Vatandaş Lehine Karar Çıkmadı

BAŞKAN SERVİSLERİN KALKMASI KONUSUNDA FİRMALARLA AÇIKLAMA YAPTI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın'da otobüs firmalarının yetkileriyle birlikte, firmaların ortak almış olduğu karar neticesinde Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne yolcu taşıma hizmeti veren servislerin kaldırılmasıyla ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Belediye Başkanı Cemal Akın ve firma yetkilileriyle birlikte, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, MHP İl Başkanı Sezai Bilgin, Bartın Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Taner Bilal ve Zabıta Müdürü Mustafa Ala yer aldı.

Belediye Başkanı Cemal Akın toplantıda firmaların aldıkları ortak karar neticesinde vatandaşlar mağdur olamasın diye belediye olarak halk otobüslerini devreye sokup gerekeni yaptıklarını belirterek fakat firma servislerinin en azından merkezle otogar arasında yolcu taşımasını arzu ettiklerini söyledi.

Firmalar ise Başkan Akın’ın bu teklifine zarar ettikleri gerekçesiyle ve halkın firmalardan merkeze kadar değil mahallelerine kadar ulaşım talebi olduğunu vurgulayarak olumlu bakmadıklarını ifade etti.

CEMAL AKIN „SERVİSLERİN KALKMASI FİRMALARIN KARARDIR“

Akın, “Uzun zamandan beri çeşitli şekilde basına yansıyan, daha sonra zaman içerisinde firma yetkililerinin gerekli beyanatı vermesine rağmen yine etrafta yansıtılan meseleler var. Bu da şehirler arası seyahat yapan firmalarımızın servisleri kaldırması dolayısıyladır. Onlar bizlere yaptıkları açıklamada he ay çok büyük zararlar ettikleridir. Bunun servislerle evlere kadar gidilmesinden kaynaklandığını ve bunu yapmak istemediklerini ifade ettiler. Bir tarih koydular.

BELEDİYE OLARAK VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

Bizde halkı mağdur etmemek adına Bartın’da halk otobüslerimizle günde 107 sefer koyarak bunu 15 dk arayla 10 dk arayla, otobüslerin gelme sürelerine göre ve gece 12’den sabah 6 ya kadar da ring seferleri yaptırarak rahatlatmaya çalıştık. Biz sadece firmaların bu kararı dolayısıyla vatandaşlarımız mağdur olmasın diye Belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Halk otobüsleri ile,. Metro, Lüks Bartın, Has Bartın, Ulusoy Özemniyet, Savaş, Kamil Koç turizm firmaları şehir içi servislerini kaldırmak istediklerini ifade ettiler. Biz belediye olarak olumlu bir cevap vermedik. Ama onlar araçlarını kaldırdılar. Bu yetkileri var. Benim arzum en azından Bartın merkezine kadar gelmeleridir. Kemerköprü Yalı mevkii gibi noktalara bir iki servisle gelebilirler diye düşünüyoruz. Tabi onlar özel şirketler. Bizim meselemiz ise halkı rahatlatmak. Bunun için halk otobüsleriyle harekete geçtik. Bu ara başka bir şey konuşulmaya başlandı. Belediye halk otobüslerine rant sağlamak için bunu yaptı denildi. Sayın arkadaşlar ben bu toplantıyı yapma arzusunda değildim aslında. Biz seçimden evvelki dönemimizde 10 tane otobüs alma kararı aldık. Bunun 5 tanesini 2012’de aldık. ikinci bir üniversite açılıyor iki kampüs ve şehir merkezi hatları arasında ulaşım sağlansın diye yazı geldi. Bu yazı hem geçen sene hem de 2014 yılında Rektörlük vasıtasıyla geldi. Diyor ki öğrencilerimizi mağdur etmeyin. Konu trafik komisyonuna gitti. Alt komisyona Zabıta Müdürü’müz ve Yardımcım Hüseyin bey katıldı. Ve karar alındı. Terminalden Ağdacı Mahallemizdeki kampüse, oradan Kutlubey Yazıcılar’daki kampüse oradan da Bartın Merkeze ulaşım sağlanması istendi. Geçen yıl 2 dk arayla otobüs kaldırdığımız halde yetiştiremedik. Bu zaman zaman basına da yansıdı. Biz bunun hazırlığını yaparken bu günkü sorun meydana çıkınca çeşitli dedikodular yayıldı.

HALK OTOBÜSLERİNE FİRMALAR KALDIRDI SİZDE GİTMEYİN Mİ DEMELİYDİK?

Yetkililer ne diyor? Biz zarar ediyoruz diyorlar. Kamil Koç 70 milyar, diğer bir firma 50 milyar dedi. Firmalara bizim bu ulaşımı koyma şansımız yok zaten sıkıntı var dedik. Fakat vatandaşta mağdur olmamalıydı. Halk otobüslerimize gitmeyin mi demeliydik.

