Öne Çıkanlar Amasra BAL Cemal Akın Hema Kozcağız Bolu Ulus Arıt

Amasra’ya bir kez daha müjde

Amasra’ya yapılmak istenen Termik Santral Lavvar Tesisinin “ÇED Gerekli Değildir” kararı ile ilgili dava zaferle sonuçlandı. Mahkeme ÇED Gerekli Değildir kararını iptal etti.

Duruşmaya katılan Bartın Platformu avukatlarından Av. Yakup Okumuşoğlu, bu kararın termik santral yapılmasına bir engel olduğunu ve Ankara’da 1.5 yıldır bekleyen ÇED nihayi raporunun bakanlık tarafından geri çevrilmesi gerektiğini açıkladı.

Bartın Platformu avukatlarından Av. Engin Uzun da Bartın Barosu olarak takip ettikleri bu sürecin iptalle sonuçlanmasının Bartın ve Amasra için iyi bir haber olduğunu belirtip, Amasra’da yaşayanlar olarak dava kararının termik santralin hayatımızı karartmaması yönünde birkez daha umut işareti olduğunu belirtti.

Zonguldak İdare Mahkemesinde 25 Kasım 2015 Çarşamba günü yapılan duruşmaya Gömü Köyü muhtarı Mehmet Bıldırcın, Gömü Köylüleri ve Bartın Platformu üyeleri katıldı.

BARTIN PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

Amasra’ya bir kez daha müjde:  Termik Santral Lavvar Tesisinin “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edildi

Yeryüzü cenneti Amasra’ya Hattat Holding tarafından yapılmak istenen “Hema Termik Santrali”ne ait lavvar (kömür hazırlama) tesisi için Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen  “ÇED Gerekli Değildir” kararı, Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu karar, yıllardır hukuksuz şekilde yürütülen termik santral kurma girişimleri ve ÇED süreçlerinin de sonlandırılması için önemli bir gerekçe oluşturuyor.

Bartın-Amasra halkının yedi yıldan beri yapılmaması için mücadele ettiği termik santrallerin inşasını kolaylaştıracak bir prosedürden öteye gitmeyen, Hattat şirketine ait “Kömür Hazırlama Tesisi”ne verilen “ÇED gerekli değildir” kararına, yürütmenin durdurulması ve iptali için Bartın Platformu üyeleri tarafından dava açılmıştı.

Daha önce yürütmenin durdurulmasına karar vermiş olan Zonguldak İdare Mahkemesi 2015/1218 nolu kararıyla; “uyuşmazlık konusu tesisin çevresel değerlendirme ve ekolojik değerler yönünden önemli çevresel etkilerinin olacağı hususları dikkate alındığında, çevresel etki değerlendirmesi yapılması ve ÇED Raporu hazırlanması suretiyle işlem tesis edilmesi gerektiği sonucuna varıldığından, Çevresel Etki Değerlendirmesinin gerekli olmadığı yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.” diyerek dava konusu işlemin iptaline oybirliğiyle karar verdi.

Bartın Platformu olarak bu kararla; Hattat Holding ve idare tarafından yıllardır sürdürülmeye çalışılan Amasra’ya termik santral kurma girişimlerinin hukuksuz olduğunun bir kez daha tescillendiğini düşünüyoruz. “Kömür Hazırlama Tesisi” termik santral projesinin bir parçasıdır. Bu parça olmadan termik santrale izin vermek mümkün değildir.

Daha önce 5 kez iptal edilmiş olan termik santral ÇED süreci, bürokratlar üzerinde kurulan baskılar sonucu Haziran 2014’de nihai hale getirilmişti. Bartın-Amasra halkının ÇED Nihai Kararının askı sürecinde vermiş olduğu 42 bin itiraz dilekçesi Bakanlık tarafından verilecek “ÇED Olumlu” kararını engellemişti. Termik santral ÇED dosyası bir buçuk yılı aşkın süredir Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın İdris Güllüce’nin önünde beklemekteydi. Şimdi dosya bakanlık görevine yeni başlayan Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın önünde bekliyor. Sayın bakandan bu hukuksuz dosyayı geri çevirmesini ve Amasra’da termik santral yapma çılgınlığına bir son vermesini, böylece ilk icraatlardan biri olarak tarihi ve doğal güzellikleriyle tanınan Amasra’nın ölüm fermanını yırtmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
AmasraHemaÇED
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.