Öne Çıkanlar Ramazan CHP Bartın Valisi TTK Yılmaz Tunç Ulus Amasra Kadın Kolları

Tunç ve Bankoğlu'na İstanbul Sözleşmesi Tepkisi

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, mecliste yaptığı konuşma ile İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını şiddetle savunan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’na ve yasayı çıkaran iktidar temsilcilerinden Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a tepki gösterdi. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’İ SAVUNANLARI İBRETLE İZLİYORUZ

İstanbul Sözleşmesi, Türk aile yapısının dibine yerleştirilmiş bir dinamittir. Bu sözleşmeyi imzalayanların ve savunanların, kadına şiddeti önlemek gibi en hassas noktamızı gerekçe göstererek bu ucube sözleşmenin tahribatını perdelemeye çalıştıklarını ibretle izliyoruz.

2011 yılının Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleşen, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılarak TBMM’deki bütün partilerin oy birliğiyle kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini konu alan ve hukuki bağlayıcılığı bulunan 1 Ağustos 2014 itibariyle Türkiye’de resmen yürürlüğe giren ilk uluslararası belgedir.

BU SÖZLEŞMENİN HEDEFİ AİLEYİ YIKMAKTIR

Hiçbir fikir alışverişine başvurulmadan aceleyle oldu bittiye getirilerek imzalanan bu ucube, adeta aile yapımızı çökertmek için kaleme alınmış bir metindir. Aileyi korumaya yönelik düzenlemeler çıkarılmış ve aileyi yıkmak hedeflenmiştir. Sözleşme zinayı meşrulaştırmakla kalmamış aynı zamanda eşcinselliğe de zemin açmaktadır.

KADINA ŞİDDETİ ÖNLEMEK BU UCUBE İLE MÜMKÜN DEĞİL

Kadına yönelik şiddet yadsınamaz ve kesinlikle bunu önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır. Ancak bu tedbirler kendi toplumsal ve aile yapımıza uygun tedbirler olmalıdır. Avrupa Birliği’nin ve feminist ideolojilerin dayatması ile değil.

Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Hukukçular, sosyal bilimciler, sivil toplum kuruluşları, aydınlar, âlimler kadına yönelik şiddeti önleme konusunda toplumsal yapımıza, değerlerimize uygun bir düzenleme yapılması konusunda geç kalmadan gerekeni yapmalıdır.

Sözde kadına yönelik şiddeti ve ailelerin parçalanmasını önleyen İstanbul Sözleşmesi, tüm hukuk hiyerarşisinin de üstünde bulunuyor. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un 2. maddesinin a bendi, kanunun uygulanmasında İstanbul Sözleşmesi’nin esas alındığını açıkça belirtiyor

Ülkemizde yaşanan kadına yönelik şiddeti durdurmanın tek yolu kadına hak ettiği değeri veren İslamiyet’ten, kendi kültür, gelenek ve göreneklerimize uygun hazırlanan yasalardan geçiyor.

RUSYA VE ABD İMZALAMADI, FRANSA VE YUNANİSTAN ÇEKİNCE KOYDU

Sözleşmeyi ilk imzaya açan, ilk onaylayan ülke Türkiye’dir ve sözleşmenin hiçbir maddesine çekince koymamıştır. Bazı ülkeler sözleşmeyi imzalamasına rağmen onaylamamıştır (İngiltere, Ermenistan vb). Bazı ülkeler çekince koymuştur (Fransa, İsveç, İsviçre, Yunanistan vb). Bazı ülkeler sözleşmenin bazı maddelerine itiraz etmiş, bazıları ise şerh koymuştur. Rusya ve Azerbaycan sözleşmeyi imzalamamış, gözlemci ülke statüsünde katılan ABD, Japonya, Kanada, Meksika ve Vatikan da sözleşmeyi imzalamamıştır.

CUMHURBAŞKANI TEK İMZA İLE FESHEDEBİLİR

Sözleşmenin 80’inci maddesinde “Her taraf istediği zaman Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne yapacağı bir bildirimle bu sözleşmeyi feshedebilir” denmektedir. Hükümet tek taraflı sözleşmeden çekilebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün eski bakanlar kurulunun bütün yetkilerini haizdir. Tek imzayla istediğini yapabilme yetkisine sahiptir.

