31 Aralık'a Kadar PETVET'e Kaydedilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, ev hayvanı sahiplerinin, hayvanlarını en geç 31 Aralık tarihine kadar kimliklendirerek 'Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'nde (PETVET) kayıt altına aldırmaları gerektiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ev hayvanlarının kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması çalışmalarına ilişkin,

 "1 Ocak 2021'den bugüne kadar 950 bin 813 ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alındı.

'5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu' ve 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik' gereği, ev hayvanı sahiplerinin, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar kimliklendirerek PETVET’te kayıt altına aldırmaları gerekmektedir.

PETVET’e hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydedilmektedir.

Ayrıca aşı, sahip değişikliği, kayıp ve hayvana yapılan operasyon bilgileri de kaydedilebilmektedir" denildi. 

'ULUSLARARASI EV HAYVANI PASAPORTU DÜZENLENİYOR'

Düzenlemeyle ev hayvanı sahiplerinin; kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri il/ilçe müdürlüklerine bildirmekle yükümlü tutulduğu belirtilerek, "1 Ocak 2021'den bu yana 543 bin 846 kedi, 406 bin 951 köpek ve 16 gelincik olmak üzere toplam 950 bin 813 adet ev hayvanı kayıt altına alınmıştır. Sürenin daralması, yoğunluk yaşanması veya değişik sebeplerle karşılaşılan güçlükler nedeniyle mikroçip uygulamasında ve kayıt işlemlerinde karşılaşılabilecek güçlüklerin aşılabilmesi için ev hayvanı sahipleri 31 Aralık tarihine kadar il/ilçe müdürlüklerimize beyanname ile müracaat etmeleri halinde, mikroçip uygulaması ve kayıt işlemi takip eden süreçte herhangi bir cezai işlem uygulanmadan tamamlanabilecektir. 6 aylık yaşa kadar sahipli ev hayvanları takip eden süreçte de kayıt altına alınabilecektir. Ev hayvanlarının kayıtları sırasında aynı zamanda uluslararası standartlarda 'Ev Hayvanı Pasaportu' düzenlenmektedir. Pasaportların kaybolması, çalınması veya imhası halinde en geç 60 gün içinde il/ilçe müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Bu durumda yeniden pasaport düzenlenebilmektedir" ifadelerine yer verildi. 

'EV HAYVANININ ÖLÜMÜ, TAŞINMASI VE SOKAKTAN HAYVAN SAHİPLENME'

Sahipli ev hayvanlarının ölümü halinde 30 gün içerisinde il/ilçe müdürlüklerine bildirilmesi ve hayvanların pasaportları teslim edilerek sistemden düşülmesi gerektiği kaydedilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 

"Ev hayvanlarının sahip değişikliği işlemi için 'Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi' ile 60 gün içerisinde hayvanın yeni sahibinin, il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederek veri tabanı ve pasaportuna sahip değişikliğinin işlenmesi gerekmektedir. Ev hayvanının yolcu beraberinde ya da ticari olarak yurt dışına çıkışında mikroçipinin uygulanmış, pasaportunun düzenlenmiş ve PETVET'e kaydedilmiş olması gerekmektedir. Ev hayvanlarının yurt içi nakillerinde pasaportlarının bulundurulması zorunludur. Pasaportu bulunmayan ev hayvanı sahibine idari yaptırım uygulanacaktır. '5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu' gereği, sahipsiz hayvanların yerel yönetimler tarafından kimliklendirilmesi gerekmektedir. Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanlar herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadan kayıt altına alınabilecektir. Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanların kimliklendirme işlemi yapılmamışsa, hayvan barınaklarına başvuru yapılarak 'Sahiplendirme Belgesi' ile kimliklendirilmesi sağlanacak, herhangi bir ceza uygulanmadan il/ilçe müdürlükleri tarafından PETVET'e kaydedilebilecektir. Sahipsiz hayvanların veteriner hekimler tarafından yapılacak tedavilerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EVDE KEDİ KÖPEK BAKMAK 2 yıl önce

bartında hayvanları akşam yada sabah saatleri dışarı ihtiyaçlarını gidermek için çıkartıyorlar sokaklar hayvan pislikleriyle dolu kaldırımlar keza yine aynı. hayvan sahipleri hayvan bakabilme kültürüne daha erişememişler. madem bakıyorsun cebine eldiven ve poşet alıp yere pislediğinde o pisliği alıp potete koyup çöpe kadar atacaksın. böyle yapamayacaksan evcil hayvana bakma. daha kendine bakmaktan yoksunsun ve hayvanın sorumluluğundan muzdaripsin. zabıta bekçi polis lütfen göreve şehrin huzurunu bozan bu görüntülerden ve buna sebebiyet verenler ya bilinçlendirilsin yada ceza ile bilinçlendirilsin. ayrıca bartın belediyesinin yol süpürme ekibi bu hayvan pisliklerini neden temizlemiyor sahipleri zaten malum peki siz neden. acil cevap ve yaptırım.