FETÖ Operasyonunda 37 Kişiden 4’ü Tutuklandı

BARTIN merkezli 4 ilde FETÖ’nün güncel yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 37 kişiden 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlgili Foto Galeriye Git 

Geçtiğimiz hafta İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY’nin Bartın güncel yapılanmasına yönelik önceki gün operasyon düzenledi.

Bartın, İstanbul, Karabük ve Isparta’da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 37 kişi gözaltına alınmıştı.

OPERASYONDA ELE GEÇİRİLENLER

Ev, iş yeri ve araçlarda yapılan aramalarda 14 bin 700 Dolar, 1 adet F serisi 1 dolar, 71 bin 790 tl, 869 Euro, 30 sterlin, 1 kg gümüş, Çeşitli miktarlarda ziynet eşyası, 25 bin Kazakistan parası, 5 Tacikistan Parası, 112 Ukrayna Parası, 77 cep telefonu, 14 hafıza kartı, 43 flash bellek, 30 laptop ve tablet, 20 hard disk, 6 ruhsatsız av tüfeği ve bu tüfeklere ait fişekler, 1 adet kuru sıkı tabanca ve bu tabancaya ait şarjör, 2 orijinal şarjör ve 6136 kapsamına giren 111 fişek, 7 Mikro SD kart, 53 CD ve DVD, 1 çek, 70  yasaklı olduğu değerlendirilen kitap, 2 tapu senedi, 28 FETÖ ile bağlantılı fotoğraf, 3 banka dekontu, 22 terör örgütü ile ilişkili olduğu değerlendirilen not defteri ve ajanda, 310 örgüt ile iltisaklı olduğu değerlendirilen şahıslar adına kesilmiş sanal market fişi ele geçirildi.

ÇOCUKLARIN EĞİTİM GİDERLERİ KARŞILANDI

Emniyet kaynakları, Örgüt mensuplarının Örgüt üyelerine dağıtılmak üzere bulundurulan erzak deposu ve ele geçirildi. Örgüt mensuplarının FETÖ/PDY kapsamında işlem gören örgüt üyelerinin okul çağındaki çocuklarının eğitim giderlerinin örgüt tarafından karşılandığı, bu çocukların takibinin örgüt tarafından yakınen takip edildiği ve burs verildiği, FETÖ/PDY kapsamında cezaevinde bulunan örgüt mensuplarının ailelerine ve cezaevinden çıkan şahıslara örgütü ayakta tutmak, birlik ve beraberliği sağlamak,  kopmaları ve çözülmeleri engellemek amacı ile para ve gıda yardımında bulunduklarına yönelik tespit ve delillendirmeler yapıldı.

ADLİ MAKAMLARA SEVK EDİLDİLER

Emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edilen 37 kişiden 1’i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 31 kişi çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkartılan 4 kişi tutuklanarak, cezaevine gönderilirken, 1 kişi için ev hapsi verildi.

YARDIM ADI ALTINDA ÖRGÜT DİRİ TUTULMAYA ÇALIŞIYOR

Bartın Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada “Örgüt yöneticiliği suçu; hiyerarşik yapılanmada üst pozisyonda yer alıp örgütsel faaliyetin tamamının veya bir kısmının koordine edilmesi veya yönetilmesidir. Örgüt üyeliği suçu; Örgüt üyesi, örgüt amacını benimseyen, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olan ve bu suretle verilecek görevleri yerine getirmeye hazır olmak üzere kendi iradesini örgüt iradesine terk eden kişidir. Örgüt üyeliği, örgüte katılmayı, bağlanmayı, örgüte hakim olan hiyerarşik gücün emrine girmeyi ifade etmektedir. Örgüt üyesi örgütle organik bağ kurup faaliyetlerine katılandır. yardımda veya örgüt adına suç işlemede de, örgüt yöneticileri veya diğer mensuplarının emir ya da talimatları vardır. Ancak örgüt üyeliğini belirlemede ayırt edici fark, örgüt üyesinin teslimiyet duygusuyla yerine getirmeye hazır olması ve öylece ifa etmesidir. Örgüt adına suç işleme suçu; örgütün hiyerarşisi içinde yer almamakla birlikte, yani üye olmamakla birlikte örgüte duyulan sempati nedeniyle veya bir yarar sağlamak amacıyla suç işlenmesidir. Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme suçu; örgütün dışında olan bir kimsenin özgür iradesiyle örgüte yer sağlama, yiyecek ve giyecek sağlama, silah temin etme gibi davranışlarla örgütsel faaliyete veya örgütün işlediği suça yardım etmesiyle oluşur. Örgütlerin mensubu olup da, bu amaçlar doğrultusunda diğerleri ile beraber veya tek başına suç işleyen veya amaçlanan suçu işlemese dahi örgütlerin mensubu olan kişi terör suçlusudur. Terör örgütüne mensup olmasa dahi örgüt adına suç işleyenler de terör suçlusu sayılır. Örgüt suçu bir tehlike suçudur. Suç işlemeye elverişli halde bulunulması örgüt suçunu oluşturur. Mevzuatımızda göre, FETÖ/PDY bir Terör örgütüdür.örgüt kendisini kamuoyuna iyilik hareketi olarak göstererek, arka plandaki mahrem yapısını gizlemiştir. Yapılan yardımlar ve burs faaliyetleri örgütsel birliktelik ve devlet içinde kadrolaşmalarının ana nüvesisini oluşturmaktadır. Temel örgütsel faaliyet yardım faaliyetleri ile kendine bağlı örgütsel insan kaynağını oluşturmaktır. Örgüt elebaşı Fetullah Güleni ‘ in örgüt mensuplarına son talimatları da aynen bu yöndedir. toplum nezdinde iyilik hareketi algısıyla savunma durumuna geçip mevcudiyetini korumak olduğu, özellikle cezaevindeki örgüt üyelerinin örgüte bağlı kalmaları ve örgüt üyelerinin motivasyonu diri tutarak örgütten ayrılmamaları örgüt açısından hayati önem taşıdığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak örgütün hedefleri doğrultusunda hareket edip, iyilik hareketi maskesi altına gizlenmeye çalışan örgüt mensuplarına yönelik devletin refleksi devam edecektir.”denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birisi 2 yıl önce

haberin detaylarında bile suç unsuru yok. i̇nsanlara yardım etmişlermiş, öğrencilere burs vermişlermiş faln filan... insanları ölüme terketmek midir amaç. ne olmuş birbirlerine yardım etmişlerse. haksız yere işten at, hiçbir yerde işe giremesin, yardım edeni tutukla, sonra da buna hukuk de.