Meclis Gündemi Güzelcehisar ve TOKİ Köprüsü

Bartın İl Genel Meclisi, 20 gündem maddeli Ağustos Ayı toplantılarına Başkan Kenan Dursun başkanlığında başladı.

İlgili Foto Galeriye Git

2017 yılı Ağustos ayı Meclisi Salı günü saat 15:00’ da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney, Yusuf Ziya Aldatmaz, Murat Erfındık, Recep Regaip Bayraktar, Savaş Buyurman, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça’nın katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

20 gündem maddesiyle başlayan ve 5 gün sürecek olan toplantıların ilk günkü birleşimi öncesinde gündemi değerlendiren Dursun şunları ifade etti: Öncelikle Haziran ayı meclis toplantılarının sona ermesiyle birlikte Temmuz ayının tatil olmasını da fırsat bilerek İdaremizin meclis salonumuzda başlatmış olduğu tadilat çalışmalarını bu ayki meclis çalışmalarına yetişmemesi nedeniyle Ağustos ayı toplantılarımızı İdaremizin Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirileceğini söyledi. Yeni meclis salonu ile ilgili güzel bir proje üzerinde yürütülen imalat çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü ve bu kapsamda planlı yürütülen çalışmalarla salonumuzun Eylül ayı meclis çalışmalarına yetiştirileceğini belirtti.

Meclisin tatil dönemini de değerlendiren Dursun, 5302 sayılı Özel İdare Kanunu gereği meclisin bir yıllık çalışma süresi içerisinde 1 ayı tatil olarak tamamlamasının zorunlu olması nedeniyle Haziran ayı toplantı döneminde meclisimizin Temmuz ayı toplantı dönemini tatil ayı olarak karar aldığını ve meclis çalışmalarına yasa gereği 1 ay ara verildiğini belirterek her ay yoğun bir gündemle çalışan meclisin verilen bu arayı bir nefeslenme ve dinlenme ayı olarak görmekle birlikte yine geçmişin ve geleceğin muhasebesini de yapma fırsatı olarak değerlendirdiklerini belirtti. O nedenle verilen aranın Ağustos ayı toplantıları başta olmak üzere yapılacak olan tüm çalışmalara yeni bir heyecan olarak yansıyacağını söyleyen Dursun, 6 ncı dönem meclisinin geride bıraktığı 40 aylık süreye bakıldığında 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan denk bütçeleriyle hafızalarda yerini aldığını yine 2017 bütçesinin yarı yıl göstergeleri baz alındığında burada da sevindirici gelişmelerin yaşandığını, o nedenle 2017 yıl sonu hedeflerinde de önemli bir sapmanın yaşanmayacağını söyledi . 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan bütçe döneminin özel idare tarihine bu anlamda önemli bir kayıt düştüğünü belirten Dursun 40 aylık başarılarla dolu çalışma süresini gayretleriyle unutulmaz kılan tüm meclis üyelerimizi kutluyor yine bu süreçte meclis çalışmalarına katkısı olan Sayın Valilerimiz ve özel idaremizin tüm çalışanlarına da teşekkür ediyoruz dedi.

6 ncı dönem meclisinin kalan 20 aylık süre içerisinde yürüteceği çalışmalarla ilgili de açıklamalar da bulunan Dursun, artık 6 dönemin üçte ikilik bölümünün tamamlandığını kalan 20 aylık süre içerisinde yine 2 bütçe döneminin olduğunu, bunlardan ilkinin hemen 3 ay sonra 2018 yılını kapsayan bütçe çalışması olarak Meclise geleceğini söyledi. 3 bütçe dönemini başarıyla geride bırakan bu meclisin yine aynı anlayış ile yürüteceği çalışmalarla 2018 ve 2019 bütçelerinde planlayarak Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı vermeye devam edeceklerini söyledi.