AKTARMALI SEYAHATLERDEN ÜCRET ALINMIYOR

Ayrıca Üniversite için yaptığımız aktarma avantajımız burası içinde geçerli. Bartın’da 500 bini geçen yolcuyu bu aktarmayla bedava taşıdık Sıkıntı ortadan kalksın vatandaş aktarmalı gideceği yere tek biletle yani ilk güzergâhın ücretiyle gidebilsin diye yaptık. Terminalden şehir içine oradan da TOKİ’ye tek biletle gidiliyor. Eşya varsa almamazlık yapmayın taşıyın dedik. Mağdur etmeyin dedik. Ben her şeyden önce halkı düşüneceğim çünkü ben Bartın’ın Belediye Başkanı’yım. Biz bu şehri halkımızla beraber yönetiyoruz.

İMZA STANTLARINA İZİN VERDİK

Birileri rant diyor, birileri başka şey diyor, belediyenin üzerine gelmeye çalışıyorlar. Bu tür ifadelerle belediyeyi hırpalayamazlar. Bu hem ayıp hem yakışmıyor. Halk evleri dedi ki stant kuracağız imza toplayacağız. Bunun için izin verdik. Biz izin vermezsek kuramazlardı. Bu standı kaç kere ziyaret ettik. Bizzat gittim. Belediyenin halk otobüsünü harekete geçirmesi lazımdı. Biz bunu halkımız için yaptık. Firmalar bizimle ilgili olmadığını ve sadece kendi kararları olduğunu İki sefer ifade ettiler. İyi duyuramadılar. Biz hoparlördende ilan ettik. Anlatamadık. Dedikodu fitneyi fesatlığa da yol açmış demek ki. Şimdide firma sahibi yetkilileriyle bir toplantı yapalım açıklayalım dedik. Bu gün bunun için toplandık. Firmalar zarar ettikleri gerekçesiyle bu servisleri kendi istekleriyle kaldırmışlardır. Bizde belediye olarak vatandaşlarımız mağdur olmasın diye gerekeni yaptık. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra daha iyi olur diye düşünüyorum. Bundan sonra en azından merkeze kadar gelmelerini arzu ediyoruz“ dedi.

BAŞKAN AKIN ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Otobüs firmaları yetkilileriyle birlikte şehir içi servislerinin kaldırılması konusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunmak üzere Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gelen Başkan Akın terminal çalışanlarını ziyaret etti. Ziyarette, terminalde görevli çalışanları selamlayarak hatırlarını soran Başkan Akın ayrıca çalışanlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi. Akın konuyla ilgili açıklamasında, “Firmaların ortak kararıyla şehir içi servislerinin kaldırılması konusunda belediyemizin ilgisi bulunmamasına rağmen bu konuda oluşturulan spekülasyonlarla ilgili bir açıklama yapmak üzere Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde firma yetkilileriyle bir araya geldik. Bu açıklamanın hemen ardından ise Terminalde çalışan dostlarımızı ziyaret edip birlikte hatıra fotoğrafı çektirdik. Bartın Belediyesi olarak her zaman halkımızın menfaatleri doğrultusunda hareket etmeye ve memleketimize en güzel şekilde hizmet vermek için ne gerekirse yapmaya devam ediyoruz” dedi.

BARTIN BELEDİYESİ ESKİ DURAKLARIN YERİNE MODERN DURAKLAR YERLEŞTİRİYOR

Bartın Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler mahallelere modern cam duraklar yerleştirme çalışmalarına devam ediyor.  Ekipler son olarak Gölbucağı Mahallesi 114.Cadde, Hendekyanı Caddesi’nin Çaydüzü Mahallesi’ne bağlı bölümünde ve Bülent Ecevit Bulvarı’nın Çatmaca mevkiindeki kısmında yeni duraklar yerleştirmek üzere zemin düzenleme çalışmaları yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın daha güzel bir Bartın oluşturmak için mahalleleri modern kent mobilyalarıyla donattıklarını belirterek bu kapsamda mahallelerdeki mevcut eski ve hasarlı durakları daha güzel görünümlü cam duraklarla değiştirirken bir taraftan da yeni duraklar yerleştirdiklerini söyledi Akın açıklamasında “Daha güzel bir Bartın oluşturmak ve kentte hayatı kolaylaştırmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Daha önce vatandaşlara kolaylık sağlamak için Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri bekleme duraklarının sayısını arttırıp bu durakları bir bir numaralandırmıştık. Şimdide eski ve hoş görünmeyen durakları kaldırıp daha güzel ve modern cam duraklar yerleştiriyoruz. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan noktalara yeni duraklar yerleştirmeye de devam ediyoruz. Bu duraklarla hem mahallelerimize daha güzel bir görünüm kazandırmış oluyoruz hem de vatandaşımızın ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

