İlimizi tanıtma gelecekle. Bi spiker, gameracı bide arabayı süren şöför. Yani tanıtma derken bizi gameraya alacakla anam. Biz işiy yimek kısmındayuz. Yufkaları açacaz, dolmaları saracaz, ekmek yapacaz. Ne gada gözel oldu gı, mubarek değme spikerlere daş çıkardurun.

Öhö öhö..Konuyu fazla davıtmadan ağnatma devam ediyon. Peykelere gurulduk, en gözel şalvarları, yemenileri giydük. Yanaklarımızı elma, dudaklarımızı kiraz rengine boyaduk. Sora spikernen gameracı göründü. Anacum o ney gııı. Onlarıy arkasından bi galabalık geliya. Geliya hem nasıl, bardakdan boşalırcasına yağmur yava ya, öğle işde.

Mehelle de bu gadarı insan da yokdun. Ahh anacuuumm, bunla ahali programı yapan ekipmiş. Öğle dedile ba. Buncam buney. Biz üç kişi biliyoduk. Sescisi, ışıkçısı, yönetmeni,kostümcüsü hatta makyajcıları bile va. Bi yerde insan galmamış ki. Bide işsüzlük va deyala. Nerde.. Bi dünya insan va burda. Eviy öğnü bi galabalık oldu ki.

Hemen cihazla gamerala, bi koştuma, hengame va ki sanasıy yufkaları bunna açacak. Biznen tanıştıla. Program hakkında bilgi vedile. Sora da dedile ki “Makyajınız çok abartılı olmuş. Silelim lütfen” Ney ney ney, silelim mi, Gosgoca Türkiye beni izlecek. Bi ton makyajı 3 saatte sürdüm suratıma, sora da silecez öğle mi. “ Evet öyle” dedile. Zaten çekim başlamadan motivasyonum düştü şekerim. Hemen vedim ayarı bunlara, Bu şekilde nasıl hamur açarım nasıl börek yaparım bilemiyorum yani dedim. Bunna insan taciri olmuş bi canım. “Sizin en güzel haliniz makyajsız haliniz hanımefendi” deyince asıl ayarı onna vedi, yumuşayvaduk valla.

Neyse çekimiy provası başlamak üzere, spiker sunum yapıya. Biz yanında mikrafonu bize uzatmasını bekleyoz. Ayy galbim pır pır ediya emme, nasıl ağnatsam bilemeyon. Çekim heyecanı deyala. Yok ondan değil de, gameracı resmen ba bakıya, Gözümü gaçıryon arada gene bakıyon, o da bakıya. Ayy aman Allahım, ataş bacayı sardı. İyi ki makyajımı silmişle. Tabiii, gördü börek gibi gızı bakasıy öğle. Ee üstüne bide meşhur olcaz. Yakuşuklu sanki be. Hee. He yakuşuklu. Niye gızardıy deyala ba. Heyecandan deyon. Onna deyala ki çekim heyecanı.Ahhh ahh, ney çekimi, gara sevdanıy tohumları atılıya bu yimek programında siziy habarıyız yok ayy anam. Nasıl da bakıya. Ee bende bakıyon tabi. Spiker beni anons edeken on barmağanda on marifet deyi söledi. Nerden biliya öğle olduğumu. Herkesde bi tebessüm. Gameracı da aynı. Bende ona tebessüm ettim tabi. Böyleliknen galp atışlarımız  ta çok hızlandı. Acaba deyon içimden, galbim güb güb ataken mikrofondan tüm Türkiye duyamı ki, duyalla sa gameracıya yangun olduğumu ağnalla mı ki? Haaala bakıya yahu. Ben şu anda ne çekim, ne spiker hiç bişey görmeyon. Sanki sadece o ve ben. Gapdumuşum kendimi. O da zatdi gözlerini benden alamaya ki anam.

Spiker ba, “Evet efendim şimdi de Bartın’ın meşhur su böreğinin tarifini almak üzere…” demiş emme onu duyan kim. Yanımdaki beni dürtüya. “Hadiseya gıı ağnatma başla, aç şu pezileri deya. Ahh ahh dedim. “Ah dedim ahtalandı, yüreğim noktalandı, yetiş yangunum yetiş, mezerim tahtalandı”demişim. Bunu bide gameracıya bakarak sölemişim. Yönetmen sanki bi yerine bişey batmış gibi “Kestik kestik” deyi bavurya. Neyoldu ney kestiy. Bavuryosuy orda öğğlee. Artu dayanamayıp bu gözel ortamı bozan yönetmene, “Ney deyi bavuryonunuz efendim, sakin olun. Sizden başga bavuran biri va mı burda” deyi bi çıkışıvadım. Ba sus gız dedile. Hemen gözlerim gameracıyı aradı. Ba sırtını dönmüş. Nası galbim gırıldı. Oysa ben o anda bana sahip çıkmasını arzu ederdim. Nerde galdı seniy o bakışlarıy, gülüşleriy. Hepsi yalanmıydın. Duygularımnan nası oynasıy. Sen göresiy seennn. Bu böreğey altını yakmacam mı ben şimdi. Duzunu da fazla atacam. Çekimden sora da zıkkımıy kökünü yirsiy. Körolmayasıca ney olcak. Ağşam gameraynan yatasıy, sen sırtıyı dönüve ba, hiç bişey yaşanmamış gibi. Gavruk şey ney olcak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muzaffer Cellek 7 yıl önce

bartın lisanının hası, bu aykan denilen has insanda. sağ olsun, yaşatmak için bu lisanı, sayfalarında aylardır gösterime açık tutuyor. arada bir sayfasına yenilerini katması da beklenir ama nedense bunu yapmıyor. bu mahalli lisan, bartının has lisanıdır. konuşunca yanaklarda güller açtırır.
kendisinden daha yeni konuları bekliyoruz.
başarı dileklerimle

Avatar
Muzaffer Cellek 7 yıl önce

mahalli lisanlar, o milletin candamarlarıdır. basın dünyasında, mahalli lisanla yazı yazan tek örneksiniz. ne mutlu. özünüzü unutmamışsınız. her bartınlı, aşağı yukarı bu dili, kendi aralarında konuşur.. benim bir şirime de unutulmaz katkınızla bartınca yazarak katkıda bulunmuştunuz. tekrar teşekkür ediyorum. evvet. böylece yazmağa devam edin. selam ve sevgilerimi yollarm.

Avatar
durkadın 6 yıl önce

la durgadun abla eyicemisin?sen hala piyasadamısın?