Bir Diriliş Destanı ÇANAKKALE

Vali Nusret DİRİM’in 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı:

Çanakkale Zaferi, tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk Milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi; tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkânsızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin destanıdır.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, Türk Milletinin bağımsızlık yolunda fedakârlığının, inancı uğrunda şehadet kararlılığının kanıtıdır.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıldönümünde Mehmetciğin hatırasının, inancının, cesaretinin, azminin, manevi mirasının, milli birlik ve beraberliğimizin harcı olan Çanakkale Zaferini kazandıran bu yüksek ruhun kuşaktan kuşağa yaşatılması hepimize düşen en önemli görevdir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Milletvekili Yılmaz Tunç’tan 18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıldönümü Mesajı

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç mesajında, Çanakkale Zaferinin, tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

Milletvekili Yılmaz Tunç mesajında şunları söyledi; "Kurtuluş Savaşı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferimiz tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahip olan Çanakkale Zaferiyle Türk Milletinin varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olamayacağını bütün dünya görmüştür. "Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer." Diyen İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'in "Çanakkale Şehitlerine" adlı eserinde en güzel ifadesini bulan bu kahramanlık destanı sonsuza kadar bu Milletinin ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bizler, Millet olarak yokluklar içindeyken bile Çanakkale geçilmez dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı dün olduğu gibi bugün de işte bu ruhtur, bu inançtır. Milletçe şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emaneti her geçen gün aynı şuur ve inançla daha da yükseklere taşımakta kararlıyız. Bizi millet yapan yüksek değerlerimizi canlı tutmaya, bu değerlerimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.".

Bartın Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Muhammet Rıza YALÇINKAYA'nın mesajı:

Türk Milletini tarih sahnesinden silmek üzere Çanakkale’den geçmeye çalışan dünyanın en güçlü donanmalarını Çanakkale Boğazı’nın sularına gömen ve “Çanakkale Geçilmez” dedirten kahraman atalarımız, 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Zaferi’ni tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırmışlardır.

18 Mart Zaferi, aynı zamanda 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan tüm Anadolu’ya bir güneş gibi doğan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın habercisidir. Türk Milleti, yokluklar içindeki büyük mücadelesi sırasında göstermiş olduğu eşsiz kahramanlık ve başarılarıyla tüm dünyaya bayrağı, bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını en açık şekilde vermiştir.

Etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun vatanı için savaşan ve bugün Çanakkale’de omuz omuza yatan, vatan ve millet sevgisinin, birlik ve beraberliğin ölümsüz anıtı olan aziz şehitlerimiz; ülkemizin bağımsızlığı, kutsal değerleri, vatan topraklarında şanlı bayrağımızın dalgalanması için canlarını feda etmişlerdir. Onların göstermiş oldukları fedakarlığın değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yücedir.

Bugün bizlere düşen en önemli görev, aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan kutsal vatan topraklarımızın korunmasıdır. Ülkemizin korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik, kardeşlik içinde verilen Çanakkale ruhunu millet olarak çok iyi idrak etmeli, gelecek nesillere de bu bilinci aktarmalıyız. Bu görev, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne yönelen iç ve dış mihraklara karşı, cennet vatanımızın üzerinde yaşayan her Türk evladının sorumluluğundadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; her yıl Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak andığımız bugüne ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden ve milletimizin gönlünde yatan aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla, kahraman gazilerimizi de minnetle ve saygıyla anıyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından, sınırlarımızın ötesinde terör örgütlerine yönelik olarak sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı’nda görev alan tüm güvenlik güçlerimize üstün muvvafikiyetler diliyor, operasyonda şehit düşen kahraman askerlerimize de bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralı gazilerimize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın “ Çanakkale Zaferi Stratejik Bir Diriliştir”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yılı münasebetiyle mesaj yayımladı.

