Öne Çıkanlar Cemal Akın Bartınspor Kozcağız Bartın Belediyesi iftar Bolu Karabük Hasankadı

Bartın'da Suya 24 Kuruş İndirim

Bartın'da Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısında su faturalarında %8 olan KDV'nin %1'e indirilmesine karar verildi. Kararla Bartın kent merkezinde ton başına 0.24 TL’lik indirim yapıldı.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, su faturalarında KDV indirimi konusuyla ilgili Belediye Meclis Üyelerine bilgi verdi.

Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısı’nda gerçekleştirdiği konuşmasında Başkan Akın, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatına istinaden ve ayrıca Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Olan Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik yapılmasına dair Resmi Gazetede yayımlanan 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda su faturalarında KDV oranın 24 Şubat’ta yüzde 1’e indirildiğini söyleyerek,  24 Şubat’tan buyana Bartınlıların indirimli su kullandığının müjdesini verdi.

Kent Merkezinde Ton Başına 0.24 TL’lik İndirim

Alınan bu KDV İndirimi sonrası kent merkezinde meskenlerde 1.kademe(0-30m3) 5.16 TL’den 4.92 TL’ye, 2.kademe(30m3 ve üstü) 8.67 TL’den 8.25 TL’ye indirildi. Bu doğrultuda kent merkezinde ton başına 0.24 TL’lik indirim yapılmış oldu.

İnkum’da Ton Başına 0.49 TL’lik İndirim Yapıldı

İnkum’da ise meskenlerde 1.kademe 10.08 TL’den 9.59 TL’ye, 2.kademe11.48 TL’den 10.92 TL’ye indirilmiş oldu. Bu doğrultuda İnkum’da da ton başına 0.49 TL’lik bir indirim yapıldı.

“Hayırlı Olmasını Diliyorum”

Başkan Akın; “Gıdada yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesinin ardından aynı adım su için de atıldı. Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 5189 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte, Belediyemiz talimatım doğrultusunda zaman kaybetmeden uygulamayı devreye aldı. Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte su fiyatlarında yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı mesken, ticarethane, resmi daire ve inşaatlarda 24 Şubat’tan itibaren yüzde 1 olarak uygulanacak. Suyu en ekonomik şekilde kullanan vatandaşlarımız yaptığımız bu KDV indirimiyle birlikte bu ay ve sonraki aylarda daha düşük su faturası ödeyecek. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BELEDİYE MECLİSİ’NDE 9 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Bartın Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısı Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında yapılan toplantıda toplam 9 gündem maddesi görüşüldü. 8 gündem maddesiyle başlayan toplantıya 1 gündem maddesi ilave edildi. Meclis Toplantı gündeminde 3 yeni konu bulunurken, 6 madde ise Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen konuları içerdi. Gündemde yer alan 3 yeni konu ise ilgili komisyonlara gönderildi. Yeni gündem maddelerinin görüşülmesinin akabinde de komisyonlardan gelen 6 madde değerlendirilerek, kabul edildi.

2 Madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na Havale Edildi

Gündemin birinci maddesinde yer alan mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Demirciler Mahallesi, tapuda 1968 ada, 8 numaralı parselin satış talebi ve gündemin ikinci maddesinde yer alan Şiremirtabaklar Köyü, tapuda 221 ada, 2 parsel nolu taşınmazın bulunduğu alandaki otopark alanı içerisinde trafo yeri ayrılmasına ilişkin olarak hazırlanan Nazım ve Uygulama imar planı değişikliği talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

6 Madde Kabul Edildi

Gündemin üçüncü maddesinde yer alan Mahalle ve Sokak İsimleri Tespit Komisyonuna havale edilen, ilimiz Merkez Orduyeri Mahallesinde bulunan mevcut imar yoluna sokak ismi verilmesi talebi, gündemin dördüncü maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 386 ada, 23 numaralı parselin satış talebi, gündemin beşinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 388 ada, 35 numaralı parselin satış talebi, gündemin altıncı maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 653 ada, 105 numaralı parselin satış talebi, gündemin yedinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 650 ada, 9 numaralı parselin satış talebi ve gündemin sekizinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kutlubeytabaklar Köyü, tapuda 124 ada, 24 parsel no.lu taşınmaz üzerinde 112 Acil Sağlık İstasyonu yapılması için Nazım ve Uygulama imar planı değişikliği talebi kabul edildi.

Gündeme Sonradan İlave Edilen Madde Komisyona Gönderildi

Gündeme sonradan ilave edilen gündemdim 9.maddesinde yer alan mülküyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan Kırtepe Mahallesi tapuda 145 ada, 54 numaralı parselin satış talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Son olarak da Bartın Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısının 7 Nisan Perşembe günü saat 16.00’da yapılması karara bağlanarak, toplantı sonlandırıldı.

“Şehrimize Hizmet Etmek İçin Çalışıyoruz”

Toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Cemal Akın; “Bartın Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantımızı Belediye Meclis Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Belediye personelimizle, halkımızla, Belediye Başkan Yardımcılarımızla ve Belediye Meclis Üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz toplantımızın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.