Öne Çıkanlar Termik Santral Ulus Bölgesel Amatör Lig ÇED Yılmaz Tunç Filyos Çayı Orhan Kırşanlı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Bartın, Karabük ve Zonguldak'a Örnek Oluyor

Bartın İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantılarına Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında başladı.

2018 yılı Ağustos ayı Meclisimiz Çarşamba günü saat 15:00’ da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney, Sefai Dikyurt, Murat Erfındık, Recep Regaip Bayraktar, Şevket Aydıroğlu, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça’nın katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi 2018 yılı hedefleri ile ilgili değerlendirme yapan Başkan Dursun, öncelikle il genel meclisimizin uzun süren çalışmalar sonucunda hazırladığı 2018 mali yılı çalışma ve yatırım programı bütçesinin 43.600.000 TL. olarak belirlendiğini, bu rakamın %45 gibi önemli bir oranının yatırımlara ayrılmış olmasının Bartın il özel idaremizi diğer bir çok özel idarelerden farklı kıldığını söyledi. Dursun bu konudaki söylemlerini eyleme dönüştürmek için her zaman kararlı adımlarla yola devam ettiklerini belirterek bu icraatlarının en güzel örneğini son dönemde özel idare bünyesinde kurdukları beton santrali ile kilit parke tesisini bir yıl gibi kısa bir sürede üretime alarak 51 özel idare arasında yine bir ilki başarmanın onurunu yaşadıklarını belirtti.

Yapımı tamamlanan parke ve beton santralimiz ile kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımdaki standartlarının yükseltileceğini söyleyen Dursun, özellikle kurdukları yeni tesis ile köylerimizin ana gurup yollarında yapımına başladıkları kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolların halkın hizmetine sunduklarını belirterek aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerin içerisinde modernleştirme çalışmalarını hızlıca tamamlamaya devam edileceğini açıkladı. Ayrıca yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsediklerini ifade eden Başkan, diğer projeler de olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynakları ile hayata geçirdiklerini belirterek özel idaremizi borç batağına düşürmeden yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz dedi . Bartın il özel idaresi ve il genel meclisinin hayata geçirdiği yeniliklerin özellikle komşu illerimiz arasında yer alan Karabük ve Zonguldak tarafından da yakından takip edildiğini söyleyerek Cuma günü Karabük İl Genel Meclis Üyelerinin ve teknik personellerinin özel idaremizin Topalali Şantiyesindeki Tesise teknik ziyarette bulunacaklarını, aynı gün devam eden uygulamayı da kendilerine göstereceklerini, devamında Zonguldak ekibinin de ilerleyen günlerde hem tesisi hem de uygulamayı görmek üzere Bartın'a geleceklerini söyledi.

Başkan Dursun, son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarının %80 lere varan artışının sıcak asfalt maliyetlerini fazlasıyla yükselttiğini, o nedenle her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yolların sıcak asfalta oranla %60 oranında çok daha ekonomik maliyetlerle yapıldığını açıkladı. Böylesine önemli tesisin idaremiz bünyesinde kurulmasına destek veren Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'a, il genel meclis üyelerimize ve idaremiz yöneticilerine yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tesisten üretilecek yolların kırsalda yaşayan tüm hemşerilerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum, dedi.

Devamında 2018 yılı içerisinde yapılacak olan yol çalışmalarını rakamsal olarak paylaşan Başkan Dursun şunları ifade etti: 85 kilometreye varan standardı yüksek yolun büyük bir bölümünün kuru beton uygulaması olarak devam edeceğini, 11.5 km sathi kaplama ve 30 km kilitli parke ile yol düzenlemesinin yapılacağını, 6 km stabilize, 16 km de yeni yol açma çalışmalarının yıl içerisinde süratle devam edeceğini söyledi. 2018 yılının bir başka önemli yatırımının da eğitim yatırımları olacağını belirterek Milli Eğitim Bakanlığınca ilimize son 12 yılda yaklaşık 41 adet modern eğitim yuvası yapıldığını, bu çalışmalara yerelden de destek verilmesinin son derece önemli olduğunu söyleyerek il genel meclisi olarak eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdiklerini belirtti. O nedenle 2018 programları arasında Anaokulu olmayan Kurucaşile, Kozcağız ve Merkez Kutlubey Üniversite Kampüsü olmak üzere toplam 3 adet anaokulunun programlarda yer aldığını açıkladı. Yine merkezde lise öğrencilerimizin büyük bir özlemle bekledikleri 2 adet kapalı spor salonlarının yapılacağını, bunun yanı sıra ilköğretim okullarımızın bahçelerinin uygun olan alanlarında spor sahalarının düzenleneceğini ifade etti. İlimize modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında büyük emeği olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere yine Sayın Valimiz Nusret Dirim’e ve Meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz dedi.

