu’nun bütün Bartın Amasra halkının bizzat kendisi olduğunu hala anlamamışsınız. Bartın  Platformu’nun askıya çıkan termik santral nihai ÇED Raporuna 10 günlük kısa süre içinde farklı dilekçelerle yapılan 42 bin itirazdır. Bartın Platformu milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi, baro, dernek, oda ve sendikalar gibi halkın seçilmiş temsilcileridir. Bartın Platformu bundan önce de sonra da Bartın ve Amasra’da yaşıyor ve yaşayacak olan halkın bizzat kendisidir. İftira ve ayak oyunlarınızla bu gerçeği değiştirmeniz çok zordur.

HATTAT’A ARTIK KİMSE İNANMIYOR

Yaptığınız onca açıklama içinde bir tek doğru şey var. O da artık bankalarda inandırıcılığınız kalmamış olduğu. Sadece bankalarda değil, politikacılar, bürokratlar, yöre halkı, hatta kendi işçilerinizin gözünde bile bir inandırıcılığınız kalmadı bay Hattat. Siz ki hala işçilerinizin ekmeği üzerinden tehditlerle termik santrali kurabileceğinizi sanıyorsunuz. Ereğli’de yüzlerce işçiyi gözlerinin yaşına bakmadan işten çıkardığınızı bilmeyen kalmadı. Üstelik orada kömür de çıkarıyordunuz. Buna rağmen Ereğli’deki kömür işçilerini neden işsiz bıraktınız? İşçilerinizi keyfiniz isteyince maaşını yarım vereceğiniz, ya da istediğiniz zaman işten atabileceğiniz köleler olarak göremezsiniz. O işçilerin sizin oyuncağınız olmaması için devlete çağrımız; Hattat’ın 10 yıldır bir kilo kömür çıkaramadığı ocakları geri alması ve bu ocakları yeni açacağı Amasra Taş Kurumu Müdürlüğü eliyle işletmesidir. Böylece, söz konusu madenlerde daha fazla sayıda işçi çalışma fırsatı bulabilecek, bu işçiler daha sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışabilecek ve her an işten atılma korkusu olmadan yaşayabilecektir.

Bartın Platformu kurulduğu ilk günden beri Amasra B sahasındaki taşkömürünün stratejik öneme sahip olduğunu savunmuş ve bu ocakların devlet eliyle işletilmesinden yana olduğunu belirtmiştir. Bartın Platformu Amasra’da termik santral yapılmasına karşı mücadelesini her zaman sahadaki kömürün çıkarılmasından yana olduğunu vurgulayarak sürdürmüştür. Mücadelesini bundan sonra da bu düşünce doğrultusunda, hukuk çerçevesinde ve halktan aldığı güçle sürdürecektir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.