Bartın'da Devlet - Halk El Ele

Dün akşam saatlerinden itibaren yapılmak istenen darbe girişimine karşı Bartın Cumhuriyet Meydanında toplanan vatandaşlarla birlikte olan Bartın Valisi Nusret Dirim sosyal medya aracılığıyla bir açıklama yaptı. Vali Dirim yaptığı açıklamada; "Milletini, Meclisini, Cumhurbaşkanlığını bombalayanlar, silah sıkanlar Türk milletin askeri asla olmalılar, olamazlar. Demokrasisine, Cumhurbaşkanımıza, Hükümetine, ülkesine sahip çıkıp darbeye engel olan tüm güvenlik güçlerimize,milletimize sonsuz teşekkürler." dedi.

Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç vatandaşları Bartın Cumhuriyet meydanına çağırarak; " Türkiye'mize ve Milli İradeye kasteden ÇAPULCULARA aman vermeyeceğiz. Türkiye ne zaman başını kaldırmaya kalksa HAİN'ler devreye giriyor." dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da yaptığı açıklamada; "Demokrasiyi askıya alma, millet iradesini yok sayma teşebbüsünün ülkemize yapılacak büyük bir hata olacağı açık ve meydandadır. Türkiye yakın tarihinde defalarca askeri darbe girişim ve tecrübesini yaşamıştır. Türk milleti her seferinde darbelerin yıkım ve acı sonuçlarına muhatap kalmıştır. Demokrasiden taviz istikbal ve istiklalden kopuş demektir. Bizler her türlü demokrasi dışı arayışa karşıyız. Milli birlik ve bütünlüğümüzü sabote edecek her türlü müdahaleye milletçe mesafeli durmamız şarttır ve tarihi bir sorumluluktur. Nitekim hiçbir kalkışma kabul edilemeyecektir. Milletimizin sağduyulu olması, soğukkanlı hareket etmesi önemlidir. Milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü de yetmeyecektir." dedi.

Rektör Kaplan: “Darbe Girişimine Karşı Tek Yürek Olalım”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, darbe kalkışmasına karşı tepki göstermek amacıyla toplanan vatandaşlara seslenerek, herkesi demokrasiye karşı kenetlenmeye davet etti. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, halkı darbeye karşı meydanlarda toplanmaya ve yaşananlar karşısında tek yürek olmaya davet etti. Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalığa seslenen Rektör Kaplan, darbe girişimi ile hedefin meşru iktidarı yıkmak ve millet iradesine ipotek koymak olduğunu söyledi. Rektör Kaplan, “Burada bugün gördük ki Bartın Meydanı; Bartın halkı, hemşerilerimiz, öğrencilerimiz, kardeşlerimiz, işçimiz, köylümüz hepsi tek yürek oldu. Milletimiz, cuntacılara fırsat vermeyeceğini bir kez daha gösterdi. Bugün ülkemizi dünyada dik olarak onurla temsil eden, meclisimiz var, hükümetimiz var. Biz buna sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz.” dedi. Ayrıca Bartın Üniversitesi binlerce öğrencisine attığı toplu mesajla darbeye karşı tepki göstermeye davet etti.

DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE HER TÜRLÜ DARBENİN KAŞISINDAYIZ
  
Türk Eğitim-sen ve Türkiye Kamu -Sen Bartın İl Başkanı Sezai Hangişi'nin basın açıklaması:

15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilen ve hiç kimsenin onaylamayacağı acı olaylara neden olan darbe girişimini gerçekleştirenleri ve buna destek veren tüm güçleri kınıyoruz.  Türkiye Kamu-Sen olarak hiçbir gücün milletin kararının üstünde olmadığını, seçimle gelen iktidarların yine seçimle gitmesinin demokrasi anlayışımızın temelini oluşturduğunu bir kez daha kuvvetle vurguluyoruz.   Askerimizin polisimize, polisimizin askerimize namlu doğrulttuğu, kendi uçaklarımızın demokrasimizin ve devletimizin kalesi olan Meclisimizi bombaladığı, sokaktaki vatandaşlarımızın üzerine mermiler yağdırıldığı ve yüzlerce can kaybının yaşandığı bu alçakça girişim, Türk tarihine başka bir kara leke olarak geçecektir.
 
Bütün bu olumsuz şartlar içinde tek tesellimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının büyük çoğunluğunun demokrasiden yana tavır alması ve soğukkanlı tutumu sayesinde olayların daha fazla büyüyerek bir iç çatışmaya dönüşmeden önlenmiş, demokratik rejimimizin kesintiye uğramadan yoluna devam edebilmiş olmasıdır.  Bu noktada milletimiz nezdinde son derece saygın ve mümtaz bir yeri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kurumsal anlamda toplum vicdanında yara almaması, devletimizin kurum ve kuruluşlarıyla eş güdüm içinde faaliyetlerini sürdürmesi ve toplumsal bir bölünme yaşanmaması için gerekli tedbirlerin tez elden hayata geçirilmesi zorunluluğu göz ardı edilmemelidir. Bilhassa devlet içinde asker, polis çekişmesinin baş göstermesi; dört bir yandan iç ve dış düşmanlarla kuşatıldığımız bu tarihi süreçte devlet işleyişimizi zaafa uğratacak en büyük tehlike olacaktır.
 
Özellikle uzun zamandan beri Konfederasyon olarak eleştirilerimizin de odak noktasını teşkil eden ülke içinde yaratılan kutuplaşmanın, ayrıcalıklı kesim yaratma çabalarının, hukukun üstünlüğü ilkesinin sekteye uğratılması girişimlerinin bir an önce son bulması ve yaşanan bu olayların, anti demokratik yaklaşımlar için bir gerekçe olarak kullanılmaması, en büyük arzumuzdur.  Türk milleti 15 Temmuz günü büyük ve acı bir demokrasi sınavından başarıyla geçmiş, bundan önce yaşanan darbelerin aksine, rejimine ve devletine sahip çıkmıştır. Bu noktada büyük Türk milletinin ortaya koyduğu feraset ve cesaret de her türlü övgüye layıktır.
 
Türkiye Kamu-Sen olarak; 28 Şubat sürecinde ve 27 Nisan post modern darbe girişiminde olduğu gibi nereden ve kimden gelirse gelsin, nereye ve kime karşı yapılırsa yapılsın demokrasi dışı her türlü girişimin sonuna kadar karşısında, Türk milletinin ve devletinin yanında yer almaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyor, çatışmalarda şehit olan güvenlik görevlileri ve hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.  Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın, Türk milletine ve Türk demokrasisine büyük geçmiş olsun.

Bartın Üniversitesi’nden Darbe Girişimine Tepki

Bartın Üniversitesi Senatosu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine tepki göstererek, bir kınama yayımladı. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, darbe girişimi ile devletin, milletin, tarihimizin ve geleceğimizin hedef alındığını söyledi. Rektör Kaplan, darbe girişimini şiddetle kınadıklarını belirterek “Yüce milletimizin iradesine karşı düzenlenen darbe girişimi başarıya ulaşamayacaktır. Ülkemizin geleceğini hedef alan bu menfur girişimler tarihe kara bir leke olarak geçecek, milletimiz darbecileri dün olduğu gibi bugünde affetmeyecektir. Şimdi milletçe karşı karşıya kaldığımız darbe girişimi karşısında herkesi tek yürek olmaya davet ediyoruz. Bugün devletimize, milletimize, tarihimize ve geleceğimize sahip çıkma günüdür.” dedi. Rektör Kaplan, menfur kalkışmada şehit düşen güvenlik görevlilerimiz ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.