Darbe hukukunun izleri silinmeli

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının birinci kanaat döneminin sona ermesi sebebiyle basın açıklaması yaptı.

AKÇA'nın yaptığı basın açıklaması:

2015-2016 eğitim-öğretim yılı birinci kanaat dönemi, angaryaya son verilerek nöbete ücret ödenmesi, sınav ücretlerindeki adaletsizliğin ortadan kaldırılması, 159 TL ek ödemeyle 4/C’li personele ilave artış sağlanması, YURTKUR’da fazla çalışma ücretinin yüzde 100 artırılması, akademisyenlere yükseköğretim tazminatının kazandırılması, takviye kurslarında görevlendirilen memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücreti ödenmesi, 2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine ‘ilave bir derece’ verilmesi, Cuma namazı konusunda yaşanan mağduriyetin giderilmesi gibi sorunların çözüme kavuşturulması dolayısıyla eğitim çalışanları açısından ümit verici gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmuştur.

2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonuçlarıyla yüzleri gülen eğitim çalışanlarının ve eğitimin çözüm bekleyen diğer sorunlarının da bir an evvel gündeme alınması beklentilerine karşılık verilmelidir.

Darbe hukukuna ilişkin bütün izler silinmelidir

Eğitim, bütün bir milleti, ülkeyi ilgilendirmektedir. Bu anlamda, eğitim sisteminin temel sorunlarına çözüm aramak ve bulmak konusunda çaba harcanmalı, sonuç alıcı adımlar atılmalıdır.

Kılık-kıyafet dayatması ve sendikal hak ihlalleri sona erdirilmelidir

Ülkemizde yıllardır kamusal alan yalanıyla kadınlara ve kız öğrencilere yönelik uygulanan kılık ve kıyafet dayatmaları, Eğitim-Bir-Sen’in çeşitli eylem ve etkinlikleri neticesinde kamuda çalışan kadınlara yönelik ‘başı açık’ dayatmasına son verilerek, kadının kamu hizmetine katılımında önemli bir eşik aşılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’te de yapılan değişiklikle öğrencilere kılık ve kıyafet dayatmasının kaldırılması son derece önemli bir adım olmuş ve bir yasak daha tarihe karışmıştır. Kamu personelini ilgilendiren çerçeve yönetmelikte de acilen değişiklikler yapılarak, sivil itaatsizlik gerekçelerimizden olan erkek kamu çalışanlarına da kılık ve kıyafet dayatmalarından vazgeçilmelidir. Sendikamızın bu husustaki eylem kararına rağmen bazı vali ve kaymakamlarca eylem kararının hiçe sayılarak, serbest kıyafet eylemine uyan sendika üyelerinin, haklarında soruşturma boyutunu da aşan hakaretamiz uygulamalara maruz bırakılmalarını bir kez daha kınıyor; hukuk sınırları içinde sendikal hak ihlallerine gereken cevabı vereceğimizi ifade ediyoruz.

Öğretmen atamaları, ihtiyaç kalmayacak şekilde yapılmalıdır

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılması beklenmektedir. Ara dönemde 30 bin öğretmen ataması azımsanacak bir rakam olmamakla birlikte, öğretmen ihtiyacı dikkate alındığında bunun yeterli olmayacağı açıktır. Eğitim sistemindeki reformları kalıcı kılacak olan, okullarda boş ders kalmaması ve sınıflarda sadece kadrolu öğretmenlerin olmasıdır. Bunun nedenle, öğretmen ataması, imkânlar zorlanarak ihtiyaç kalmayacak şekilde yapılmalıdır.

Şûra kararları uygulanmalıdır

2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şûrası’nda sendikamızın teklifleri doğrultusunda yeni eğitim sistemine geçiş, Milli Güvenlik Dersi’nin kaldırılması, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerinin müfredata girmesi gibi önemli kararlar alınmış ve kısa sürede yapılan düzenlemelerle hayata geçirilmişti. 19. Milli Eğitim Şûrası’nda, alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara da din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin konulması, ortaokulda hafızlık eğitimi alacak öğrenciler için ara verme süresinin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması ve ara verilen sürelerde öğrencilere dışarıdan sınav hakkı verilmesi, değerler eğitimine öğretim programlarında etkin bir şekilde sarmallık anlayışla yer verilmesi, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi, öğretmenlere 4 yıla bir yıpranma payı verilmesi, Osmanlı Türkçesinin Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinde zorunlu, diğerler liselerde ise seçmeli ders olarak okutulması, ortaokullarda 5, 6 ve 7. sınıflarda birer saat rehberlik dersinin konulması gibi önemli kararlar alınmıştır. Bu ve diğer kararlar bir an evvel hayata geçirilmelidir.