Konuşmasının devamında 5. gün sürecek olan Ağustos ayı toplantılarında yine çok önemli kararların alınacağı gündemlerin yer aldığını söyleyen Dursun, 20 gündem maddesinden 10 unun komisyon süreçlerinin tamamlandığını ve bu dosyalarla ilgili komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını, o nedenle 10 dosya üzerinde yapılacak meclis görüşmeleri sonucunda karar verileceğini ve diğer 10 dosyanın meclisteki ilk görüşmelerinin yapılmasının ardından ilgili komisyonlara gönderilerek sürecin tamamlanmasının ardından Eylül meclisinde karara bağlanacağını söyledi.

TURİZMDE PLANLI ÇALIŞMALAR BARTIN’A SINIF ATLATACAK

Devamında Başkan Dursun, komisyon süreci tamamlanan en önemli gündem maddesi olan gündemin 1. maddesinde yer alan Güzelcehisar Lav Sütunlarının Rekreasyon Ve Peyzaj Uygulama Projesinin 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınması ile ilgili dosya üzerinde açıklamalarda bulundu.

Güzelcehisar sahilinin denize girilebilir plaj özelliğinin yanında arkeolojik sit ile doğal siti içerisinde barındıran tarihi surları ve lav sütunlarına sahip en önemli plajlarından birisi olduğunu, bu kadar güzelliği içerisinde barındıran bir sahilin uzun yıllar planlı bir şekilde insanlığın hizmetine sunulmasının önemli bir eksiklik olarak gördüklerini belirtti. Başkan Dursun iki binli yılların ortasına gelindiğinde doğa harikası bu sahilin plansızlık nedeniyle çarpık yapılarla doldurulmaya başlanmasıyla kötü bir görünüme büründüğünü, o nedenle o dönem meclisimizde aldığımız radikal kararla uygunsuz ve izinsiz yapılan tüm yapıların plajdan temizlendiğini ve bu müdahalenin ardından yine 2010 yılında 5. Dönem meclisinde alınan karar ile birlikte içerisinde doğal ve arkeolojik sit olan sahilimizin Koruma Amaçlı İmar Planını da onaylayarak ilgili kurulların onayına hazır hale getirdiklerini söyledi. Devamında ne var ki sit ile ilgili karar verici kurulların plan üzerinde yaşadıkları gel gitler ve bu kurullardaki işlerin zorluklarla yürümesi nedeniyle 2010 yılında başlayan plan çalışmalarının 2017 yılında onaylanıp sonuçlanması burada yapılacak olan çalışmaları 7 yıl geciktirdiğini ama her şeye rağmen artık Güzelcehisar sahilinin gecikmeli de olsa artık tarihi kalesi doğal siteleri ve lav sütunlarını da içerisinde barındıran koruma amaçlı plana kavuştuğunu söyledi. Artık Güzelcehisarın da mevcut plan ile gelişeceğini o nedenle bu gün bu plana uygun olarak milyonlarca yıllık lav sütunlarını insanlığın görüp buradaki tarihi anlamasına vesile olacak bir projenin plana uygun bir şekilde hazırlandığını bu projede sahilden denize doğru lav sütunlarına yapılacak yürüyüş iskelesinin yanında festival alanı ile yine seyir terasınında yapılacağını açıkladı. Buna bağlı olarak plan üzerinde belirlenen tüm yolların ve sosyal alanlarında aynı şekilde yürütüleceğini söyledi. Kültür Müdürlüğü ve Üniversitenin de projeye katkılarının olduğunu ve özel idarenin ise proje maliyetinin % 40 ını finans edeceğini diğer %60 lık kısmının ise Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın hibe olarak destekleyeceğini o nedenle bu önemli projeye destek veren Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’ a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz diyerek Meclisimizinde uygun görmesi halinde projenin hayata geçirileceğini söyledi.

