Eğitim-Bir-Sen'den faks eylemi

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Akça'nın basın açıklaması:

Öğretmen ve Öğretim Elemanının Ek Ödeme Mağduriyeti Giderilmelidir

Öğretmenler ve öğretim elemanları olarak “ek ödeme” mağduriyetimizin giderilmesi için bugün 81 ilde alanlardayız.

Bizler, şubeler olarak il merkezlerindeki PTT önlerinde kitlesel basın açıklamaları ve faks eylemleri yaparken, Genel Merkezimiz Ankara’da Maliye Bakanlığı önünde eylem yapmakta, ilçe temsilciliklerimiz ise bizimle aynı saatlerde ilçelerinden “ek ödeme” talebimizi içeren faks eylemi gerçekleştirmektedirler.

Faks eylemimizde ek ödeme talebini içeren metinleri, başta Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’a, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e, çalışanlarına sahip çıkması talebiyle Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’e ve ilimizin milletvekillerine göndereceğiz.

Geçen hafta, Türkiye genelinde toplu sözleşme masasına ilişkin taleplerimizi açıklayarak, 4/C’li personel, hizmetli, memur, şef, şube müdürü, denetmen, uzman, sayman, teknisyen, şoför ve kütüphaneci, kısacası tüm eğitim çalışanları adına eylemdeydik. Bu hafta ise, ek ödeme mağduru öğretmen ve öğretim elemanları için alanlardayız.

Değerli Basın Mensupları, Değerli Arkadaşlar,
Hatırlanacağı üzere 666 sayılı KHK ile kamuda aynı unvanda çalışan personele yönelik “Eşit işe eşit ücret” düzenlemesiyle denge sağlamaya çalışılmıştır. “Eşit işe eşit ücret” düzenlemesinde, 800 bini aşkın öğretmen ve öğretim elemanı, diğer kurumlarda aynı unvanda çalışan bulunamadığından, muadili yok diye ek ödeme artışlarında kapsam dışında tutulmuştur. “Muadilimizi bulamayan” hükümet yetkililerine, “Buradayız ve ülkenin en önemli işini yapıyoruz” demek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kamu çalışanlarının beşte ikisini oluşturuyoruz. Emeğimizin ve alınterimizin karşılığı olan adil bir ücret istiyor, kimseden lütuf beklemiyoruz. ‘Ekonomi büyüyor, Türkiye zenginleşiyor’ diyenlere, ‘Eğer büyüme varsa, büyümeyi maaşlarımızda ve mutfağımızda hissetmek istediğimizi belirtiyoruz.

Hükümet, merkezi yönetim bütçesinden en fazla payı eğitime ayırdığını ifade ederek, eğitime önem verdiğini her fırsatta dile getirmektedir. Eğitime en fazla payın ayrılmasından, eğitim çalışanları olarak memnun olduğumuzu fakat eğitime ayrılan pay ile eğitimciye ayrılan pay arasında uçurum olduğundan dolayı asla memnun olmadığımızı söylemek istiyoruz.

Ek ödeme alamayan öğretmen ve öğretim elemanları, ne yazık ki, kamuda en düşük ücret alan çalışan konumuna düşürülmüştür. 666 sayılı KHK ile aynı unvanda çalışan personele yönelik “Eşit işe eşit ücret” düzenlemesiyle kamuda denge sağlamaya çalışan hükümet, eğitim-öğretim hizmet sınıfında 800 bini geçkin öğretmen ve öğretim elemanına ‘Muadilinizi bulamadık, onun için toplu sözleşme masasında görüşmek üzere sizi kapsam dışında bıraktık” mealinde bir yaklaşımla masayı işaret etmiştir. 9/1 öğretmenin bin 624 TL, 7/1 öğretim görevlisinin ise bin 856 TL maaş aldığı gerçeği toplu sözleşme masasında mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Öğretmen ve öğretim elemanlarının, eğitimi ve ülkeyi geleceğe taşımayı bir yana bırakın, kendilerini bir sonraki aya taşıyacak takatleri kalmamış ve sabırları tükenmiştir. Meclis çalışanına, danışmanına, şoförüne, üst düzey bürokratlarına, gizli kararname ile askerine cömert davranan hükümet, eğitimciler söz konusu olduğunda ‘mali denge’den söz etmekte, bizlerin sinirlerini germektedir.
Mart ayında, evlerde kullanılan elektriğe yüzde 9.26, doğalgaz fiyatına yüzde 18.70 zam yapılmıştır. Yapılan zamlarla akaryakıtın litre fiyatının geldiği nokta ise bütün kamuoyunun malumudur. Öğretmenler ve öğretim elemanları, son 8 yılda bazı meslek grupları ile aynı muameleyi görmemiştir. Ocak 2004-Ocak 2012 tarihleri arasında bazı meslek gruplarında çalışanların aylıklarında yüzde 175 ile yüzde 230 oranında artış yapılırken, öğretmenlerin aylıklarındaki artış ise, maalesef yüzde 154’te kalmıştır.

