Vali Çınar'dan +12 Kot Açıklaması

Son günlerde Bartın kamuoyunun gündeminde olan Bartın’daki yapılaşmanın deniz seviyesinden +12 mt. olarak uygulanmasına yönelik 20.09.2013 tarih ve 559449 sayılı DSİ görüşü ile ilgili olarak, Valiliğimizce 31.10.2013 tarih ve 4722 sayı ile yazdığımız yazıda “DSİ Genel Müdürlüğünün 11.11.2004 tarih ve 6143 sayılı yazısında olduğu gibi, Bartın ve Kozcağız çaylarının talveg kotundan itibaren +12 mt. kotunun üzerinde yapılaşmaya gidilmesi ve bu görüşe göre hazırlanmış olan 1/5000 ölçekli Nazım imar planının uygulanmasına devam edilmesi talep edilmiştir.

Ayrıca bu konu Sayın Valimiz Ali ÇINAR ve Sayın Milletvekilimiz Av. Yılmaz TUNÇ tarafından Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel EROĞLU’na arz edilmiştir.

Bu yazı hakkında görüşmek üzere Sayın Valimiz Ali ÇINAR, Milletvekillerimiz Sayın Av. Yılmaz TUNÇ, Sayın M. Rıza YALÇINKAYA, Belediye Başkanı Cemal AKIN, İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat ÇAKIR ile birlikte heyet olarak 07.11.2013 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü ziyaret edilmiştir.

Heyet olarak, DSİ Genel Müdürlüğüne yapılan bu ziyaret neticesinde, yazımızda belirtmiş olduğumuz bu talebimiz, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunarak, Bartın’daki yapılaşmanın, DSİ Genel Müdürlüğünün 2004 yılında vermiş olduğu görüş doğrultusunda, talveg kotundan itibaren +12 mt. olarak esas alınması ve bu görüşe göre Bartın için hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım imar planının uygulanmasına devam edilmesinin uygun olduğu değerlendirilmiştir.

Bu ziyaretimizde, heyetimizde yer alan tüm arkadaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Bartın’daki yapılaşmanın, 2004 yılında verilen görüşe göre hazırlanan mevcut imar planına göre devam edeceği, vatandaşlarımızın bu konuda tereddüt ve endişe duymalarına gerek olmadığı hususu;

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Bartın ValisiAli Çınar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdoğan Atmiş 8 yıl önce

aynı ekibin amasra'da yapılmak istenen termik santralin tamamen iptali için başbakanı ziyaret etmesi gerekiyor. konuya duyarlı olmak için illa rantın mı söz konusu olması lazım. termik santrali tamamen iptal etmeyen güçlere karşı aynı şekilde birleşmelisiniz.

Avatar
hasan kayar 8 yıl önce

zaten +12 metre tartışılmıyormuydu? yani yine +12 demi kod alınacak anlamadım.

Avatar
Ahmet Ubeyt 8 yıl önce

tartışılan +12 aynen devam ediyor anladiğim doğru mu acaba?o zaman heyet neyi çözdü ki kamuoyuna açiklama yapma ihtiyaci hissetti.

Avatar
bu işte bir tuhaflık var 8 yıl önce

başka yerlerde gördüm. katılımcıları bartını kurtaran adam ilan etmişler. şunu deseniz anlarım: talveg kotu ırmağın dip kotu ???

Avatar
+12 Şartler eşit mi 8 yıl önce

+12 de geri adım yok uygulamaya devam peki sorarım Belediyenin yalıya yapıtırdığı inşaat devam mı? İptal mi yoksa oranın kodu 13 metre diyede matematik oyunumu yapacaklar. Özel şirket yatırımlarına köstek olmak kolay adama sorarlar sen nasıl iş yapıyorsun diye...

Avatar
M.Faruk PAPİLA 8 yıl önce

sayın valimize +12 mt. kot uygulamasında gösterdiği ilgiye teşekkür ederim. milletvekillerimize, belediye başkanına, tso başkanına ve il genel meclis başkanına ayrıca teşekkürler.. sorun çözüldü mü derseniz "hayır" derim. bartın ırmağı yıllar boyu ihmal edildi ve 38 yılda yaşanan sel felaketlerin nedenleri araştırılmadı.. 1975 yılında yaşanan sel felaketi saklanmasaydı, 1998 yılı seli bu kadar şiddetle yaşanmayacaktı.. ders alındı mı derseniz "hayır" derim..yalı mevki, valilik ve belediye binalarının bulunduğu yerler sel suları altındaydı, bakınız 1/5000 ölçekli nazım imar planına bu yerler sel görmemiş gözüküyor.. bartın ırmağına karşı dürüst olunmadığı müddetçe bartın halkı daha nice sel felaketleri görecektir.. yaşanacak sel felaketlerinde yalı, valilik ve belediye binasına sel basarsa eğer ilgililer nasıl bir cevap verecekler.. sayın valimiz, bartın ırmağının sorunlarına yakın ilgi göstereceğine inanıyorum.

Avatar
sayın valimizin dikkatine 8 yıl önce

dsi 23. bölge müdürlüğünün "deniz seviyesinden 12 mt. kot uygulaması" son derece yanlıştı. bartın çayının talveg kot 12 mt. uygulaması doğru karardır fakat halen yürürlükte olan 1/5000 ölçekli nazım imar planına göre uygulanması son derece yanlış karardır. imar planına bakıldığında gölbucak- kaynarca mevkii ırmaktan 9 mt. yükseklikte olmasına rağmen, sel basmış gözüküyor.. imar planına bakıldığında ırmaktan 6-8 mt. yüksekliğindeki yalı, valilik ve binalarına sel basmamış gözüküyor.. 1982 yılından beri devam eden yanlışlık düzeltilmedi, düzeltmeye çaba harcayan ilgililer olmadı.. "aslanlarla öküzler" hikayesini herkes bilir. aslanların önüne atılan sarı öküz ise gölbucak-kaynarca mevkii oldu.. 1982 yılından beri devam eden haksız durum, allaha güç gidiyor ki bartın sayısız sel felaketli yaşıyor.. bartın tarihinin en büyük sel felaketini yaşarsa eğer, hikayede olduğu gibi "nerede biz yanlışlık yaptık" sorusunu kimse sormasın. sayın valimizin, bir ilk çalışmayı başlatacağına inanıyorum.

Avatar
sadi.kahraman 8 yıl önce

Birkere bu belediye su sikintisini cözemedi musluklardan bulanik su geliyor ben olsam boynuma.kirafat.yerine.elime.kürek.alirim