Ek ders esaslarındaki eşitsizlik giderilmeli, ders ücretleri artırılmalıdır

2006 yılında köklü bir değişikliğe uğrayan ek ders esasları, on yıla yakın bir süredir uygulanmakta ve değiştiği günden beri bazı adaletsizlikler devam etmektedir.  Son düzenlemelerden sonra eğitim kurumu yöneticileri aleyhine bozulan ek ders kaynaklı ücret dengesizliği giderilmeli; çalışma barışının ve kurum içi dengenin yeniden sağlanması amacıyla yöneticilere ilave ek ders ücreti ödenmelidir.

Okullara bütçe verilmesi kararı hayata getirilmelidir

Milli Eğitim Şûrası’nda sendikamızın sunduğu tekliflerden olan ve şûra genel kurulunca da kabul edilen okullara bütçe verilmesi kararı zaman kaybetmeksizin hayata geçirilmelidir. Nitekim 64. Hükûmet Programı’nda da “Tüm okul türlerinde, okul bazlı bütçeleme yönetimine geçilecektir. Bu kapsamda kaynakların öğrenciye, okula ve yerele özgü farklılıkları dikkate alacak şekilde daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir biçimde kullanımı sağlanacaktır” ifadeleriyle okul bazlı bütçeleme hedeflenmiştir.

‘Karma’ dayatmasından vazgeçilmelidir

Avrupa’da sorgulanan ve bilimsel araştırma sonuçlarıyla da yüzyılın pedagojik yanlışı olarak nitelendirilen karma eğitim mecburiyetine son verilmelidir. 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nda yer alan, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ ibaresi değiştirilmeli, karma eğitim dayatması yerine, demokratik, veliye ve öğrenciye seçme hakkı tanıyan bir düzenleme yapılmalıdır.

Tatil iyi değerlendirilmelidir

Tatil, bilme, öğrenme sürecinin kesintiye uğraması değildir. Tatil sürecinde öğrenilenler, okulda kazanılanları tamamlayıcı nitelikte olur. Tatil yapmak, zihni, tembelliğin rehavetine bırakmak şeklinde anlaşılmamalıdır. Özellikle genç dimağlar, zihnin yorulmayacağını, çalıştıkça genişleyeceğini, genişledikçe çalışacağını ve rahatlayacağını bilmelidir. Bu dinlenme aralıkları, yeni atılımların hazırlık aşamasına dönüştürülmelidir.

Başarılı olmak için aylardır ter döken öğrenciler, 15 günlük tatil iyi değerlendirmeli, hem dinlenmeli hem de eksik oldukları alanlarla ilgili çalışmalar yapmalı, en önemlisi de fırsat buldukça bol bol kitap okumalıdır. Karnelerin öğrencilerin şahsında aynı zamanda veliye de verildiği gerçeği unutulmamalı ve karne dolayısıyla öğrencilere hiçbir şekilde baskı yapılmamalıdır. Veliler, ara dönem karnesini, kesin başarı veya başarısızlık belgesi gibi değerlendirmemelidir. Öğrencilere sevgi, şefkat ve elbette ciddi uyarılarla dengeli bir yaklaşımda bulunmalı, hatta bunu bir ilişki biçimine dönüştürmelidir. Gerçek eğitim süreci hayatın ta kendisi olduğuna göre önemli olan hayatı başarmaktır. Milli Eğitim, çocuklarımızı hayata hazırladığı ölçüde başarılıdır.

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şubesi olarak başta öğretmenlerimiz olmak üzere, bütün eğitim çalışanlarını emeklerinden dolayı tebrik ediyor, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine sorunsuz başlamak için, mevcut sorunların acilen çözülmesi gerektiğinin altını bir kere daha çiziyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
teknik öğretmen 6 yıl önce

sizin meseleniz eğitim değil , sizin derdiniz cumhuriyet adına atatürk adına ne varsa ortadan kaldırmak...ey sendika başkanı sizin atatürk ile derdiniz nedir...sizin cumhuriyet rejimi ile derdiniz nedir.... sizin devrim yasaları ile laiklik ile derdiniz nedir...bunları bir açıklayın da biz de bilelim derdinizin ne olduğunu...bu arada türk türkçesinin ne zararını gördünüz de osmanlı türkçesi diye uydurma dil eğitimi istiyorsunuz...getirin göktürk türkçesini de alnınızdan öpelim...

