Çiftlikbank ile para kazanabileceğine binlerce insanı inandıran kilolu şahsın arka planda kalan- gizli fikrinin muhtemel psiko sosyoekonomik dayanakları şunlar olmalı;
Para-Akıl-Zeka-Algı ilişkisinin tabiat kanunları:
-Akıl ile para beraber gezer,
-Zeka parayı çeker, saflık parayı iter.
-Akılla gelmeyen para ya şansla ya da rastlantısal gelmiştir ve muhtemelen gidicidir.
-Para, her zaman zekanın az yoğun olduğu ortamdan zekanın çok yoğun olduğu ortama doğru hareket halindedir.
-Para kazanma hırsınız aklınızdan daha fazla ise ikisi arasındaki fark kadar paranızı kaybedersiniz.
-Para kazandıkça daha da çok para kazanmak için hırsınız artıyorsa, zekanızın bunu kaldıramayacağı noktaya gelirsiniz ve bu noktada kaybedersiniz.
-İnsanları ilk önce akıllı olduklarına inandırırsanız (akıllı sandırırsanız) zekası hayallerinin gerisinde kalır.
-İnsanlara bir miktar tatlı para kazandırırsanız sizi "saf ve güvenilir" kendilerini "akıllı" sanmaya başlarlar. "Saf ve güvenilir" insanlara kendini akıllı sananlar kolay kanarlar.
-Belirsizlik iyi yönde azalırsa bu azalıştan daha hızlı olarak güven duygusunda artış olur.(Şüpheleri hızla azalır).(İnsanlar ilk önce küçük riskler alırlar, kaybetmezlerse güvenleri artar, güven oluşursa çok büyük riskleri de alırlar).
-İnsanlar ne söylendiğine değil nasıl söylendiğine önem verirler. Algı esastır.
-İnsanlar ne söylendiğine değil kimin söylediğine de bakarlar. O yüzden başlangıçta güvenilir olmak yeterlidir.
-İnsanlar iyi tanımadıkları ama bir özelliğini beğendikleri insanın tüm özelliklerinin de iyi olduğuna inanırlar.( İzlenimden doğan kişilik yanılgısı).
-İnsanlar "para kazandıklarında bedava reklam yaparlar". Arkadaştan alınan bu referans kadar güçlü bir reklam mecrası yoktur.
-Grup içindeki "arkadaşlar" hem kıskanılır hem de "denek" olarak kullanılır, bu yüzden arkadaş deneyiminin sonucuna çok kolay inanılır.
-İnsanlar ilk intibaın esiri olurlar, ilk algılarının etkisinden sıyrılamazlar. Bu yüzden kilolu şahsın gelecekte aynı şekilde para kazanmak için çok şansı var... (misal mi? Jet Fadıl..)

Son sözler: O yüzden, dünyada en iyi tavır kanaat etmektir. Akıl, zekayı iyi kullanabilme kapasitesidir. İnsan (veya girişimci), aklı ile öngörebildiğine kanaat ettiği ölçüde başarılıdır. 
(E.Yeni-Ekonomist)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.