Mevzuata takıldılar

ÖĞRENCİLER, ÖNCE KENDİ OKULLARINA SONRA AKÇAMESÇİT’E TAŞINIYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Yeşilyurt, 2011-2012 Eğitim Öğretim yılı başında öğrenci azlığı nedeniyle kapanması söz konusu olan Karaman İlköğretim Okulu ile yine deprem güçlendirmesi nedeniyle eğitim-öğretime açılması yetiştirilemeyen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu hakkında son gelişmeleri değerlendirdi. Yeşilyurt, taşıma merkezli okulların açık kalmasının öğrenci mevcudu ile ilgili olduğunu kaydederek, “Karaman İlköğretim Okulu’nda sınıf başına düşen öğrenci sayısı 10’un altındaydı. Öğrenci nakli ile öğrenci sayılarını tamamladık, yeniden eğitim öğretime açtık. Ancak bu okul sürekli açık kalacak diye bir şey söz konusu değildir. Sayı düştüğü anda bakanlık tarafından otomatik olarak kapanacaktır” dedi. Yine kamuoyunda geniş yer bulan deprem güçlendirmesi nedeniyle eğitim-öğretime açılması yetiştirilemeyen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu ile ilgili de bilgi veren Yeşilyurt, “Okul tadilat süresi uzayınca taşıma ihalesini ortada bir sözleşme olunca mevzuat gereği iptal edemedik. Bu kez aynı öğrenciler için Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Akçamescit İlköğretim Okulu’na taşınması için ikinci bir ihale yaptık. Öğrencilerimiz, bir süre evden tadilatta olan okula, oradan da Akçamescit İlköğretim Okulu’na taşındı. Mevzuat gereği sorunu aşamadığımız için ihaleyi alan servis firmalarına sorunu kendi aralarında anlaşarak çözmelerini, söz konusu olanın öğrenciler olduğunu belirttik. Ancak, ne yazık ki, servis taşımacıları arasında da bir anlaşma olamadı. Şu anda bu okulumuzdaki taşıma, sözleşmeye göre yapılmak durumunda kalmıştır” dedi.

İLİMİZDE KAPANMASI İÇİN 11 OKUL BELİRLENDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Yeşilyurt, 2011-2012 Eğitim Öğretim yılı başında öğrenci azlığı nedeniyle kapanması söz konusu olan Karaman İlköğretim Okulu ile yine deprem güçlendirmesi nedeniyle eğitim-öğretime açılması yetiştirilemeyen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu hakkında son gelişmeleri değerlendirdi. Yeşilyurt, makamında düzenlediği basın toplantısında 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılının 16 Eylül tarihinde başladığını, yine 11 Eylül’de de ilköğretim okulu birinci sınıf ve anasınıfı öğrencilerinin de uyum süreci kapsamında okullarla buluştuğunu belirtti. Kurucaşile’ye bağlı Akmanlar İlköğretim Okulu’nun öğrenci yetersizliği nedeniyle kapanması ile ilgili Yeşilyurt, taşıma merkezli okulların açık kalmasının öğrenci mevcudu ile ilgili olduğunu kaydetti. Yeşilyurt, “Her yıl olduğu gibi bu yılda ilköğretim müfettişlerimiz, Mayıs ayından itibaren okullarımızı gezerler, öğrenci mevcudu ile ilgili bilgiler alırlar. Önceki dönem sonunda da müfettişlerimiz gezdiler, raporlar tuttular. Yapılan incelemelerde 11 okulun kapanması yönünde rapor tutuldu. Bizlerde bu raporlara istinaden detaylı bir araştırma, inceleme yaptık ve 11 okuldan 7’sinin taşımalı eğitime devamına karar verildi. Devam etmesi kararı alınan bu okullarda öğrenci sayıları tamamlandı” dedi.