Misafir Avatar
süleyman 6 yıl önce @teknik öğretmen

konuşmadan yazdıklarını anladıysan teknik öğrt değilde fransızcacısın herhalde.hem sen söyle bakalım göktürk türkçesini ne yapacaksın hocam.devrim yasalarını bu kadar niye önemli.putunuz mu

Beğenmedim! (8)
Avatar
teknik öğretmen 6 yıl önce

süleyman efendi, üzerinde yaşadığımız toprakları türkler yurt yapmış ve adınada türkiye demişler ve bu topraklarda türkçe konuşmuşlar ( tıpkı binlerce yıldır atalarımın konuştuğu gibi)...türk bir milletin adı osmanlı ise bir ailenin adıdır...bi̇z osmanlıdan önce de türkdük osmanlıda da türk olarak kaldık osmanlıdan sonra da...türk ve atatürk kelimeleri belli ki sende alerji yapıyor...kızsanız da köpürseniz de bu topraklar herzaman türk yurdu olmaya devam edecek...yersen...bu arada bu topraklarda atatürk'ün adini unutturmaya gücünüz yetmez...

Avatar
idealist 6 yıl önce

Siz önce korkuyla baskıyla üye yaptığınız aday öğretmenlerin hesabını verin Bizden olmazsa memuriyeti yanar diyerek aradığınız aday öğretmenin anasın babasına hesap verin. 2013 Te devletin verdiğinden daha azına attığınız imzanın, 2015 te cebimden çaldığınız enflasyon farkının hesabını verin. Aile bireylerine, eşe dosta, üyelernize pazarladığınız makamların koltukların hesabını verin.

Misafir Avatar
hesap 6 yıl önce @idealist

99-2002 arası batırdığınız devletin, estirdiğiniz terörün hesabını verin de. sonra bakarız..

Beğenmedim! (4)
Avatar
Sadece ogretmen 6 yıl önce

Bu sadece yaziyi okumadan algi yazisi. Hic bir insanin Turkce,Ataturkle Yada Cumhuriyetle sorunu yokta sizin ne sorunuz var.

Avatar
Ferhat öğretmen 6 yıl önce

buyur burdan yak! yeni nesil zırvalık. yıllarca atatürkün arkasına saklanıp özgürlükleri hiç ettiniz, şimdi bizi mi eleştiriyorsunuz, diyecem de nerdensin hangi yana dönüksün bilemedim ?!

Avatar
eğitimci 6 yıl önce

papağan gibi atatürk ilke ve inkılaplarının arkasına saklanıp başka hiçbir koşul ve şart kabul etmeyen g****r. dogmanın kralını siz dayatıyorsunuz. neyi tartışacağız ki sizinle???

Misafir Avatar
teknik öğretmen 6 yıl önce @eğitimci

lideriniz gibi küfürü ağzınızdan eksik etmiyorsunuz...terbiyeni takın seviyesiz seni...

Beğenmedim! (1)
Avatar
teknik öğretmen 6 yıl önce

muhammed akça karma eğitimden vazgeçilmeli diyor...böylelikle başarının da artacağı kanısında...al sana kiz meslek li̇sesi̇ sadece kiz öğrenci̇, al sana endüstri̇ meslek li̇sesi̇ sadece erkek öğrenci̇, al sana kiz i̇mam hati̇p ortaokulu ...si̇zce bu okullar bartinin en başarili okullari mi?...öyleyse si̇zi̇n derdi̇ni̇z başka...

Avatar
Muhammet Karaca 6 yıl önce

İktidar partisinin gölgesine sigindiginizi sağır sultan biliyor. Onlar olmasa sizler birer hicsiniz. Kendi ayaklarınızın üzerinde durma yeterliliğiniz yok. Bunu kendinizde biliyorsunuz artik kabul edin. Menfaat orgutlenmesisiniz ne yazik ki.. Baskıyla ve korkutma ile uye olan yüzlerce insan istifa etmek icin yumuşak bir siyasi hava gozluyor. Nasreddin hocanın ye kurkum hikayesi gibi kurkunuz giderse bir hicsiniz ne yazi ki