6. dönem meclis çalışmalarında turizmin gelişmesi adına çok önemli ve bir o kadarda radikal sayılabilecek kararların alındığını söyleyen Dursun, bu kapsamda Bartın’ın gerdanlığı olarak nitelendirilen plajların arasında yer alan Mugada, Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar sahillerinde önemli düzenlemelerin yapıldığını bu kapsamda il genel meclisinde alınan kararlar ile özellikle Mugada sahilinde ve diğer sahillerin tamamında kaçak ve uygunsuz yapılaşmanın engellendiğini, akabinde Mugada sahilinde yapılan uygulama imar planları dahilinde yürütülen 18.madde uygulamaları ile de 34 hektarlık bir alanın yolları ve yeşil alanları ile güne birlikçilerin kullanacağı tüm sosyal alanları içerisine alan ve bu alanların terkini de sağlayan yepyeni bir plan ile Mugada’nın geliştiğini söyledi. Yine hazırlanan plan dahilinde Mugada plajı ile Hatipler Plajlarını birbirine bağlayacak olan 960 metrelik sahil yolunda artık sona yaklaşıldığını da ifade eden Dursun, bu yolun açılmasıyla her iki plajın bir birine entegre edilecek olmasının Mugada plajındaki sıkışıklığı çözeceği gibi Hatipler Plajına büyük bir hareketlilik getireceğini ve oradaki gelişmeyide hızlandıracağını söyledi. Özellikle sahil köylerini ve plajlarını içerisine alan ve bu kapsamda 2012 yılında başlayan haklı mücadelenin meclisimizin ortaya koyacağı kararlılıkla Büyükkızılkum, Hatipler ve diğer plajlarında da sürdürülerek Bartın’ın gerdanlığı diye nitelendirilen sahillerinin planlı bir şekilde gelişmesini sağlamak her birimizin boynunun borcudur dedi .

5 ADET KÖY YERLEŞIK ALAN TESPİTİ GERÇEKLEŞECEK.

Sırasıyla Konak, Döngeller, Doğan, Çubuklu, Dibektaş Köylerinin Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosyaların İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporlarının görüşülerek karara bağlanacağını, vatandaşlarımızın müracaatı üzerine değişiklik talep edilen imar planlarını da konu alan dosyaların karara bağlanacağını söyledi.

ABDİPAŞA TEMEL EĞİTİM OKULU YAPIM PROJESİ İMAM HATİP ORTAOKULU DÖNÜŞÜYÖR.

Gündemin 10’uncu maddesiyle ilgili de açıklama yapan Başkan Dursun, 2017 yılı çalışma ve yatırım programına il genel meclisi kararıyla alınan Abdipaşa Temel Eğitim Ortaokulunun Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bakanlığın burada geçen zaman içerisinde ihtiyaç değişikliği öngörerek Bakanlık Yatırım Programında yapılan revize ile mevcut projenin İmam Hatip Ortaokulu Yapım İşi olarak Bakanlık Yatırım Programına alındığını, o nedenle il genel meclisinde yapılacak görüşmelerle projenin Bakanlık Programına uygun hale getirilerek İmam Hatip Ortaokulu olarak 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınacağını söyledi. Ayrıca Başkan İl Genel Meclisi olarak özellikle eğitim yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyleyerek Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’ unda gayretleriyle modern eğitim yuvalarının sayılarını artırmaya devam edeceklerini, o nedenle İlimizin ve eğitimimizin gelişmesine olan katkılarından ve desteklerinden dolayı Vekilimize şahsım ve Bartın halkı adına bir kez daha teşekkür ediyoruz dedi.

Sözlerinin sonunda Başkan Dursun, 1. Gündem maddesinde yer alan Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesinin 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınması ile ilgili dosyanın Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu ile Sanayi Ticaret ve Turizm Komisyonu Raporları doğrultusunda Meclisimizin oy birliği ile programa alındığını söyledi.

Devamında sırasıyla Konak, Döngeller, Doğan, Çubuklu, Dibektaş Köyleri Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosyaların İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporları doğrultusunda planların Meclisimizin oy birliği ile onaylandığını söyleyerek Ağustos ayı Meclis gündemindeki dosyaların önemine bir kez daha vurgu yaptı ve bir sonraki Birleşimin Çok Amaçlı Salonda saat 15:00 da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Meclis gündeminin 20.maddesinde bulunan Toki-2 Köprüsü, Bağlantı Yolu Zemin Etüt ve Yapım Projelerinin 2017 Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması ile ilgili dosyanın gündeme gelmesi bekleniyor.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.