Öne Çıkanlar Bartınspor Ereğli Zonguldak TÜİK Polisgücü Mehmet Altınok Bölgesel Amatör Lig Bartın İl Özel İdaresi

Kavşak suyunun yok edilmesine izin vermeyeceğiz

Bartın Platfomu, Hema Termik Santrali'nin bir parçası olan lavvar (kömür hazırlama) tesisine için 16 Şubat Salı günü Tarlaağzı Köyü’nde ÇED Halkın Katılımı Toplantısı yapılacağını açıkladı.

Bartın Platformu: Hattat’ın kavşak suyunu yok etmesine ve bizi kanser etmesine izin vermeyeceğiz

Bartın Platformu olarak Hattat Holding tarafından Amasra’da yapılmak istenen “Hema Termik Santrali”nin bir parçası olan lavvar (kömür hazırlama) tesisine Bartın Çevre İl Müdürlüğü tarafından verilen  “ÇED Gerekli Değildir” kararını 2015 yılı içinde iki kez dava etmiştik. Bu karar başvurumuz doğrultusunda Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından iki kez iptal edilmişti. Böylece Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün vermiş olduğu hukuksuz kararı yüzüne çarpmış ve Hattat’la birlik olarak sürdürdüğü hukuksuz uygulamalarına devam etmemesi gerektiğini kamuoyu önünde hatırlatmıştık.

Termikçi şirket, şimdi farklı bir yol deniyor. Şirket kömür hazırlama tesisi için ÇED raporu hazırlamayı kabul ederek, yeni bir ÇED başvurusu yaptı. Termik santrale ilişkin ÇED başvurusunu hukuksuz şekilde elinde bekleten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aslında termik santralin bir parçası olan kömür hazırlama tesisine ait bu yeni başvuruyu kabul etti ve ÇED sürecini başlattı. ÇED süreci gereği 16 Şubat Salı günü Tarlaağzı Köyü kahvesinde “ÇED Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak. Bartın, Amasra ve bölge halkını bu kadar yakından ilgilendiren bir toplantı, neden Bartın ve Amasra merkezinde değil de, üç masanın zor sığdığı küçücük bir kahvehanede, üstelik soğuk bir kış gününde yapılmak isteniyor? Bu yapılanın her zaman olduğu gibi halkın katılımından çok, katılmaması için şirket ile bakanlık arasında sürmekte olan işbirliğinin devam ettiğini gösteren bir durum olduğu çok açık.

Şirketin hazırlamış olduğu ÇED dosyasına bakılınca, hektarlarca orman ekosistemini yok edecek, insanları yerinden yurdundan edecek, denizimizi kirletecek, insan sağlığına zarar verecek birçok sorunu içinde barındırdığı görülmekte. Bartın Platformu olarak bu aşamada bunlardan sadece birini paylaşmak istiyoruz. Hattat’ın Çinli ortaklarıyla birlikte yapmak istediği termik santralde kullanmak üzere kavşak suyunu devletten istediğini daha önce açıklamıştık. Yüz bine yakın insanın günlük içme suyunu ücretsiz olarak karşıladığı kaynak olan kavşak suyu, bu sefer de kömür hazırlama tesisinin tehdidi altında.  ÇED başvuru dosyasının 21. sayfasında yer alan Şekil 4’de lavvar tesisinden açığa çıkacak milyonlarca ton atığın depolanacağı pasa döküm sahalarından ikincisinin Kazpınarı köyünün batısında bulunan kavşak suyu havzası içinde yer aldığı açıkça görülmekte.  Eğer bu lavvar tesisine ÇED izni verilirse pasa atıkların barındırdığı radyasyon ve toksik maddeler önce toprağa, sonra da halkın içtiği kavşak suyuna karışacak. İnsanlarımız ya artık kavşak suyunu içemeyecek, piyasadaki sulardan satın almak zorunda kalacak, ya da kanser olmayı göze alarak içmeye devam edecek.

Bartın-Amasra halkını kavşak suyundan mahrum edecek böyle bir projeye izin verilemez. Halkı kanser yapacak bir projeye asla izin verilemez.  Bartın-Amasra halkının, kendisinden kaçırılmak istenen “ÇED Halkın Katılımı Toplantısı” nerede yapılırsa yapılsın, orada olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Bartın Platformu olarak halkımızı 16 Şubat 2016 Salı günü Tarlaağzı Köyü’nde yapılacak “ÇED Halkın Katılımı Toplantısı”na katılmaya ve geleceğini karartacak böyle bir girişime karşı sesini duyurmaya çağırıyoruz. Toplantı için Bartın’dan ve Amasra’dan ücretsiz araçlar kaldırılacaktır. Bartın’dan Yalı mevkiinden hareket saat 12.30’dadır.

Kamuoyuna saygılarımızla.
BARTIN PLATFORMU


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BAKMAKLA GÖRMEK ARASINDAKI FARK. 8 yıl önce

gerçekleşmemi̇ş çöp alanindan bahsedi̇yorsunuz,selden sonra irmak boylari geli̇nli̇k kiz gi̇bi̇ poşetlerle süslendi̇.kemerdeki̇ beledi̇ye sosyal tesi̇sleri̇ni̇n arkasi çöp yiğini i̇le dolu.kemerden gecerken bakabi̇lri̇si̇ni̇z.

Avatar
Hay sizin 8 yıl önce

Platform mu iskele mi show mu yav dereler ırmaklar çöp yığını bunlara gıkınız çıkmıyor şehir içi kaldırımlar çukur düzensiz parçuk purçuk doğal gaz hakkında bir kelime bir söz etmeyen çöplük konusunda dilsiz şeytan topluluğu A politik ama {aktif politik] milletin ihtiyaçlarından bi haber kuruluş kavşak su mu kaldiki yemişim sizin müdafa nizi

Misafir Avatar
gereksize cevap 8 yıl önce @Hay sizin

konuları çarpıtmak konusunda üzerinize yok. ne kadar basit ve ne kadar gereksizsiniz. okuduğunu anlayamayan zavallı. diğer olumsuzluklara da sen ses çıkar. basın açıklaması yap eylem yap duyur bizlerde gelelim...

Beğenmedim! (1)