Yalçınkaya’dan Hattat Ağaya Cevap

23-24-25 ve 26. Dönem Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’ın Amasra’da kendisini hakkında söylediği sözlere yanıt verdi. 

Yalçınkaya, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Hattat’ın Amasra’da yapmış olduğu ve basın yayın organlarında yer bulan şahsımı hedef alan açıklamalarına istinaden kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bu açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

HEMA’nın 2015 yılında yürürlüğe giren yasa ile yer altında çalışan işçilerine vermesi gereken 2 asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle iş bırakarak eylem başlatan işçilere vermiş olduğum desteği ‘Zamanın CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya buralara geldi o da Bartın ve Amasra halkına destek vereceğine köstek oldu. Yani gerek sendika gerekse CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya burada kavga çıkarmak için huzursuzluk çıkarmak için elinden geleni yaptı’ şeklinde açıklaması son derece haksız, yanıltıcı ve eksik bilgilere dayanmaktadır.

Eylem yerine kavga çıkarmak, huzursuzluk yaratmak için değil; maden emekçilerinin yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik arabuluculuk yapmaya, işçilerimizin alın terinin ve emeklerinin karşılığı olarak alması gereken ücretlerin işveren tarafından ödenmesi için başlattıkları haklı eylemlerine destek vermeye gittim. Bartın milletvekili olarak bu da benim en doğal görevim ve madenciye karşı kadirşinaslık borcumdur.

Kendi deyimiyle dünün ‘Termik Santralcisi’ bugünün ‘Kömürcü Mehmet Ağası’ olan Sayın Hattat’ın karakteri,  durumlara ve menfaatlerine göre değişiklik gösterecek tutum ve davranışlar sergilemeye müsait olabilir.

Ancak 20 yılı aşkın siyasi hayatımda duruşum ve ilkem hep ‘Bartın Halkının Menfaatleri’ yanında olmuştur. Bartın halkı uzun yıllardır bu kişiliğime şahittir. Her ne olursa olsun söz konusu Bartın ve hemşerilerim olduğunda tereddüt etmeden her konuda onlar için mücadelemi sonuna kadar yapmaktan geri kalmadım.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Hattat Holding’e bağlı HEMA Endüstri arasında 15 Nisan 2005’te rödovans sözleşmesi imzalanmış ve toplam rezervin yüzde 3’ü olan 12 milyon 592 bin 286 ton kömür varlığına sahip Amasra-A sahasındaki üretim TTK’ya bağlı Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bırakılmıştır. Toplam rezervin yüzde 97’sini oluşturan 396 milyon 588 bin tonluk Amasra-B üretim sahasının işletilmesi ise rödovans yoluyla HEMA’ya devredilmiştir.
 
Söz konusu sözleşmeye rağmen HEMA günümüze kadar kömür çıkartmamış, termik santral rüyası peşinde koşmuş ve ödemesi gereken rödovans bedelini ödemeyerek devleti milyonlarca liralık zarara uğratmıştır. Manipülatif söylemlerine devam eden şirket yöneticileri bölge insanına iş vaadiyle ortaya çıkmış maden ocaklarını Çinli işçilerle doldurmuştur. Zamanın Enerji Bakanı Taner Yıldız'a imza töreninde ocaklarımızdan 6 bin 507 kalorilik kömür çıkartıyoruz diye çakma kömür hediye eden Hattat’ın söylemleri yaptıklarıyla hiçbir zaman uyuşmamıştır.
Hattat’ın esas sıkıntısı ve tarafımı hedef almasının nedeni; Bartın Halkı ve Bartın Platformu ile birlikte şahsımın da katkıları sonucu Karadeniz’in İncisi Amasra’ya kurmak istediği çevre düşmanı, karanlık Termik santral planının durdurulmasıdır. Sayın Hattat unutmamalıdır ki Bartın Halkı ile birlikte göstermiş olduğumuz bu direnişi ve sonucunda kazanılan zaferi yaşamım boyunca Onur Madalyası olarak  göğsümde taşıyacağım.

Bilinmesini isterim ki dün nerede duruyorsam bugün de aynı noktadayım. Sevdam olan Bartın’ın neresinde bir mazlum, mağdur, hakkı hukuku ihlal edilen insan varsa tüm gücümle onların yanındaydım ve ihtiyaç olduğunda yine yanlarında olacağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.