Diğer hizmetlerimiz ile ilgili de Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde köylerde kurulumuna büyük önem verdiğimiz çocuk oyun gurupları ile yolcu bekleme duraklarının sayılarının artırılarak bu hizmetten tüm köylerimizin ve mahallelerimizin istifade etmelerini önemsediklerini belirtti. Bu kapsamda 2018 yılı programlarıyla 135 köyümüzün mahallerine yolcu bekleme durağı, 17 adet çocuk oyun guruplarının kurulumunu gerçekleştirdiklerini söyledi. 2018 yılı sonu itibarıyla 480 noktada yolcu bekleme durağı ile 217 noktada çocuk oyun guruplarının kurulumunu tamamladıklarını söyledi. Ayrıca özel idarenin imar ve çevreyle ilgili görev ve sorumluluk alanının il deki 8 belediyenin 8 kat büyüklüğündeki bir alanda sürdürüldüğünü bu kapsamda özellikle çevre temizliğinin köylerdeki evsel atıkların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki etmeden mahalinden alınmasıyla ilgili son dönemde önemli ölçüde iyileştirmeler yaptıklarını, 2018 programlarında 300 adet konteynır ile 1 adet çöp nakil araçlarının alımlarını gerçekleştirerek kırsalda yürütülen bu önemli hizmeti daha kaliteli hale getirdiklerini ifade etti. Yine aynı çerçevede 10 köyde alt yapı kanalizasyon çalışmalarına başlandığını 2018 programlarında yer alan içme suyu projelerinin de süratle yapımına devam edildiğini söyledi.

Yine bir başka önemli çalışmalarımız arasında yer alan imar çalışmalarının öncelikle Deniz turizmine uygun olan köylerde kesintisiz bir şekilde devam edeceğini söyleyen Dursun 2017 yılı içerisinde Büyükkızılkum sahilinde gerçekleştirilen 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planlarının tamamlandığını ve buna bağlı olarak 18 uygulamaları ile sahilin yolları ve sosyal alanlarının ortaya çıkarıldığını 18 uygulaması sonrası oluşan yeni tapularında 2018 yılı içerisinde parsel sahiplerine idaremizce teslim edileceğini belirtti. Yine 2018 yılı içerisinde Güzelcehisar sahilinde de devam edecek olan bu uygulamalarımıza yine Güzelcehisar da yapılacak olan kanalizasyon ve arıtma tesisinizde yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini devam eden bu çalışmalar ile sahillerde temiz ve geniş yaşam alanları oluşturarak Bartın'ın gerdanlığı olan sahillerinin planlı bir şekilde geliştireceklerini söyledi.

Değerlendirmenin bitiminde Başkan, 9 gündem maddesiyle başlayan ve 5 gün sürecek olan toplantıların ilk günkü birleşiminde ilk üç gündem maddesinin köy yerleşik alan civarı ve sınırlarının tespiti ile ilgili Komisyon Raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını, sırasıyla Kurucaşile İlçemizin Demirci, Hacıköy ve İlyasgeçidi Köylerinin planlarının onaylanmasının Meclisin işarı oylarına sunulacağını belirtti.

Başkan Dursun, diğer gündem maddelerine de değinerek 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programlarının yer aldığını açıkladı. Köy yollarının bakım ve onarım işlerinin projelerle gerçekleştirileceğini, Emniyet Müdürlüğümüze 2 adet 2018 model binek araç alımı projesinin ek çalışma programları kapsamında değerlendirileceğini açıkladı. İlgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun Meclis Başkanlığına ulaştığını söyledi.

Bunun yanı sıra İdaremizce Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına (BAKKA) sunulmak üzere hazırlanan ‘Bartın'da Alternatif Turizm Geliştirme ve Destekleme Merkezi Kurulması' ile ‘Uluslararası Tematik Turizmin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi' Projelerinin 2018 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması talep edilmiş, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sanayi Ticaret ve Turizm Komisyonunda söz konusu projeler değerlendirilmiştir.

Her gündem maddesinin ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken Dursun, 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programında bulunan ve Meclisçe ilave edilen Ek Projelerin Bartın için önemli olduğunu ve programa alınan projelerin de yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan Dursun; 2018-Ağustos ayında alınacak kararların Bartın’ımıza hayırlı olmasını dileyerek, Meclis çalışmalarına katkı veren tüm Meclis üyelerine, İdaremize teşekkür ediyorum dedi.

Bir sonraki Meclisin Perşembe günü saat 15:00 da yapılacağını belirterek Birleşime son verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.