Rekor Onlarda

Sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm katmanlarına benimsetilmesi ve vergide gönüllü uyumun yaygınlaştırılması amacıyla bu yıl 24. düzenlenen Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinden vergi rekortmenleri onuruna yemek ve ödül törenini yapıldı.

Öğretmenler evinde düzenlenen yemeğe, Bartın Valisi Bülent Savur, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Mehmet Sandıklı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Bartın Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Nabi Çelen, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaaddin Karsavuran, İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, TSO Başkanı İsmail Toksöz, müdürler ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen yemek öncesi Bartın Defterdarı Ali Sağlam, Bartın'ın 2012 yılı vergi rekortmenlerini açıkladı. 2012 yılının Gelir vergisi rekortmeni birincisi Muhammed Gümüştaş, Kurumlar vergisi rekortmeni ise Özağaç Orman ÜR.SAN.TİC. LDT. ŞTİ oldu. Vergisi ve Kurumlar vergisinde dereceye giren diğer isimler ise şu şekilde; Birtom Medikal Ve Sağlık HİZ.LTD.ŞTİ, Möz İnşaat TAAH.SAN.TİC.LTD.ŞTİ, Bayraktarlar İNŞ TAH. LTD.ŞTİ, Pelenkoğlu NAK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ, Abdülkadir Yükselen, Ahmet Sinan Çalışkan, Cafer Aslan, ve Hikmet Dinçtürk oldu.

Törende konuşma yapan Bartın Valisi Bülent Savur "vergi haftası nedeniyle düzenlenen yemekte bir araya gedik. Davetimize icap ettiğiniz ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Verginin ne olduğu konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmemiz gerekiyor. Devlete verdiğimiz vergiler, bu millete verilen vergilerdir. Çünkü o vergilerle tedavi oluyoruz, yollar yapılıyor, enerji üretiliyor. O vergilerle bölücü yıkıcılarla mücadele veriliyor. O vergiler sayesinde güçlü ordumuz var. Biz haraç ödemiyoruz, vergi ödüyoruz. Çünkü biz milletiz, çünkü biz devletiz. Vergi haftasının milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Vergini iyi anlaşabilmesi için bu haftanın önemini büyük olduğunu düşünüyorum. Vergi vermekte istekli davranan Bartınlı mükelleflerine teşekkür ediyorum" dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise "ilimizde vergi haftası münasebetiyle düzenlenen yemekte bir aradayız. Bu yemekli toplantıda Bartın'da en çok vergi veren iş adamlarımızın ödüllendirmesini gururla gerçekleştireceğiz. Vergi veren tüm yurttaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Son yıllarda kamu yatırımlarında Türkiye'nin her yerinde gerek ulaşımda gerek eğitimde, gerek sanayide, gerek tarım turizm olsun her alanda ülkemizin son 10 yıldır kalkınma hamlesi içersinde olduğunu görüyoruz. Tabi vergini toplanması kadar, verginin harcanması ve doğru yere harcanması da çok önemlidir. Verginin toplanmasından çok verginin uygun yere harcanması önemlidir. Bunu son yılarda gerçekleştiğini görüyoruz. Geçmiş yıllarda ülkemiz vergi açıkları ve bütçe açıkları verdi. Toplanan vergilerinin milletin kasasında muhafaza edilemediğini çarçur edildiğini yaşadık. Ama o günler geri kaldı. Son 11 yıldır, toplanan vergilerin hizmete gittiğini şahit oluyoruz. Bartın'da toplanan vergilerinin yıllık 165 milyon lira şuanda devam eden kamu yatırımların tutarı 1. 2 milyar lira. Yani Bartın devlette verdiğinin kat kat fazlasını alan bir il konumunda. Bunun bilinci içersindeyiz. Bartın'da istihdamın gelişti- rilmesi, Bartın da sanayini gelişmesi, Bartın'da her alanda kalkınması için elimizden gelen gayreti başta Valimiz olmak üzere ilimizin tüm yöneticileri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Tabi Bartın'da bundan 10 yıl önce 850 şirket varken şuan ise bin 400 civarında şirket var. Sanayi tesissisinin 107 civarına çıktığını görüyoruz. Organize sanayimizin olduğunu ve yeni yatırımcılar için yeni organize sanayilerin açılması noktasında çalışmalarımız var. Bartın'da ihracat noktasında 15-20 kat bir artış var. Bu artışların giderek artarak devam etmesini istiyoruz. Tabi sizlere çok büyük yükler ve sorumluluklar düşüyor. Bizlerde iş adamlarımızın önünü açma noktasında daha güzel bir ortamda çalışmalarını sağlamak için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız. İlimiz ekonomisine sağladıkları katkılardan dolayı en çok vergi vereninden en az vergi verenine kadar tüm vergi veren mükelleflerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum" dedi.