KARAMAN İLKÖĞRETİM OKULU’NDAKİ SAYIYI TAMAMLADIK

Bartın’da 4 okulun, e-okul sisteminde bakanlık tarafından kapatıldığını belirten Yeşilyurt, “Bunlar, Ulus İnceçam, Kurucaşile Karaman, Amasra Makaracı ve Merkeze bağlı Eskiemirler İlköğretim Okulları idi. Bu durum, gerek muhtarlar gerekse okul aile birliklerince velilere iletildi. Ancak, Karaman İlköğretim Okulu’nda velilerimizin ve öğrencilerimizin okulların kapanmaması yönünde yoğun bir talep ve eylemleri oldu. Ama söz konusu okulumuzda sınıf başına düşen öğrenci sayısı 10’un altındaydı. Bizlerde milli eğitim olarak okullarımızın açıldığı gün Akmanlar İlköğretim Okulu’na gittik. Öğrenci nakli ile öğrenci sayılarını tamamladık, yeniden eğitim öğretime açtık. Ancak bu okul sürekli açık kalacak diye bir şey söz konusu değildir. Sayı düştüğü anda bakanlık tarafından otomatik olarak kapanacaktır. Mevzuat bunu gerektirmektedir. Bu uygulamanın amacı da daha kaliteli ve nitelikli bir eğitimdir. Milli Eğitim Bakanlığımız, eğer bir okulu kapatıyorsa, orada mutlaka öğrencilerimizin lehine bir durum vardır. Eğer, okul kapanmaz ise orada birleştirilmiş sınıfta bir öğretmen 3 sınıfı birden okutuyor. Bu öğrencilerimiz ne kadar eğitim programının içeriğinden faydalanabilir. Bu düzenleme öğrenci lehine yapılmaktadır. Kaygı duyulacak en ufak bir konu yoktur” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLER, MEVZUAT GEREĞİ AKTARMALI TAŞINIYOR

Yine kamuoyunda geniş yer bulan bir diğer konumuzda deprem güçlendirmesi nedeniyle eğitim-öğretime açılması yetiştirilemeyen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu ile ilgili de bilgi veren Yeşilyurt, “İlimizde her yıl en az 10 bin öğrenci taşınmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda taşıma ile ilgili planlarımızı okulların kapanmasının hemen ardından yapıyoruz. Mustafa Kemal İlköğretim Okulumuzda da deprem güçlendirme çalışması başlatıldı ve bunun için ihale yapıldı. Ancak, müteahhit firma, fiziki sorunlar nedeniyle süre uzatım talebinde bulundu ve bu süre de kendilerine verildi. Çünkü, bizim önceliğimiz, okulun biran önce bitirilmesinden ziyade en sağlıklı şekilde yapılmasıdır. Durum böyle olunca öğrencilerimizin de Akçamescit İlköğretim Okulu’na taşınması söz konusu oldu. Bizler, öğrencilerimizi tadilatta olan okula taşımak için ihalemizi yapmıştık. Ancak okul tadilat süresi uzayınca taşıma ihalesini de ortada bir sözleşme olunca mevzuat gereği iptal edemedik. Bu kez aynı öğrenciler için Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndan Akçamescit İlköğretim Okulu’na taşınması için ikinci bir ihale yaptık. Öğrencilerimiz, bir süre evden tadilatta olan okula, oradan da Akçamescit İlköğretim Okulu’na taşındı. Mevzuat gereği sorunu aşamadığımız için ihaleyi alan servis firmaları ile görüştük. Sorunu kendi aralarında anlaşarak çözmelerini, söz konusu olanın öğrenciler olduğunu belirttik. Ancak, ne yazık ki, servis taşımacıları arasında da bir anlaşma olamadı. Şu anda bu okulumuzdaki taşıma, sözleşmeye göre yapılmak durumunda kalmıştır. Ancak her türlü tedbir alınmıştır. Öğrencilerimiz, 3 Ekim’e kadar sürecek taşımada rehber öğretmenleri nezaketinde taşınmaktadır” sözlerine yer verdi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.