Belediye Başkanı Cemal Akın, mesajında; “Çanakkale Zaferi Türk ve dünya tarihinin akışını değiştiren stratejik bir diriliştir. Tarihte eşine rastlanmayan bu büyük destan, üç kıtada hükümran olan atalarımızın Anadolu’yu savunma ve vatan ilan etme savaşıdır. Çanakkale zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun, tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını yüksek bir ruh ve bilinçle, canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren onurlu bir kahramanlık destanı olarak dünya tarihinde hak ettiği yeri almıştır. Millet olarak yokluk içindeyken bile 'Çanakkale geçilemez' dedirten sağlam inancın ve sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Bu zafer aynı zamanda aziz milletimizin, varlığına yönelmiş ve artık sabır sınırlarını zorlayan tehditler için neleri göze alıp, nasıl başarabileceğimizin emsalsiz bir örneği olmuştur. Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin, bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahramanın, ilahi bir mücadele gücü ile Türk milletini yüceltme ülküsünün de ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Bu açıdan Çanakkale Savaşları yalnızca bir askeri başarı değil, izzeti nefsi ve haysiyeti ile oynanmak istenen büyük Türk milletinin topyekûn ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesidir. Bu büyük zafer, milletler mücadelesinin acımazca sürdüğü bir dönemde, büyük Türk milletinin milli kimlikte buluşmasının, güç ve moral biriktirmesinin, öze ve inançlarına dönmesinin de bir nirengi ve dönüm noktası olmuştur. Çanakkale dirilişi, Türklüğü küçümseyen, onuruna ve kutsallarına el ve dil uzatmaya yeltenen, Türk milletinin gücünü imtihan etmeye kalkışan bugünkü ihanet odaklarını nasıl bir sonucun beklediğini anlamaları açısından, ders almaları gereken tarihi bir ibret ve ihtar vesikasıdır. Bu vesile ile aziz vatanımızın topraklarında huzur içinde yatan, bizlerin varlık ve yaşama nedenimiz olarak kendini feda eden kahramanlarımızın aziz hatıralarını hürmet ve hayranlıkla yad ediyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, bize bu zaferi emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Akça: Tarih boyunca esaret kabul etmeyen cesaretin adıdır Çanakkale

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103. yılı nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Yaptığı basın açıklamasında AKÇA şunları söyledi:

18 Mart, vatanımızı işgal etmek amacıyla birleşen yedi düvelin, bütün güç ve imkânlarıyla yaptıkları saldırılara karşı, şehadetleri dinin temeli olan ezanın, bu gök kubbede ilelebet yankılanması için yüz binlerce can vererek kazandığımız, enginlere sığmayıp taşan milletimizin yeniden varoluş destanı yazdığı Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümüdür. Vatan, millet, istiklal ve istikbal için can veren şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.

103 yıl önce, binyıldır bu toprakları vatan edinmenin bedelini kanı ve canı ile ödemiş milletimizi tarihten silmek isteyen emperyalist güçler, dünyanın dört bir yanında topladıkları birliklerle devletimizin tam kalbine hançer saplamak için, olanca güç ve imkânlarla Çanakkale’ye dayandı. Dışarıdan ikmal yolları Osmanlı tarafından kesilmiş, içeride Bolşevik hareketle başı dertte olan Rusya’ya yardım etmek amacıyla, boğazlardan geçip İstanbul’u işgal etmek istiyorlardı.

Silah, para ve teknoloji üstünlüğüne dayanan güçlerine çok güveniyor, en geç bir iki hafta içinde Çanakkale’yi geçip İstanbul’u işgal edeceklerinin hesabını yapıyorlardı. Zaferin erken kutlamasına bile başlamışlardı. Fazla beklemeden, ‘hasta adam’ olarak gördükleri Osmanlı’ya son öldürücü darbeyi vurmak için harekete geçtiler. Mehmet Akif’in tasviriyle, ‘Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmekte yer, O ne müthiş tipidir; savrulur enkaz-ı beşer..’