AKIN’A BARTIN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ‘NDEN ZİYARET

Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ender Işıkkent Belediye Başkanı Cemal Akın’ı ziyaret etti. Başkan Akın’ın makam odasında gerçekleşen ziyarette Başkan Akın Işıkkent’e yeni eğitim öğretim döneminde atandığı Okul Müdürlüğü vazifesinin hayırlı uğurlu olması ve başarı dileklerini iletti. Akın konuşmasında „Nazik ziyaretiniz dolayısıyla teşekkür ederim. Görevinizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor başarılar diliyorum. Belediye olarak her zaman eğitime destek olduk bundan sonrada üzerimize düşen her konuda gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi istiyorum“ dedi.

BELEDİYE EKİPLERİ KALDIRIMLARDA YABANİ OT TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Bartın Belediyesi’ne bağlı Park ve Bahçeler ile Temizlik İşleri Müdürlüklerinin mahallelerde koordineli şekilde gerçekleştirdiği yabani ot biçme ve temizleme çalışmaları aralıksız şekilde sürüyor. Ekipler Mahallelerde özellikle taşıt ve yaya yollarına kadar uzanan yabani bitkileri gerek ulaşım için sorun teşkil etmeleri gerekse kötü görüntü oluşturmaları sebebiyle biçerek temizliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın yabani ot temizliği ile hem daha temiz bir çevre oluşturduklarını hem de ulaşımda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçtiklerini söyledi. Akın açıklamasında, „ Mahallelerimizdeki yeşil alanlarda ve çeşitli noktalarda hızla uzayan yabani otlar hem görüşü perdelemeleri açısından hem de görüntü kirliliği oluşturmaları açısından sorun oluşturduğu için düzenli olarak tüm cadde ve sokaklarımızda ot biçme ve temizleme çalışmaları yapıyoruz. Bu otların arasında çeşitli atıkların gizlenip mikrop üremesine de sebebiyet verdiği aşikârdır. Bu sebeple bizler sağlık ve temizlik tedbiri olarak düzenli şekilde kontrol ve temizlik yaparken vatandaşlarımızın da çöplerini ilgili kova ve konteynırlarımıza atması önem arz etmektedir. Son olarak bu çerçevede Park ve Bahçeler ile Temizlik İşleri Müdürlüklerimize bağlı ekiplerimizle Karaköy Mahallesi'ne bağlı sokaklarımızda bulunan yeşil alanlardan yaya yollarına uzanan ve kaldırımlarda çıkan yabani otları da temizledik. Çalışmalarımız ihtiyaç duyulan her noktada devam edecek“ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Cemal Akın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
başkan demiş ki 6 yıl önce

halk otobüsleri̇ne fi̇rmalar kaldirdi si̇zde gi̇tmeyi̇n mi̇ demeli̇ydi̇k? evet başkan aynen öyle yapmalıydın. yolcu gelmeyince tıpış tıpış çekeceklerdi yolcuyu terminale...

Avatar
Kerim ozmen 6 yıl önce

sen şehir içi servisibility gerçekten şehiriçi servisi gözüyle bakmadım kardaş arabasına gaz alacak parası yoktur bedava ya servis oradan oraya koştur sonuç ortada ederim firma sahiplerlerini mükemmel karar bence

Avatar
yasin 6 yıl önce

Cemal baskan secimlerde kullandigin beyaZ otobusun kira bedeli neydi ozemniyetin degilmiydi o arac

Avatar
Vatandaşı 6 yıl önce

Kim düşünür. Herkes cebini düşünüyor

Avatar
Başkan eğer samimiysen 6 yıl önce

Belediye otonüslerini kaldır oradan bak nasıl tıpış tıpış servisler geri geliyor bak gör

Avatar
Başkan bir şeyi bilmiyor 6 yıl önce

O da herkesin gerçeği bildiği gerçeğidir. Ne yaparsan yap bu yanlıştan dönülmezse sandığa gömülür. Ama yine seçimler yaklaşırken seçim vaadi olarak servisler geri gelirse yine çekilen çileler unutulur mu ? Unutulur burası türkiye

Avatar
? 6 yıl önce

zaten vatandaş hayrına bir karar çıkmasını beklemıyorduk.bu işler çocuk bezine benzer açmayınca üzerinden kalkmayınca kokusu ortaya çıkmaz.otobusculer bu kararı ne zaman almışlar?belediye hat ihalesini ne zaman yapmış ?

Avatar
bahadır eken 6 yıl önce

bartın bartın olalı böyle tiyatro görmemiştir...seçim zamanı unutulmaz inş.