Bartın Defterdarı Ali Sağlam şunları söyledi; "Vergi Haftasının amacı vatandaşlarımızın vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlıklarının arttırılması, toplumda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, vatandaşlarımızın vergi konusundaki görüş ve önerilerinin alınması, gelir dağılımında adaletin sağlanması, haksız rekabetin önlenmesi, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması, vergi politikalarına katılımlarının sağlanması ve nihayet idare-mükellef ilişkilerinin uyumlu hale getirilmesidir. Modern devletlerin temel vasıflarından bir tanesinin Demokratik hukuk devletini gerçekleştirmek yanında halkın refah seviyesini yükseltmek olduğuna ve devletin en büyük geliri olan vergi için "Vergi toplayamayan devlet, devlet değildir" özdeyişinden Devletin en önemli görevlerinden bir tanesinin de vergi toplamak olduğu anlaşılmalıdır. Geleneksel hale gelen bu vergi haftalarının etkinlikleri arasında yer alan devlet-vatandaş kaynaşması ve verginin önemine dikkat çekilmesi amacına yönelik düzenlenen bu geceye icabetlerinizden dolayı başta sayın Vali'm olmak üzere hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 2012 takvim yılı il bazında Defterdarlığımızın bağlı birimlerince 197.503.765,99 TL(yüz doksan yedi milyon beş yüz bin) vergi tahakkukuna karşı, 148.788.504,17 TL(yüz kırk sekiz milyon yedi yüz bin) tahsilat yapılmak suretiyle tahsilat nispetimiz %75 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönem içerisinde ücretlilerden kesilen stopajlar ile diğer gelirler eklendiğinde ilimizin tüm kamu gelirleri toplamının 251.471.311,51 TL (iki yüz elli bir milyon dört yüz bin), tahsilatının 164.973.974,68 TL (yüz altmış dört milyon dokuz yüz bin) olup, tahsilat oranımızda %66 olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Kısaca Bartın ilimiz genel bütçe giderlerinin ancak %60'ını gelirleri ile karşılamak suretiyle Ülkemiz genelinde kendi gelirleri giderlerini karşılamayan iller kategorisinde yer almaktadır. Diğer taraftan 2012 yılı sonu itibariyle ilimiz genel bütçe giderleri toplamı 327.379.960,00 TL(üç yüz yirmi yedi milyon üç yüz bin) olup, bu miktarın 249.121.017,95 TL'si (iki yüz kırk dokuz milyon yüz bin) sayıları 4604 olan personel için ödenen kısmını ihtiva etmektedir. Bu vesile ile vergi ödeme bilincine varmış ve ilimizde ilk beşe girme başarısı göstermiş gelir ve kurumlar vergi mükelleflerine müsaadelerinizle huzurlarınızda şahsım ve teşkilatımız adına bir daha teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Vergi haftasın anlam ve önemini anlatan konuşmaların ardından Vergi rekortmenlerine Gelir İdaresi Başkanlığınca gönderilen hediyeleri protokol tarafından verildi.

Bartın Hergün

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Bartın Vergi Rekortmenleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meçhul 8 yıl önce

2013 bütçesindeki 53 milyar ( ekatirilyon) faiz öedmesi neyin nesi önce bunu izah edin sayın vekil. toplanan vergiler hizmetemi faizemi gidiyor o zaman anlarız. çocuk mu kandırıyorsunuz.

Avatar
Murat Yıldırım 8 yıl önce

Selam meçhul kardeş bahsettıgın 53 mılyarın ıcınde çekılen ev araba işletme kredılerı vs var reel ekonomının gerçegı yanı anlıycagn turkıyenın IMF ye ödünç para verecek duruma geldıgını de hatırlatırım.

Avatar
Şahan Şahin 8 yıl önce

sayın meçhul kişi, hükümeti savunmak gibi bir derdim yok, vekil bey hiç faiz ödemiyoruz demiyor, daha öncekinden az faiz ödüyoruz diyor. bu faiz bu iktidar zamanından alınan borcun faizimidir, önceki dönemlerin kalıntısımıdır, onu bilemem.
ama eğer uygun kaynak ve düşük faizli ise borç her zaman alınır. bir ülke için 53 milyar faiz çok da abartılacak bir durum değil. önemli olan gsmh'ya oranı nedir ona bakmalı.

Avatar
yalan söylemeyin 8 yıl önce

başbakanın ve akrabalarının 11 yıl önceki malvarlığı ile şimdiki malvarlığını araştırın vergilerin nereye gittiğini anlarsınız... kuruşlar vatandaşa gidiyor o kesin...

Avatar
Meçhul 8 yıl önce

Şahan şahin gsmh dan sana veya alt kesime düşen pay ne kadar ona bak derim.koç la senin gelirin toplanıp ikiye bölünüyor senin gelirin yükseliyo sende bunu yutuyon yutmaya devam et ayrıca 53 milyarı rüyanda bile gördünmü sen bu para türkiyeyi kalkındıracak miktarda bir para

Avatar
Meçhul 8 yıl önce

M.yıldırım 53 milyar 2013 bütçesindeki devletin ödeyeceği faiz sadece