666 sayılı KHK, kamuda genel idare hizmetleri sınıfında eşitlik adına denge sağlamıştır ama öğretmen ve öğretim elemanlarının kapsam dışında tutulmasıyla dengeler bozulmuştur. Diğer bir ifadeyle, farklı kurumlarda aynı unvanda olanların maaşlarında denge sağlanmış ama eğitimde kurum içi denge altüst edilmiştir. Maliye’nin bazı patronlara milyon dolarlık merhamet gösterirken, eğitim çalışanına “al da bunu merhem et” demesine karşıyız.

Buradan sizler aracılığıyla hükümet yetkililerine sesleniyor ve toplu sözleşme masasında içimize sinen, emeğimizin karşılığını ifade eden yeni bordroyu ortaya koymasını istiyoruz. Öğretmen ve öğretim elemanları olarak, “ek ödeme” mağduriyetimizin masada telafi edilmesini bekliyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
devrim 9 yıl önce

eğitim sen ankara da eylem yapalı çok oldu. bartın da arap caminin önünde açıklama yapmaktan bıktı, türk eğitim sen ocak ayında ankara da eylem yaptı. ama siz herhalde kış uykusundan yeni uyandı. kolay değil. güdümlü sendika olmak. tabi sizin işiniz de zor

Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

fotoğraf karesindeki şahıslara bakınca nedense motorcuların çokça kullandığı yağdanlık aklıma geldi...daha dün farklı cephelerde boy gösterenler bugün eğitim-bir'e çok iyi uyum sağlamışlar.dün hacı ali beyin dibinden ayrılmayanlar bugün nasıl da bu karede gülerek pozlar veriyorlar.noktayı koyduktan sonra ne hikmetse aklıma birden bukalemun denilen sevimli yaratık geldi...şşşşşt.başbakan duyarsa bu yaptıklarınızı çok üzülür.sakın birdaha böyle yaramazlıklar yapmayın...

Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

şükredin.şükretmesini bilin.%3+3 bu devirde çoık iyi bir rakam.devlet elinde olsa neden daha fazlasını vermesin.dindar hükümetimiz memurun her zaman yanındadır.daha fazla zam istemek vatana ihanettir.yandaşlarınızın forum sayfalarında söylediği bu sözlere karşı sizin yaptığınız çok ayıp...hiç yakıştıramadım size...

Avatar
tahır 9 yıl önce

eğitim bir sen eylem dıye faks mı çekmiş? emınım muhammed başkan ankara ya da yurur . yureklerı varsa ıs bırakırlar. Resımdeki yuzler hep toplama gıbı neyse...

Avatar
Karaboğa 9 yıl önce

Kimi kime şikayet ediyorsunuz ben anlamadım.Kafam allak bullak oldu. Yoksa hepinizi müdür vb. yapmadılar mı? Daha siz toplu sözleşmeden sonra göreceksiniz gününüzü. Şisirme üyeleriniz bir bir istifa edecekler.

Avatar
lala 9 yıl önce

Türk Eğitim Senden ayrılıp Eğitim Bir Sen üye olan öğretmenlere yağdanlık diyen arkadaşı destekliyorum. Sakın Türk Eğitim Sen istifa etmeyin yoksa "YAĞDANLIK ÖĞRETMEN" unvanı alabilirsiniz. İşte bu bir öğretmenin diğer öğretmenler hakkındaki düşünceleri.

Avatar
ziya keyfli 9 yıl önce

işte bu yüzden öğretmenler istediğini bi türlü alamıyor.. amaç sosyal hakların iyileştirilmesi ve maaşlara doyurucu bir zam ise eğer.. o sendika bu görüş farketmemeli.. değilmi ki iş verenimiz bir.. o zaman sorun ne ..

Avatar
bozkırıntezenesi 9 yıl önce

frigyalı zeybek senin direk boyadığın zamanları biz çok iyi biliyoruz.