Tam bir kıyamet yaşanmaktadır. Zaten çözülme süreci yaşayan Osmanlı’nın bu korkunç silah gücü karşısında hemen hiçbir varlık gösteremeyeceğini, kısa sürede emellerine ulaşacaklarını sananlar, milletimizin, göğüslerinde çelik kafesleri parçalayacak iman gücünün, imkânsızı başaracak kararlılığını hesap edemediler. ‘Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz’ diyen bir millet, yaşlısından gencine, kadınından erkeğine, doktorundan mühendisine, hocasından öğrencisine kadar bütün bir millet, vatanın istiklal ve istikbalinin söz konusu olduğu bu zor zamanda, bütün dünyalık hesapları teferruat sayarak silaha sarıldı ve inanmışlıkla haykırdı: “Çanakkale Geçilmez.” Geçilemez, çünkü Çanakkale, imanın, İslam’ın, insanlığın son direniş hattıdır.

Çanakkale, mazlum milletlerin cesaretidir, en karanlık gecelerde aydınlık sabahların rüyasıdır; ümittir, hayattır, gelecektir. Atalarımız bütün beşeri idrakleri aşan bu yüksek ve kutsal duygularla; bir daha geri dönemeyeceklerini bile bile gittiler cepheye. Mezarlarına girer gibi girdiler mevzilerine. Ve işte gerçekten onlardı zaferlerini önceden kutlayanlar. Çünkü onlar karanlık gecelere direnerek çocuklarına aydınlık günler, bembeyaz gündüzler miras bıraktılar. Ölümleri ile bize bir hayat armağan ettiler. Onlar, geri gelmemek üzere tarihe yürüdükleri için, bizler tarihe dayanan gücümüzle, gitmemek üzere geldik. Onlar bir hilal uğruna batan güneşlerdi. Onun için asla batmayacak, batırılamayacak bu hilalin ışığı, çağları aşan iman, aşk, azim olarak yolumuzu, ufkumuzu, en önemlisi kalbimizi, ruhumuzu aydınlatmakta, ebediyen aydınlatmaya devam edecektir.

Sahip olmakla değer bulduğumuz izzetin, zillete asla rıza göstermeyecek karakteri, düşmanı gemileriyle birlikte boğazın derin, karanlık sularına gömmüş, savaş, milletimizin kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Çanakkale, vatanları işgal edilmiş bütün milletlere özgürlük mücadelelerinde ilham vermiş, örnek olmuştur. O günden sonra sömürgeci devletlere karşı peş peşe direniş ve özgürlük hareketleri başlamış, emperyal devletler sömürgelerini bir bir kaybetmiştir. Bu savaşta bir kez daha inancın hiçbir silahla yenilemeyecek gerçek güç olduğu anlaşılmış, emperyalistler güç karşısında bozguna uğramıştır.

Yüreği sarsılmaz bir iman ve vatan aşkıyla çarpanları, ‘hayâsızca akın’a gövdesini siper eden Çanakkale şehitlerimizi hiç unutmadık, asla unutmayacağız. Vatanımızı, istiklalimizi ve istikbalimizi muhafaza etmek için Çanakkale ruhunu diri bir bilinçle hep canlı tuttuk, tutmaya da devam edeceğiz.

Millî heyecanımız, bu ruhtan güç ve ilham almaktadır. Milletimiz bu bilince sahip olduğu sürece yenilmeyecek, tutsak edilemeyecektir. Milletimiz, bu gerçeği, 15 Temmuz işgal girişimini canı ve kanı pahasına püskürterek bir kez daha göstermiştir.

Millî ve tarihi hassasiyetleri artıracak değerler eğitimine önem veren Eğitim-Bir-Sen olarak, tarihimizin bu iftihar tablosunu ve şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

ÇANAKKALE ZAFERİ SAHNELENECEK

Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında "Mavzerin Ardında" isimli tiyatro oyunu sahnelenecek. Bartın Belediyesi Şehri Tiyatrosu tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında "Mavzerin Ardında" isimli tiyatro oyunu 19 Mart 2018 Pazartesi Saat: 20.00’da Belediye Sanat Evi’nde sanatseverlerle buluşacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın,” Dünya tarihinin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi’ni Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Mavzerin Ardında” isimli oyunu ile halkımıza anlatmaya çalışacağız. 19 Mart 2018 Pazartesi Saat: 20.00’da Belediye Sanat Evi’nde düzenleyeceğimiz etliğimiz ücretsiz olup tüm halkımız davetlidir.” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Çanakkale
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.