Eğitim-Bir-Sen 21.yaşında

‘Türkiye’nin En Büyük Sendikası’ 21 Yaşında

14 Şubat 1992’de Şair-Yazar Mehmet Akif İnan’ın, ülke ve milletine sevdalı 15 eğitim çalışanı ile birlikte kuruluşunu gerçekleştirdiği Eğitim-Bir-Sen, 21. Yılında “Türkiye’nin En Büyük Sendikası” olmanın gurur ve onurunu yaşamaktadır.

Sendikacılığı, sınıf ve zümre için yapılacak bir uğraş olarak görmeyip, M. Akif İnan’ın “Türkümüz dünyayı kardeş bilendir/Gökleri insanın ortak tarlası” dizelerindeki kuşatıcılıkla yola koyulup yeni bir çığır açarak başlattığı soylu yolculuk, bütün engelleri ve badireleri aşarak 231 bini aşkın üyesi ile eğitim çalışanlarının genel yetkili sendikası olmanın yanında ülkemizdeki en büyük sendika olmayı da başarmıştır.

“Kim demiş her şeyin bitişi ölüm / Destanlar yayılır mezarımızdan” diyerek; destanlar yazmak için yola çıkıp, destansı yaşayarak geleceğe ilişkin inanmışlığımızı ve adanmışlığımızı birleştirdiğimiz sendikamız, geldiğimiz noktada birbirinin velisi, varisi, hamisi ve kardeşi olan, büyük bir güç birliğine dönüşmüştür.

Genelde ülkemizin ve insanlığın, özelde ise eğitim çalışanlarının sorunlarına çözümler geliştirmek, teklifler üretmek amacıyla başlayan özlük ve özgürlük mücadelemiz, kuruluş amacımızda da olduğu gibi hak aramanın merkezi, çözümün adresi olmayı başarmıştır. Her türlü oligarşiye karşı demokratik sistem içerisinde katılımcılığı esas alarak sendikal kulvarda açtığımız yeni sayfa, sendikacılığın ideolojik kavga alanı olmaktan çıkmasına ve hizmet alanına dönüşmesine de vesile olmuştur. İnsanları ötekileştirmeyen, kucaklayan ve kuşatan misyonun temsilcileri olarak “iyilikleri artırmanın ve kötülükleri engellemenin izdüşümü olarak algıladığımız sendikal mücadele bütün hizmet kollarında genel yetkiyle buluşmuştur.

Üyelerinden aldığı güçle kamunun çözüm ortağı haline gelmeyi başaran sendikamız, kavga zemininde rekabeti değil, rekabet zemininde hizmeti ilke olarak benimsemektedir. Eğitim öğretim ve bilim hizmet kolunda yaşanan problemlerin çözümünde akıttığı ter ve çözüme attığı imza ile elde ettiği kazanımların sayısını her geçen gün artırarak devam ettiren Eğitim-Bir-Sen, ülkemizin demokratikleşme sürecinde yol açmaya ve yol almaya devam etmektedir.

Antidemokratik süreçlerin miras olarak bıraktığı ve muhkemleştirmeye çalıştığı bütün tortuların sökülüp atılmasına vesile olan Eğitim-Bir-Sen, Akif İnan’ın, “Yoluna dikenler döken ellerin/Gün gelir görülür hep kuruduğu” dizesini haklı çıkarırcasına ortaya koyduğu gayretle; katsayı, üniversitelerdeki başörtüsü zulmü, Milli Güvenlik Dersleri ve fişlemeler, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatması, din eğitiminin önündeki engeller başta olmak üzere can yakan birçok sorunun çözümüne vesile olmuştur. Kirli bakiyenin ortadan kaldırılmasının yanında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve toplu sözleşme hakkının alınması gibi kamu çalışanlarının hayatında dönüm noktası olacak kazanımlara imza atmıştır. Ülkemizde en büyük sorunlardan birisi haline gelen kamuda kılık kıyafet dayatmasının ortadan kaldırılması için elini taşın altına koyarak “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyasıyla sesini yükselten sendikamız, kuruluşumuzun 21. Yılında ‘kamusal alan’ yalanının da bitmesi için bütün gücünü kullanmaya devam edecektir.

İthal fikirlerin taşıyıcısı olanlara inat kendi medeniyet değerlerine bağlı kalarak, geleneği geleceğe taşımanın gayretiyle ortaya konulan emek, ülke sınırlarını da aşarak gönül coğrafyamızın dertlerine derman olmak amacıyla inisiyatif alan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen ailesi ülkemizde olduğu gibi; Filistin’de, Pakistan’da, Doğu Türkistan’da, Somali’de, Arakan’da velhasıl insanlığın imtihana tabi tutulduğu her yerde sınavı başarıyla vermenin yanında, insanlığın ortak vicdanını temsil etmenin sorumluğunu da onurla taşımaya devam etmektedir.

Kuruluşumuzun 21 Yılında; bir tohumda bir fidanı, bir fidanda bir ormanı düşleyerek yola çıkan, “Ölüm bir tohumsa kefen zarında / Gün olur fışkırır bir orman olur” diyerek kuruluşumuzu gerçekleştiren Rahmetli Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ı, Eski Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Merhum Erol Battal’ı ve ahrete irtihal eden bütün teşkilat mensuplarımızı rahmetle anıp, hayırla yâd ederken; gücümüzü oluşturan bütün üyelerimize ve onu temsil eden tüm teşkilatımıza teşekkür ediyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammet kara 9 yıl önce

rahmetli akif inan iyi ki bu gunlere şahit lik etmedi....