EŞCİNSEL EVLİLİKLERİ MEŞRULAŞTIRIYOR

İstanbul Sözleşmesi’nde toplumsal yapımızı adeta dinamitleyen, toplum yapımızla dini inançlarımızla örf ve âdetlerimizle taban tabana zıt uygulamalar içeren maddeler olmasına ve Müslüman bir ülke olmamıza rağmen sözleşmenin dördüncü maddesinin üçüncü fıkrasındaki “cinsel tercih ya da cinsel yönelimin” güvence altına alınmasına dahi hiçbir itiraz ve şerh konulmadan da sözleşme imzalanmıştır. 

HER TÜRLÜ SAPIKLIĞI GÜVENCE ALTINA ALIYOR

Yine sözleşmenin 3. maddesinin (b) fıkrasında İslam aile yapısına yüzde yüz aykırı bazı kavramlar eklenerek kadınla kadının, erkekle erkeğin evlendirilmesi meşrulaştırılmıştır. Sözleşmenin 4/3 fıkrasında cinsel yönelim, cinsel tercihler ve her türlü sapıklık kanunla koruma altına alınmaktadır. Sözleşmede aile kavramı yoktur ve evliliği yok saymaktadır, ortak ev arkadaşlığı vardır. Bu da her türlü gayrimeşru birliktelikleri kapsamaktadır.

KADINA ŞİDDETLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER HER ŞEYİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

Toplumsal cinsiyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan bu sözleşme cinsiyet eşitliğini şiddetin önlenmesinin tek yolu olarak sunmaktadır. Oysa istatistiki veriler bu reçeteyi doğrulamıyor. 2011 yılında 121 kadın cinayeti yaşanırken bu rakam 2017’de 409, 2018’de 440, 2019 yılında ise 474 kişi olarak sürekli yükselmektedir. Kadın cinayetlerinin artmasına neden olmasına rağmen neden bu sözleşme ve kanun neden hala yürürlüktedir?

BANKOĞLU VE TUNÇ AİLESİ DAĞILANLARIN YÜZÜNE NASIL BAKACAK?

İlimizin TBMM'de bulunan iki Milletvekilinden biri sözleşmeyi yasa olarak hazırlayan mevcut iktidarın, diğeri ise yasanın çıkmasını oy birliği ile onaylamış ana muhalefetin vekilleri. Bartın milletvekili olan bu arkadaşlar, ilimiz sokaklarında bu yasa yüzünden aileleri dağılmış veya ahlaksızlık yüzünden nesilleri perişan olmuş insanımıza hangi yüzle bakabilecekler. CHP Bartın milletvekili Aysu Bankoğlu, meclis kürsüsüne çıkmış “İstanbul Sözleşmesi'ni etkin şekilde uygulamak ve denetlemek zorundayız. Sözleşmeyi sadece imzalamak, bununla övünmek yetmiyor.” diyor. Vekilimize sormak isterim: "Tamam anladık örf, adet, din, ahlak vs. bunları size anlatamıyoruz; o en çok değer verdiğiniz modern ve çağdaş ülkeleri de mi görmüyor, örnek almıyorsunuz? Bakın onlar bu anlaşma ve yasayı kabul etmiyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ FESHEDİLMELİDİR

Biz kadına şiddetin karşısındayız, biz cennetİ annelerin ayakları altına seren bir inanca sahibiz. Bu sebeple biz kadına en büyük değeri vermek zorundayız. Unutmayınız, aileyi korumak toplumu korumaktır

Toplumu bir felakete ve uçuruma sürükleyen, haneleri birbirinden ayıran İstanbul Sözleşmesi derhal feshedilmelidir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu kanunu yeniden gözden geçirmelidir. Yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Aile yapımızı bozmayı amaçlayan, değerlerimizden, inancımızdan, örf ve âdetlerimizden uzak bu sözleşmeyi derhal iptal edin. Nasıl en hızlı bir şekilde onayladıysanız aynı o şekilde bu sözleşmeyi feshedin.

Aileyi parçalayan, anneyi, babayı ve çocuğu ayrı taraflar olarak gören bu yasaya karşı herkesi birleşmeye çağırıyoruz.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.